Sen i  jego jakość  to fundament  dobrego zdrowia. Obecnymi czasy, gdzie żyjemy znacznie  szybciej, niż nasi rodzice czy dziadkowie, narażeni jesteśmy na wiele sytuacji stresogennych. Powiązane jest to z tym, że nie tylko wydłuża nam się czas pracy, ale również mamy trudności z samym zasypianiem. Co więcej, jakość snu pozostawia wiele do życzenia. Płytki sen sprawia, że w nocy często się budzimy, nie możemy znaleźć wygodnej pozycji w łóżku, a natłok myśli dodatkowo podtrzymuje nasz układ nerwowy w napięciu.

Zbyt krótki sen  i niska jakości snu będą skutkowały  nerwowością w ciągu dnia. Dochodzi wtedy do efektu błędnego koła: brak snu=większe napięcie nerwowe, większe napięcie nerwowe=trudności z zasypianiem.

Obniżenie jakości snu nie tylko będzie wpływać na naszą efektywność w pracy, jak i nasze samopoczucie, nasilając m.in. zmęczenie. Skutkiem zaniedbań snu będą również problemy z ciśnieniem krwi, podniesionym tętnem lub pogorszeniem się wrażliwości insulinowej. Co więcej, brak odpowiedniej jakości snu będzie predysponował do konsumpcji większej ilości kalorii w ciągu dnia, co będzie sprzyjać pojawieniu się nadwagi. Aby przełamać błędne koło, o którym pisałem wcześniej, pomocne jest wykorzystanie suplementacji, którą zastosujemy przed pójściem spać. Poszczególne składniki złożonych preparatów na sen zawierają zazwyczaj substancje, które uspokajają, koją, wyciszają, co skutecznie pozwala nam na zaśnięcie.

suplementy na sen ranking

Co możemy zastosować, aby wspomóc sen?

W suplementacji ukierunkowanej na poprawę jakości snu znajdziemy przede wszystkim produkty minerałowe (obfitujące w magnez i cynk), będące popularną formułą ZMA. Produkty tego typu jednak wpływają głównie na jakość snu.

Gdy występują niedobory ww. minerałów w diecie, narażeni jesteśmy na podwyższone napięcie nerwowe, jak i pogorszenie wydajności układu nerwowego. Zalecane jest wykorzystanie magnezu w ilości około 300 mg, do którego dołączymy 15-30 mg cynku. Wykorzystując mieszankę tego typu, sen powinien być dużo lepszy jakościowo.

Jeżeli zależy nam na wsparciu również procesu zasypiania, powinniśmy wybierać te suplementy, które posiadać będą dodatkowe składowe. Chętnie wybierane są wtedy preparaty, które zawierają w swoim składzie GABA, l-tryptofan, 5-htp, jak i melatoninę.

Melatonina posiada udokumentowane działanie wspomagające produkcję hormonu wzrostu, a jej przyjęcie na 30 min przed snem, skutecznie ułatwia zasypianie. Składniki wymienione w akapicie to związki, które doraźnie wpływają na to, jak funkcjonuje układ nerwowy, prowadząc do uspokojenia, wyciszenia i wprowadzając organizm szybciej w stan snu.

Osoby, które narażone są dodatkowo na stres, powinny wybrać suplement zawierający l-teaninę, która wykazuje  działanie uspokajające. Dawka około 200-400 mg l-teaniny zastosowana 30-40 min przed snem ułatwia zasypianie 

Jednak, suplementy wspomagające sen, to nie tylko działanie wpływające na proces zasypiania. Okazuje się, że tego typu wybór może być doskonałą opcją do poprawy wyników sportowych, jak i wyglądu sylwetki. “Suplementy wieczorne” będą również przyczyniały się do poprawy regeneracji powysiłkowej, jak i będą promowały zdrowie hormonalne, regulując poziom hormonów i wspomagając np. sekrecję hormonu wzrostu. Z tego też względu często w mieszankach “przed snem” spotkać możemy dodatek argininy w ilości od 2 do 6 g.

Przeglądając rynek suplementacji, proponujemy Wam TOP 8 suplementów do zastosowania przed snem, których działanie nie tylko przyczyni się do przyspieszenia snu, poprawy jego jakości, ale również będzie elementem, który wspomagać będzie sportową formę.

1. SFD Nutrition Na Dobry Sen

na sen

Produkt firmy SFD Na dobry Sen to suplement, który posiada złożony i kompleksowy skład. Został zaopatrzony w składniki nie tylko przyspieszające proces zasypiania, ale i mocno wpływające na jakość snu. Produkt obfituje w dodatki, które mają za zadanie wyciszyć, uspokoić organizm, dzięki czemu nasze ciało się odpręży, a my szybciej zaśniemy. Stosujący suplement firmy SFD zwracają uwagę na znaczną poprawę regeneracji, dzięki temu, że przesypiają bez problemów całą noc. Jest to opcja, którą z powodzeniem powinny wykorzystać wszystkie osoby mające kłopoty z zasypianiem, jak i nadmiernym stresem.

2. Trec Sleep-er

sleeper

Formuła suplementu Sleep-er ma za zadanie dostarczyć nie tylko typowych składników, które mają przyspieszyć zasypianie, ale i poprawić jakość snu. Został on wsparty dodatkowo mieszanką aminokwasów, gdzie naszą szczególną uwagę przykuwa dodatek kwasu DAA, podnoszącego poziom testosteronu. Z tego względu produkt będzie szczególnie polecany sportowcom, którym nie tylko zależy na podniesieniu możliwości regeneracyjnych, ale również na wsparciu gospodarki hormonalnej.

3. Olimp Forsen Forte

forsen

Forsen Forte od Olimpa to suplement, który ma za zadanie skutecznie wspomóc zasypianie. Jego unikatowy skład został opracowany głównie z myślą o osobach, które mają problemy z tym, aby wieczorami zasnąć. Dobrane substancje aktywne, jak i dawki poszczególnych związków, wykazują działanie synergistyczne, które zastosowane łącznie położą do łóżka nawet najbardziej opornego na sen nocnego marka. Produkt dedykowany jest głównie tym osobom, które pracują w systemie zmianowym, mają dużo stresu w pracy lub trenują późnymi wieczorami.

4. Scitec Nutrition Night Recovery P.M PAK

Firma Scitec Nutrition wychodzi na przekór oczekiwaniom sportowców, a ich suplement Night Recovery PM PAK dedykowany jest właśnie nim. Produkt został wsparty mieszanką aminokwasów, które mają na celu wpływać również na szybsze tempo regeneracji. Suplement więc nie tylko ma za zadanie skutecznie ułatwić proces zasypiania, jak i podnieść jego jakość, ale i przyspieszyć proces regeneracji. Osoby stosujące suplement opisują jego działanie, które odbywa się na trzech płaszczyznach: uspokaja, wspomaga regenerację i przyspiesza zasypianie.

5. Yango Natural Sleep On

Yango to suplement diety o prostym składzie, skonstruowany w celu wsparcia procesu zasypiania. Jego prosta formuła oparta na melatoninie, tryptofanie i dodatku witamin z grupy B skutecznie wycisza, jak i przyspiesza relaksację. Osoby wykorzystujące produkt zwracają uwagę na jego wysoką skuteczność. Wystarczy jedna kapsułka przed snem, aby znacząco skrócić czas potrzebny na zaśnięcie. Sleep On zazwyczaj wykorzystywany jest, jako pomoc doraźna zawsze wtedy, gdy czujesz, że konieczne będzie jego zastosowanie.

6. Swanson Full Spectrum Valerian Chamomile Hops

Firma Swanson znana jest z wysokiej jakości produktów prozdrowotnych, których działanie nie pozostawia kompromisów. Suplement oparty na ekstraktach z waleriany, chmielu i rumianku, nie tylko skutecznie wspomaga proces zasypiania, relaksując i kojąc, ale jednocześnie dba o układ krążenia. Jest to idealna opcja dla osób, które poszukują głównie suplementu opartego na wyciągach roślinnych, bez dodatku substancji specjalistycznych, jak np. GABA.

7. ALLNUTRITION ZMAX

ZMAX to klasyczny suplement typu ZMA. Produkt charakteryzuje się wysoką zawartością magnezu i cynku, dzięki czemu w jednej porcji otrzymujemy znaczny zastrzyk wyżej wymienionych minerałów. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich sportowców, gdyż aktywność fizyczna generuje dużo wyższe zapotrzebowanie na magnez, co powiązane jest z koniecznością uzupełnienia jego niedoborów. Jest to wysokiej jakości preparat magnezowy, który charakteryzuje się wysoką wchłanialnością.

8. Pharmovit Melatonina z melisą

Naszą listę zamyka suplement firmy Pharmovit, który stanowi połączenie melisy i melatoniny. Składniki wykazują aktywność, która ma za zadanie szybko wprowadzić nas w stan uśpienia. Melisa ma za zadanie wyciszyć i wprowadzić nas w stan relaksacji, melatonina z kolei dodatkowo mocno nasilić senność. Dzięki wykorzystaniu tych dwóch kluczowych składników Pharmovit stworzył produkt prosty, lecz  skuteczny w swoim działaniu. Pozwala nam zrelaksować się w godzinach wieczornych, co skutecznie wycisza i pozwala na spokojny sen.