Słowo anabolizm, na którego dźwięk część męska siłowni zaczyna być nieco pobudzona, w przypadku kobiet nosi znamiona działania negatywnego, które dąży do zepsucia ich kobiecości i stworzenia z pięknej zgrabnej figury, ciała kulturysty. Oczywiście słowo anabolizm zazwyczaj powiązane jest ze wspomaganiem farmakologicznym, które z suplementacją sportową nie ma nic wspólnego.

  1. Kreatyna
  2. BCAA i leucyna
  3. Beta-alanina
  4. Podsumowanie

Procesy anaboliczne to fizjologiczne przemiany biochemiczne w naszym ciele, które dążą m.in. do odbudowy tkanek, ich regeneracji czy wzmocnienia. Jest to proces korzystny z punktu widzenia osoby trenującej, która dąży do poprawy kompozycji sylwetki. Jakie suplementy więc wybrać, które korzystnie będą wpływały na ciało kobiety?

Kreatyna

Chyba nikt nie miał wątpliwości, że wsparcie kreatyną znajdzie się na tej liście. Aminokwas ten należy do czołówki suplementacyjnej, która wykazuje znaczne wsparcie dla ustroju człowieka. Kreatyna działa poprzez wspomaganie magazynowania fosforanu kreatyny w tkance mięśniowej, co sprzyja procesom resyntezy ATP. Przekłada się to na krótszy czas regeneracji między seriami, jak i w okresie pomiędzy treningami.

Mało tego, działanie kreatyny nasila gromadzenie węglowodanów w mięśniach, a także wspomaga zjawisko tzw. hipertrofii sarkoplazmatycznej, przez co podczas cyklu daje efekt pełniejszych i twardszych mięśni.

Kreatyna - suplement

Wiele kobiet zauważa również poprawę wyglądu skóry, która staje się jędrna i napięta. Suplement ten skutecznie można wykorzystać podczas budowy masy mięśniowej, wytrzymałości, a także odchudzania, gdzie będzie pełnił funkcję antykatabolika. Co ciekawe, kreatyna wykazuje pewne właściwości wspomagające samopoczucie kobiet, mogąc wpływać na obniżenie stanów depresyjnych. Dawkowanie około 5 g na dobę będzie rozwiązaniem optymalnym.

BCAA i leucyna

BCAA to skrót odnoszący się do 3 aminokwasów takich jak leucyna, walina i izoleucyna. Ich działanie, głównie waliny i izoleucyny, polega na wsparciu gospodarki energetycznej naszego ciała, poprzez dostarczenie szkieletów węglowych, jak i reszt aminokwasowych, które w wyniku specyficznych reakcji biochemicznych zostaną wykorzystane na potrzeby uzupełnienia strat energetycznych.

Anabolizm BCAA przejawia się głównie dzięki leucynie, która wykazuje właściwości inicjujące szlaki anaboliczne, takie jak aktywacja kinazy mTOR. Ilość leucyny związana jest dodatkowo ze zjawiskiem tzw. progu leucynowego, który decyduje o tym, czy procesy związane bezpośrednio z budową masy mięśniowej zostaną w ogóle uruchomione.

Ważne jest więc, aby w posiłku wraz z pozostałą pulą aminokwasów egzogennych została przyjęta odpowiednia ilość leucyny, co będzie sprzyjało utrzymaniu kondycji tkanki mięśniowej. Dawkowanie BCAA to zazwyczaj 1 g na 10 kg masy ciała, spożyte przedtreningowo lub w trakcie wysiłku. Porcje leucyny natomiast z powodzeniem można przyjąć wraz z szejkiem białkowym po treningu lub z posiłkiem potreningowym.

Beta-alanina

Beta-alanina - suplement na wytrzymałość

Działanie beta-alaniny, to skutecznie wsparcie dla wytrzymałości i wydolności mięśniowej. Poprzez znaczny wpływ na syntezę silnego antyutleniacza - karnozyny - wykazuje szereg ciekawych właściwości, które głównie powiązane zostały z działaniem opóźniającym występowanie kwasu mlekowego, co oznajmia się jako możliwość dla dłuższej pracy mięśnia.

Pomimo że działanie beta-alaniny stricte nie jest powiązane z anabolizmem, to wykazuje ona działanie synergistyczne dla kreatyny, gdzie w parze z tą substancją potrafi znacznie podnieść działanie biologiczne obu środków. Dawka 3 g do porcji kreatyny będzie strzałem w 10.

Podsumowanie

Suplementacja sportowa jest przeznaczona dla osób trenujących, niezależnie od płci. Nawet produkty takie jak boostery testosteronu nie powinny być szkodliwe dla kobiet, gdyż nie wykazują one tak znacznej siły biologicznej, aby ingerencja w poziom hormonów była możliwa, nie wspominając o negatywnych następstwach, które wpływałyby na wygląd kobiecego ciała. Działanie anaboliczne suplementów jest stricte nastawione na wsparcie tkanki mięśniowej w pozytywny znaczeniu, co skutecznie wspomaga efekty treningowe.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)