Każda osoba trenująca na siłowni dąży do zrealizowania postawionego sobie celu. Dla niektórych będzie to redukcja tkanki tłuszczowej, dla innych budowa masy mięśniowej, a dla jeszcze innych wzmocnienie wytrzymałości mięśni. Na każdy tego typu cel trzeba inaczej ukierunkować swój trening, a dokładniej ilość powtórzeń, jaka przypada na każde ćwiczenie.

  1. Budujemy wytrzymałość
  2. Beta-alanina 
  3. Kreatyna 
  4. L-karnityna
  5. Cytrulina 
  6. Kofeina 
  7. BCAA
  8. Podsumowanie

Budujemy wytrzymałość

Dla budowania masy będzie to ilość powtórzeń w zakresie 8-12, natomiast jeżeli ktoś pragnie wzmocnić swoje mięśnie, powinien postawić na dość intensywny trening i zwiększyć liczbę powtórzeń nawet do 40. W tym artykule przyjrzymy się suplementom, które właśnie wspomagają wysiłek ukierunkowany na budowanie wytrzymałości. Produkty tego typu doskonale uzupełniają trening, dzięki czemu osiągnięcie zamierzonego celu będzie dużo szybsze.

Beta-alanina 

Jest najważniejszym suplementem w procesie wzmacniania mięśni. Jej działanie polega na uwalnianiu w organizmie karnozyny, która jest antyoksydantem, ale zarazem doskonale wspiera i ulepsza procesy wytrzymałościowe. Jej praca polega na transportowaniu jonów wodorowych, a co za tym idzie, swoim działaniem wspiera gospodarkę kwasowo-zasadową, która jest zachwiana podczas treningu, co m.in. odpowiada za długość pracy mięśni. Usprawniona praca tej gospodarki opóźnia nieco gromadzenie się kwasu mlekowego, co przekłada się na dłuższą pracę mięśni. Dawkować beta-alanine można w dni treningowe w ilości 3 gramów przed treningiem i po treningu oraz w dni bez treningu w ilości 5 gramów na cały dzień.

Kreatyna 

Jest to suplement, który zazwyczaj występuje z wcześniej opisaną beta-alaniną. Połączenie tych dwóch środków powoduje, że praca mięśni jest wspomagana w sposób dwojaki. Kreatyna zarówno jak beta-alanina wspomaga transportowanie jonów wodorowych.

Kreatyna

Ma ona jednak również inną funkcję, a mianowicie zwiększa siłę mięśni poprzez większe magazynowanie fosforanu kreatyny oraz glikogenu. Dzięki temu mięśnie mają większy zapas energii, wolniej się męczą, a co za tym idzie, trening jest efektywniejszy i może trwać dłużej. Kreatynę można dawkować w ilości 5 gramów dziennie w suplementacji stałej, uwzględniającej okres budowania wytrzymałości.

L-karnityna

Jest to suplement, który bardzo często wykorzystuje się do celów redukujących tkankę tłuszczową, ale niewielu wie, że ma również ona swoje zastosowanie we wzmacnianiu wydolności mięśni. Jej zadanie polega na transporcie wolnych kwasów tłuszczowych do mitochondriów, a to przekłada się na dłuższą pracę mięśni ze względu na większą ilość energii, jaka zostanie do nich dostarczona. L-karnityna jest substancją, którą można dostarczyć w postaci suplementu bądź też z pożywienia. Jej największą ilość znajdziemy w czerwonym mięsie. Dawkować l-karnitynę powinniśmy na 2 h przed treningiem w ilości 2-3 gramów, dość często wykorzystywana jest w sportach biegowych, gdzie osoby trenujące zachwalają jej działanie.

Cytrulina 

Jej działanie jest ukierunkowane na lepszy przepływ krwi przez tkanki podczas treningu. Dzieje się tak, ponieważ wspomaga syntezę tlenku azotu, co powoduje, że naczynia krwionośne się rozszerzają i podczas ćwiczeń przepływ krwi przez tkanki jest znacznie lepszy. Dzięki temu dostarczamy więcej tlenu i substratów energetycznych do mięśni. Suplement ten ma również za zadanie neutralizować amoniak i szybciej odprowadzać kwas mlekowy. Czyli wspomaga sam proces regeneracji powysiłkowej. Zaleca się jej stosowanie w okolicach treningów w ilości 2-6 gramów na dobę.

Kofeina 

Działanie kofeiny polega na niwelowaniu uczuciu zmęczenia, odsuwa znużenie, jak i przeciwdziała osłabieniu układu nerwowego. Co więcej, dawki rzędu 300 mg przedtreningowo doskonale wypadają w teście wytrzymałościowym, gdzie jej zastosowanie sprawdza się w sposób doraźny.

BCAA

Działanie aminokwasów rozgałęzionych polega na dostarczeniu szybkiej energii do mięśni. Ich odpowiednie stężenie w krwiobiegu dopilnuje, aby nie zabrakło energii podczas tzw. kryzysów energetycznych w mięśniach. Co więcej, BCAA wykazuje działanie wspomagające efekt treningowy, poprzez podtrzymanie aktywności układu nerwowego, co przekłada się na możliwość wykonania większej ilości powtórzeń podczas treningu.

BCAA

Podsumowanie

Przedstawiona powyżej suplementacja idealnie nadaje się na wspomaganie wytrzymałości mięśni. Każdy z tych preparatów jest łatwo dostępny na rynku. Zaletą tych produktów jest to, że można je wszystkie stosować jednocześnie. Skomponowanie odpowiedniego stacka własnej roboty pozwala na dostosowanie dawek poszczególnych substancji wg własnych potrzeb, co skutecznie wspiera indywidualne podejście do treningu.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)