Sen i jego jakość to fundament dobrego zdrowia. Obecnymi czasy, gdzie żyjemy znacznie szybciej, niż nasi rodzice czy dziadkowie, narażeni jesteśmy na wiele sytuacji stresogennych. Powiązane jest to z tym, że nie tylko wydłuża nam się czas pracy, ale również mamy trudności z samym zasypianiem. Co więcej, jakość snu pozostawia wiele do życzenia. Płytki sen sprawia, że w nocy często się budzimy, nie możemy znaleźć wygodnej pozycji w łóżku, a natłok myśli dodatkowo podtrzymuje nasz układ nerwowy w napięciu.

  1. Wpływ snu na nasze zdrowie
  2. Co możemy zastosować, aby wspomóc sen?
  3. Suplementy na sen RANKING TOP 5

Wpływ snu na nasze zdrowie

Zbyt krótki sen i niska jakości snu będą skutkowały nerwowością w ciągu dnia. Dochodzi wtedy do efektu błędnego koła: brak snu=większe napięcie nerwowe, większe napięcie nerwowe=trudności z zasypianiem.

Obniżenie jakości snu nie tylko będzie wpływać na naszą efektywność w pracy, jak i nasze samopoczucie, nasilając m.in. zmęczenie. Skutkiem zaniedbań snu będą również problemy z ciśnieniem krwi, podniesionym tętnem lub pogorszeniem się wrażliwości insulinowej. Co więcej, brak odpowiedniej jakości snu będzie predysponował do konsumpcji większej ilości kalorii w ciągu dnia, co będzie sprzyjać pojawieniu się nadwagi.

Aby przełamać błędne koło, o którym pisałem wcześniej, pomocne jest wykorzystanie suplementacji, którą zastosujemy przed pójściem spać. Poszczególne składniki złożonych preparatów na sen zawierają zazwyczaj substancje, które uspokajają, koją, wyciszają, co skutecznie pozwala nam na zaśnięcie.

suplementy na sen ranking

Co możemy zastosować, aby wspomóc sen?

W suplementacji ukierunkowanej na poprawę jakości snu znajdziemy przede wszystkim produkty minerałowe (obfitujące w magnez i cynk), będące popularną formułą ZMA. Produkty tego typu jednak wpływają głównie na jakość snu.

Gdy występują niedobory ww. minerałów w diecie, narażeni jesteśmy na podwyższone napięcie nerwowe, jak i pogorszenie wydajności układu nerwowego. Zalecane jest wykorzystanie magnezu w ilości około 300 mg, do którego dołączymy 15-30 mg cynku. Wykorzystując mieszankę tego typu, sen powinien być dużo lepszy jakościowo.

Jeżeli zależy nam na wsparciu również procesu zasypiania, powinniśmy wybierać te suplementy, które posiadać będą dodatkowe składowe. Chętnie wybierane są wtedy preparaty, które zawierają w swoim składzie GABA, l-tryptofan, 5-htp, jak i melatoninę.

Melatonina posiada udokumentowane działanie wspomagające produkcję hormonu wzrostu, a jej przyjęcie na 30 min przed snem, skutecznie ułatwia zasypianie. Składniki wymienione w akapicie to związki, które doraźnie wpływają na to, jak funkcjonuje układ nerwowy, prowadząc do uspokojenia, wyciszenia i wprowadzając organizm szybciej w stan snu.

Osoby, które narażone są dodatkowo na stres, powinny wybrać suplement zawierający l-teaninę, która wykazuje działanie uspokajające. Dawka około 200-400 mg l-teaniny zastosowana 30-40 min przed snem ułatwia zasypianie

Jednak, suplementy wspomagające sen, to nie tylko działanie wpływające na proces zasypiania. Okazuje się, że tego typu wybór może być doskonałą opcją do poprawy wyników sportowych, jak i wyglądu sylwetki. “Suplementy wieczorne” będą również przyczyniały się do poprawy regeneracji powysiłkowej, jak i będą promowały zdrowie hormonalne, regulując poziom hormonów i wspomagając np. sekrecję hormonu wzrostu. Z tego też względu często w mieszankach “przed snem” spotkać możemy dodatek argininy w ilości od 2 do 6 g.

Przeglądając rynek suplementacji, proponujemy Wam TOP 5 suplementów do zastosowania przed snem, których działanie nie tylko przyczyni się do przyspieszenia snu, poprawy jego jakości, ale również będzie elementem, który wspomagać będzie sportową formę.

Suplementy na sen RANKING TOP 5

wg ceny/jakość i popularności w sklepie SFD

Aktualizacja 03.12.2022

1. SLEEPROSE ALLDEYNN 280g

SLEEPROSE ALLDEYNN 280g 89.99 zł Kup teraz

SLEEPROSE to wieloskładnikowa formuła, która ułatwia zasypianie, poprawia jakość snu, zwiększa produkcję hormonu wzrostu (hGH) zwanego potocznie „hormonem młodości”, tym samym wspomaga nocną regenerację organizmu. SLEEPROSE wycisza organizm, relaksuje oraz pomaga zasnąć, a także polepsza jakość snu.

2. NA DOBRY SEN SFD NUTRITION 90 tabletek

Na Dobry Sen SFD NUTRITION 90 tabletek 24.99 zł Kup teraz

Produkt firmy SFD Na dobry Sen to suplement, który posiada złożony i kompleksowy skład. Został zaopatrzony w składniki nie tylko przyspieszające proces zasypiania, ale i mocno wpływające na jakość snu. Produkt obfituje w dodatki, które mają za zadanie wyciszyć, uspokoić organizm, dzięki czemu nasze ciało się odpręży, a my szybciej zaśniemy. Stosujący suplement firmy SFD zwracają uwagę na znaczną poprawę regeneracji, dzięki temu, że przesypiają bez problemów całą noc. Jest to opcja, którą z powodzeniem powinny wykorzystać wszystkie osoby mające kłopoty z zasypianiem, jak i nadmiernym stresem.

3. SLEEP PRO ALLNUTRITION 90 kapsułek

Sleep Pro ALLNUTRITION 90 kapsułek 29.99 zł Kup teraz

ALLNUTRITION SLEEP PRO to suplement diety zawierający szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, takich jak wyciąg z owsa zwyczajnego, melisy, chmielu zwyczajnego oraz szafranu. Dodatkowo produkt wzbogacony został w witaminę B6, magnez i cynk oraz L-teaninę, L- tryptofan, GABA oraz lecytynę sojową.

4. SLEEP-ER TREC 225g

Sleep-er Trec 225g 69.99 zł Kup teraz

Formuła suplementu Sleep-er ma za zadanie dostarczyć nie tylko typowych składników, które mają przyspieszyć zasypianie, ale i poprawić jakość snu. Został on wsparty dodatkowo mieszanką aminokwasów, gdzie naszą szczególną uwagę przykuwa dodatek kwasu DAA, podnoszącego poziom testosteronu. Z tego względu produkt będzie szczególnie polecany sportowcom, którym nie tylko zależy na podniesieniu możliwości regeneracyjnych, ale również na wsparciu gospodarki hormonalnej.

5. MELATONINA FORTE ALLNUTRITION 120tabletek

Melatonin Forte ALLNUTRITION 120tabletek 22.99 zł Kup teraz

ALLNUTRITION MELATONIN FORTE to produkt, który stworzyliśmy z myślą o osobach, które mają problemy nie tylko z codziennym zaśnięciem, ale również z samą jakością snu. Natłok obowiązków, stres podczas dnia i nerwy niepozwalające się odprężyć? ALLNUTRITION MELATONIN FORTE znacząco ułatwia zasypianie, ponieważ formuła naszego produktu oparta jest na ekstrakcie z kiełków szafranu oraz melatoninie.

Komentarze (32)
ultemas

tabletki to zabijanie skutku a nie przyczyny, najpierw podstawy dopiero potem dodawalnie szczegolow, pozdro

0
anubis84

Masz rację, ale w niektórych przypadkach się nie obejdziesz bez tego, wiadomo nie ma co całe życie na nich jechać.

0
Neonix_PL

Brakuje w opisie UNIVERSAL Animal PM.
Pod względem składu i działania postawiłbym go tu na 1 miejscu.
Testowałem już różne środki pomagające w nocnym wypoczynku.
Dla mnie PM wymiata. Jakość snu i regeneracja na wysokim poziomie.
Nie wiem, ale z jakiegoś powodu został on wycofany ze sprzedaży w PL.
Pozostają sklepy poza naszą granicą niestety ;(

0
thugnwk

Przyznam Ci rację. Zjadłem parę puszek PM i nie ma sobie równych. Niestety pod względem ceny również..

0
milwall

Neonix pewnie coś w skałdzie było co nie zostało ujęte na etykiecie i dlatego tak fajnie działał.

0
anubis84

moze sanepid się o coś przyczepił, bo w ogóle go nie widać.

0
SHHO

150 milionów lat ludzie nie mieli problem że spaniem
Dzisiejsi dziadkowie również. Problem jest bardzo prosty przebywanie w powszechnie obecnej elektronice.
Są proste metody żeby sobie ułatwić zasypianie bo takie czasy że telefonu się nie pozbędziemy.
Godzina 20:00 ustawić tryb jasności na ochronę oczu - ustawić ciepłą barwę najwięcej ile się da kosztem kolorów na ekranie ale trudno.
Telewizor podobnie tryb kolorów na maks ciepły, żarówka też ciepła.
W sypialni kłaść się i nie używać sprzętu nic. Budzik i spać
I to wszystko

3
anubis84

U mnie chyba jest na odwrót, wystarczy ze z telefonem się położę to nieraz mi na twarz spadnie, mnie mega usypia.

0
anulka18

Spokojnie mogę polecić sleppera z treca, wg mnie bardzo dobry, muszę jeszcze inne przetestować.

0
raptor21

Coś solo gaby nie widzę, jak dzieciak zasypiam po niej. Na dobry sen jak i slepper bardzo fajne, ale i tak zawsze dodaje wiecej gaby.

0
szpena

Sleeper pro bardzo fajny, dosłownie śpię jak niemowlak, odkąd stosuje to nie wybudzam się w nocy.

0
karolek87

Slepper treca ok, forsen olimpa trochę słabszy wg mnie, obecnie testuje gabę solo i w kolejce kolej na sfd będzie bo cena i skład kusi.

0
majk30

na dobry sen śpię po nim jak niemowlę, forsen olimpa też daje rade.

0
anubis84

tak samo mogę polecić, stosowałem i jestem zadowolony z nich.

0
raptor21

Na dobry sen kupiłem mamie, jest zadowolona.

0
kinga93

Sleeper z treca bardzo dobry, sen mam głęboki i się nie wybudzam tak łatwo, innych nie próbowałam.

0
anubis84

Bardzo dobry skład, cenowo też fajnie wychodzi.

0
anulka18

Trec Sleep-er, bardzo dobry suplement, spie całą noc i się juz tak nie wybudzam w nocy.

0
TomQ-MAG

tez w mojej opinii jeden z ciekawszych obecnie produktow na sen

0
anatom1

Na dobry sen leci drugie opakowanie, dobrze się po nim wysypiam, wstaje wypoczety.

0
TomQ-MAG

sklad suplementu prosty, ale dzialanie synergistyczne dosc fajnie wspolgra:-)

0
Creme

Twarda chemia i melatonina Te dwie rzeczy mają realny wpływ oszukiwalem się jakiś czas ziołami ale to strata hajsu i nerwów

0
gokuson

Nasz suplement https://www.sfd.pl/sklep/SFD_NUTRITION_Na_Dobry_Sen-opis39449.html 
zawiera melatoninę, GABA, magnez wielokrotnie dowiedziono, że te substancje mają wypływ na sen, tempo zasypiania. Ciężko to porównywać z twardą chemią, to suplement trzeba go stosować długofalowo i systematycznie, po 1 tabsie nie padniesz jak Szpilka w walce z poważnym przeciwnikiem.

0
Creme

Wszystko fajnie tyle ze GABA nie dotrze do mozgu W badaniach opisywany jest efekt działania GABA w mózgu a nie efekt spożycia tego związku :-)

0
Creme

Pierwszy lepszy lek kwas walporoinowy toksyczny dla wątroby ma za zadanie zwiększyć poziom GABA w mózgu dlaczego nie wziąść po prostu 1g gaba i połowę schorzeń neurologicznych i psychiatrycznych mamy z głowy ? %-)

0
gokuson

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16971751
Pierwsze lepsze badanie gdzie jest stosowanie GABA, woda i L-theanine.
"GABA administration could enhance immunity under stress conditions."

Dyskusja raczej nie do wygrania, bo wiesz swoje i stosować nie musisz, tak samo podczas sraczki trzymaj kciuki i nic nie bierz... zdrowia :)

0
Creme

Wystarczy w głupiej Wikipedii poczytać poza tym na chłopski rozum 1kg gaba to koszt kilkunastu zl to po co koncerny farmaceutyczne pompuja gruby hajs w poszukiwaniu leków wpływających na układ GABA ? Leki nasenne , leki stabilizujace nastrój i leki przeciwpadaczkowe ? Ps "badania" można zrobić o wszystkim drażni mnie już to nabijanie ludzi w butelkę większość suplementów które mają wpływać na układ nerwowy wpływa jedynie na komfort psychiczny osób je biorących

0
bogies

Zma X w zupełności mi wystarcza,śpię po nim bardzo dobrze.

0
anubis84

Niektórym to wystarcza, ale jeśli potrzebujesz czegoś więcej to zerknij na dodatki gaby czy melatoniny, moze bardziej zadowolony będizesz.

0
kraska22

Od kiedy stosuję Na Dobry Sen. sen mam o wiele głębszy, się poprawiła dzięki temu regeneracja.

0
TomQ-MAG

tez z niego korzystam obecnie w okresie sesji, zeby nieco wyciszyc glowe przed snem

0
szasiu

Slepper od treca jedynie mi pomagał, ale warto też robić przerwy bo z czasem słabiej go czułem.

0