Nie ulega wątpliwości, że depresja jest chorobą, która powoduje znaczne obniżenie nastroju (afektu), co wpływa na wszystkie aspekty życia społecznego. Praca zawodowa, rodzina, hobby, nie mają wtedy większego znaczenia, a osoba chora zaczyna pogłębiać swoje smutki. Proces wyjścia z choroby bywa trudny i konieczne jest działanie wieloetapowe, które m.in. powinno uwzględniać odpowiednie leczenie psychoterapeutyczne, farmakologiczne, jak i suplementacyjne. To właśnie suplementami, które mogą poprawić kondycję zdrowia psychicznego, zajmiemy się w niniejszym artykule.

  1. Dowody
  2. Jak walczyć z depresją?
  3. Co to oznacza?

Okazuje się, że wykorzystanie suplementów o działaniu przeciwzapalnym, może mieć znaczący wpływ na wsparcie walki z depresją. Istnieje silna korelacja, pomiędzy cytokinami zapalnymi a obniżonym nastrojem. W suplementacji zazwyczaj stosuje się kreatynę, kwasy tłuszczowe omega 3 i kurkumę.

depresja suplementy

Dowody

Naukowcy zauważyli, że cytokiny, małe specjalistyczne białka sygnalizacyjne, zwiększają swoją ilość podczas epizodów depresyjnych. Natomiast ich ilość spada, gdy choroba ulega remisji. Naukowcy zauważyli również, że u zdrowych osobników stan niepokoju i obniżonego nastroju nasila się po otrzymaniu “szczepionki”, która wywołuje stan zapalny w organizmie. Naukowcy wysnuli dość daleko idące wnioski, które wskazują, że depresja może mieć przyczyny tak samo powiązane z ciałem, jak i z umysłem.

Jak walczyć z depresją?

Jeżeli powyższe przesłanki są zgodne z prawdą, wykorzystanie suplementów diety, które mają na celu obniżenie stanu zapalnego w organizmie, sprzyjać będzie jej leczeniu. W badaniach okazały się pomocne trzy suplementy:

Kurkumina 

Wykazuje sama w sobie działanie przeciwdepresyjne; w badaniach naukowych z wykorzystaniem 1000 mg kurkuminy dziennie, przez okres 8 tygodni, wykazano poprawę niektórych parametrów związanych z samopoczuciem i nastrojem.

Omega 3 

Wykorzystanie 1800 mg kwasu EPA i 400 mg kwasu DHA przez okres 9 tygodni, wykazało dużo wyższą skuteczność leczenia u kobiet z depresją, przy udziale leku Celexa, niż zastosowanie tylko samego medykamentu.

Kreatyna 

W dawce 3 g przez okres tygodnia i 5 g przez kolejne 7 tygodni, wykazała dużo lepsze działanie w skojarzeniu z lekiem Lexapro u kobiet, niż przy zastosowaniu samego leku.

Co to oznacza?

Wykorzystanie suplementacji może dać dużo lepsze rezultaty w leczeniu farmakologicznym niż leczenie bez ich udziału. Patrząc na działanie poszczególnych substancji, wykorzystuje się ich potencjał przeciwzapalny, obniżający poziom markerów prozapalnych w naszym ciele. Okazać się więc może, że inne substancje posiadające tego typu właściwości, również mogą ograniczać działania choroby. Jest to wskazówka dla nas, że utrzymanie niskiego poziomu stanu zapalnego w naszym ciele, będzie również sprzyjać utrzymywaniu zdrowia psychicznego.

Źródło:

  • Adrian L. Lopresti, Michael Maes, Garth L. Maker, Sean D. Hood, Peter D. Drummond," Curcumin for the treatment of major depression: A randomised, double-blind, placebo controlled study. "Journal of Affective Disorders, Volume 167, October 2014, Pages 368-375.
  • IK Lyoo, M.D., Ph.D.; et al. "A Randomized, Double-Blind Placebo-Controlled Trial of Oral Creatine Monohydrate Augmentation for Enhanced Response to a Selective Serotonin Reuptake Inhibitor in Women With Major Depressive Disorder," Am J Psychiatry 2012;169:937-945.
  • Gertsik, et al. "Omega-3 Fatty Acid Augmentation of Citalopram Treatment for Patients With Major Depressive Disorder," Journal of Clinical Psychopharmacology, February 2012, Volume 32, Issue 1, pp. 61–64.
Komentarze (8)
Muad"Dib

,,Najlepszym sposobem na problemy natury psychicznej, jest trening,, - Tyson Fury. Mówią ,,w zdrowym ciele, zdrowy duch,,...no coś w tym jest. Jednak dopiero kiedy, ciało, umysł i duch są w harmonii, człowiek czuje pełnie siebie.

1
sebastian99

Nie zgodzę się z tym, ja choruje na depresję od roku a trenuje prawie 3 lata i tylko się pogarszało, nawet psychoterapia mi nie pomagała, dopiero po lekach czuję poprawę

0
anubis84

Nie do konca, jakby tak było to sportowcy by nie mieli problemów psychicznych.

0
goodles

Na mnie bardzo dobrze działa ashwagana, czuje po niej się o wiele lepiej wewnętrznie.

0
szasiu

potwierdzam, bardzo dobry suplement, dodaje jeszcze do tego wyciąg z melisy.

0
Anonim

Testosteron w dużych dawkach podobno spełnia rolę bardzo dobrego antydepresanta

0
Entreri

Jest ogromna roznica miedzy "cierpiec na DEPRESJE" a "cierpiec na CHANDRĘ". Kiedys chandrę nazywano melancholią. Depresja to problem z PRZEKAZNIKAMI miedzy neuronami w mozgu i gowno tu pomoze suplementacja omegami, ashwagandhami czy testosteronem. Wtedy zadziala tylko i wylacznie LEK, ktory ma za zadanie powstrzymanie degeneracji przekaznikow/poprawe funkcjonowania przekaznikow.
Natomiast obnizenie nastroju, chandra, apatia, marazm - owszem, te suplementy pomoga.
Zbyt wielu ludzi nie potrafi rozroznic depresji od spadku nastroju/chandry/smutku/apatii.

4
SHHO

Trafiłeś w sedno.
Śmieje się jak to ludzie mówią jaką to oni mają depresję jesienią czy coś.
Dosłownie nikt kto choruje na depresję nie będzie się afisszowac mało tego; w głowie jest wielka platanina i ogrom analizowania, przejmowania się, lęki, pogrążanie w ciemności, chęci wyrzucenia tego z siebie, rozmowy, ulgi A mimo to człowiek jest cicho i nic nie mówi, bo wie że nie znajdzie zrozumienia. I zatacza się kolejne kolo tego co wyżej napisane tylko z wzmocnionym skutkiem. Temat rzeka głęboka i szeroka
Ja biłem się po mordzie z nerwicą lekową, depersonalizacją i derealizacja. Gdybym znał od początku mechanizm tego szybko bym sobie poradził a tak przez rok nie wiedziałem o co kamam, strach lekarze. Ale znalazłem forum zaburzeni.pl.
Mimo przejść nie wiem co muszą czuć ludzie pogrążeni w depresji. To jest chyba najgorszy poziom tego całego zaburzenia skoro powoduje że ludzie odbierają sobie życie.

1