Klasyczny trening kulturystyczny bazuje na ćwiczeniach, które powielane są przez setki bywalców siłowni zainteresowanych rozwojem swojej muskulatury. Rzadko kiedy widzimy, aby wykorzystywali oni nieco odmienne formy aktywności, od tych, na których bazuje kulturysta. Jednak można nieco rozszerzyć swoje horyzonty i stosować również odmiany ćwiczeń, które wykorzystywane są przez zwolenników innych dyscyplin sportowych, jak choćby strongman.

  1. O czym jednak powinniśmy pamiętać?
  2. Zarzut hantli z chodem
  3. Spacer farmera z wykorzystaniem krótkich sztang
  4. Pchanie obciążenia
  5. Spacer farmera jednorącz z krótką sztangą

Jeżeli obejrzycie zawody w stylu strongman, Waszą uwagę przykuje fakt, że zazwyczaj zawodnicy korzystają z ruchów, które polegają na wypychaniu lub noszeniu przedmiotów. Wykorzystanie ciężkich hantli czy sztangi, z którą musimy się przemieszczać, to brakujący element funkcjonalny wielu schematów treningowych. Ćwiczenia tego typu pozwolą na wzmocnienie grzbietu, mięśni środka, poprawią równowagę, jak i zadziałają globalnie na wzmocnienie całego ciała.

O czym jednak powinniśmy pamiętać?

  • bezwzględnie konieczne jest utrzymywanie pozycji kręgosłupa w jego naturalnej kolumnie. Oznacza to, że zbyt duże obciążenie może wpływać na jego nienaturalne wygięcie i powinno być to sygnałem do zmniejszenia obciążenia
  • ogranicz kołysanie i bujanie obciążeniem
  • aby zabezpieczyć odcinek lędźwiowy, trzymaj mocno napięte mięśnie brzucha i pośladki, jednak na tyle, abyś mógł swobodnie oddychać oraz chodzić

Niżej przedstawię 4 ćwiczenia, które warto włączyć do treningu siłowego.

Zarzut hantli z chodem

https://www.youtube.com/watch?v=wzMW1_bbsCA

Wykorzystuj obciążenie, które będzie stanowiło minimum 70% masy Twojego ciała.

Spacer farmera z wykorzystaniem krótkich sztang

https://www.youtube.com/watch?v=0v3eJQzjpeM

Wykorzystaj minimum 50% obciążenia, które wykorzystujesz w 1 powtórzeniu dla martwego ciągu. Przykładowo, gdy podnosisz w martwym 200 kg, spaceruj z obciążeniem 100 kg, czyli po 50 kg w jednej ręce.

Pchanie obciążenia

 

Zastosuj obciążenie stanowiące dwukrotną masę swojego ciała.

Spacer farmera jednorącz z krótką sztangą

https://www.youtube.com/watch?v=rLOCAZSGwdo

Zastosuj obciążenie w wysokości 25-40% ciężaru maksymalnego dla martwego ciągu.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)