Chyba nie ma na świecie osoby, która tak na 100% i do końca byłaby zadowolona ze swojego wyglądu. A nawet jeśli ktoś taki się znajdzie, to jeśli posiada nadmiar tkanki tłuszczowej może i powinien pomyśleć o swoim zdrowiu. 

O ile bowiem niewielki jej naddatek może nie powodować katastrofalnych skutków dla zdrowia i być jedynie drobną przeszkodą wizualną, o tyle jej większa ilość może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia człowieka, a w konsekwencji również być może i jego życia... Jeśli więc zachodzi konieczność/przydatność zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej, warto pomyśleć o realizacji tego celu. Aby tak się działo, należy dążyć do wytworzenia negatywnego bilansu kalorycznego.

Co to jest negatywny/ujemny bilans kaloryczny?

Choć brzmi to groźnie, definicja nie jest skomplikowana i w skrócie można ją opisać w sposób podobny do: Twój organizm na potrzeby życiowe oraz związane z każdym poruszaniem się ( w uproszczeniu) musi zużywać więcej energii, niż jesteś w stanie dostarczyć mu wraz z pożywieniem (wliczając w to również napoje zawierające energię/kalorie). Można dochodzić do tego za pomocą zmniejszenia kaloryczności diety - mądrzej i mniej zjadamy lub/i zwiększenia wydatkowania energetycznego w postaci większej ilości ruchu.

Pierwszym zatem elementem pakietu dla kobiet na redukcji będzie...

odchudzanie kobieta

Właściwa dieta

Taka dieta nie powinna być zbyt uboga w kalorie, a jeśli zachodzi taka potrzeba, to  taki sposób odżywiania powinien być stosowany wyłącznie w bardzo ograniczonym zakresie czasowym. Powinna zawierać odpowiednią ilość białka. Tutaj zasada jest prosta: im ilość zjadanych kalorii jest mniejsza, oczywiście poniżej zapotrzebowania, tym ilość białka powinna wzrastać. Oczywiście właściwą ilość dobierze dla Ciebie Twój dietetyk, po dokładnej analizie Twoich potrzeb i stylu życia.

Polecamy również: Odżywki białkowe ranking - najlepsza odżywka białkowa

Nie mniej ważna jest ilość tłuszczów w diecie redukcyjnej. Należy unikać tłuszczów typu trans oraz ograniczać tłuszcze nasycone. Oba te rodzaje tłuszczów znajdziemy najczęściej w produktach o wysokim stopniu przetworzenia. W to miejsce lepiej spożywać jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, pamiętając przy tym o kwasach z grupy omega-3. Ilość węglowodanów powinna być dostosowana do rodzaju i poziomu aktywności ruchowej. I tutaj dochodzimy do pierwszych potencjalnie przydatnych suplementów z pakietu supli dla kobiet na redukcji. Białko i wybrane kwasy tłuszczowe ze szczególnym uwzględnieniem kwasów omega-3.

Z różnych względów nasza hipotetyczna kobieta może mieć problem ze zjadaniem odpowiedniej ilości białka, a przypomnę, że powinno być go w diecie więcej, niż wtedy, gdy nie ma niedoborów kalorycznych. Dodatkowo ta ilość powinna być również odpowiednio zwiększona w przypadku, gdy kobieta jest weganką. Celem bowiem nadrzędnym redukcji tkanki tłuszczowej jest zachowanie jak największej ilości masy mięśniowej tak, aby organizm mógł ciągle po zakończeniu redukcji, być „maszyną efektywnie spalającą kalorie”. A w tej roli najlepiej sprawdzają się mięśnie i aktywność ruchowa.

Jeśli w diecie unikane są ryby, a przyczyn oczywiście może być wiele, np. stosowanie wegańskiego sposobu odżywiania lub preferencje smakowe uniemożliwiające ich konsumpcję, poza możliwym uzupełnieniem diety w źródła roślinne kwasów omega-3, ze względu na ich niską „przydatność” dla organizmu, warto zdecydowanie pomyśleć o suplementacji gotowymi preparatami, zawierającymi kwasy EPA i DHA - z grupy omega-3.

Witaminy i minerały

Zmniejszenie kaloryczności diety oznacza redukcję ilości spożywanych kalorii, ale czasem również i różnorodności pokarmów. Wiele pań, często niepotrzebnie usuwa w tym okresie ze swojej diety wszystkie owoce. Naturalnie zmniejszeniu ulega zatem również i konsumpcja witamin, które normalnie w nich znajdujemy. Równie często z diety znikają wybrane grupy produktów spożywczych np. te zawierające gluten. To również może powodować powstawanie ewentualnych braków zarówno w witaminach, jak i minerałach. Bardzo rzadko również panie zjadają w okresie diety redukcyjnej orzechy i nasiona. Przyczyna jest oczywista ich wysoka kaloryczność. Świetnie, jeśli w tym czasie wzrasta spożycie warzyw. Tutaj mam na myśli samą ich ilość, ale również ich różnorodność.

Jeśli dieta jest zbilansowana pod kątem spożycia witamin i minerałów, być może wystarczy stosowanie ogólnych preparatów zawierających podstawowy zestaw witamin i minerałów. Wtedy to oczywiście raczej na zasadzie „ubezpieczenia”, ze względu na to, że nie do końca jesteśmy w stanie kontrolować realną zawartość witamin i minerałów w zjadanych produktach spożywczych. Jeśli jednak podejrzewamy większe niedobory w konkretnych witaminach lub/i minerałach, po konsultacji dietetycznej może okazać się przydatne/konieczne celowe stosowanie dedykowanych gotowych suplementów zawierających to, czego w diecie może brakować.

Spalacze tłuszczu

Spalacze tłuszczu to chyba pierwsza rzecz, która przychodzi do głowy, gdy myślimy o pakiecie supli dla kobiet na redukcji. Włączenie ich do celowej suplementacji w tym okresie, będzie miało dwa główne cele:

  • walkę z narastającym odczuciem głodu,
  • zwiększenie „chęci” i sił do tego, aby wykonywać zaplanowaną i podświadomą aktywność ruchową

Zarówno odczucie głodu, jak i brak chęci do wydatkowania kalorii w postaci aktywności ruchowej, może skutkować brakiem efektów diety redukcyjnej, co w konsekwencji będzie prowadziło do jej zarzucenia.

Dbamy o skórę, włosy i paznokcie kobiet

Wiele pań w okresie diety redukcyjnej uskarża się na pogorszenie jakości skóry. Zauważa zwiększone wypadanie włosów oraz większą łamliwość paznokci. Najczęściej wynika to ze źle dobranej diety - ponownie kłania się przydatność wizyty u dobrego dietetyka. Na własną rękę możemy jednak sprawdzić, czy stosowanie dedykowanych suplementów, wspierających kondycję skóry, włosów i paznokci, nie będzie w tym okresie przydatne.

Sen i regeneracja to podstawa!

Inną dolegliwością, często raportowaną w okresie redukcji tkanki tłuszczowej, jest pogorszenie jakości snu. Im większy deficyt kaloryczny, tym częściej spotykamy się z tym problemem. Co gorsze, osoba niewyspana często wspomina o zwiększonym odczuciu głodu. Oczywiście to może prowadzić nie tylko do pogłębienia zmęczenia i zniechęcenia samym procesem redukcji, ale również możliwym brakiem deficytu kalorycznego (ze względu na podświadome zjadanie większej ilości pokarmów).

W przypadku bardzo dokuczliwych objawów, mimo usilnych starań o zapewnienie odpowiedniej ilości i jakości snu, przydatne może być sprawdzenie działania suplementów, wspierających jakość snu. Widzimy zatem, że pakiet supli dla kobiet na redukcji stanowi przede wszystkim uzupełnienie ewentualnych braków dietetycznych oraz wspieranie często raportowanych przez panie niedogodności w tym czasie.

Komentarze (0)