Przygoda z siłownią pewnie dla wielu z Was zaczęła się wtedy, gdy zobaczyliście pierwszy raz na plakacie lub okładce magazynu kulturystę z czasów złotej ery. Potężne mięśnie grzbietu, duży biceps i triceps - obraz Waszej ulubionej postaci z branży wciąż pewnie pamiętacie. Inspiracji zapewne było wiele i pewnie nadal są dla Was motywacją. Które sylwetki zapadły Wam najbardziej w pamięci?

 

Pionierzy kulturystyki

Zacznijmy od początku. Pionierem kulturystyki był bez wątpienia Eugene Sandow. Był pierwszym człowiekiem, który publicznie zaprezentował swoją sylwetkę ponad 100 lat temu. Zorganizował też jedne z pierwszych w historii zawody kulturystyczne. Z kolei Włoch Charles Atlas również startujący w jednych z pierwszych zawodów, także był inspiracją dla wielu osób w tamtych czasach.

Eugene Sandow

 

Charles Atlas

 

Lata 40-te i 50-te

W tym okresie John Grimek łączył sprawność z podnoszeniem ciężarów i wyjątkową sylwetką. Jest legendą wśród społeczności fitness. Obok niego znalazły się również inne gwiazdy kulturystyki z tamtych lat.  Pokazy kulturystyczne zaczynają być częścią wielu wystaw.

John Grimek

 

 

Steve Reeves

 

 

Clancy Ross

 

 

Steve Stanko

 

 

Jules Bacon

 

 

George Eiferman

 

 

Jack Delinger

 

Vince Gironda

 

Lata 60-te i 70-te

Epoka Złotej Ery kulturystyki jest w pełnym rozkwicie. Magazyny promują w tym czasie nowe gwiazdy fitnessu. Sylwetki stają się coraz bardziej rozbudowane. Z pewnością w tym okresie mieliśmy do czynienia z sylwetkami idealnymi. Oto jedne z nich:

 

Bill Pearl

 

 

Larry Scott

 

 

Chet Yorton

 

 

Dave Draper „The Blonde Bomber”

 

Reg Park

 

 

Harold Poole

 

 

Bob Gajda

 

 

Sergio Oliva

 

Arnold Schwarzenegger

 

 

Lou Ferrigno

 

Casey Viator

 

 

Franco Columbu

 

Ken Waller

 

 

Mike Katz

 

Dave Mastorakis

 

Lata 80- te i koniec ery

Pojawiają się młodzi mistrzowie, którzy udoskonalają to, co stworzyła poprzednia dekada. Pojawiają się nowe środki farmakologiczne, które doprowadzają do zmian w ciele i wyglądzie sylwetek. To prowadzi do końca tego, co uważamy za czasy złotej ery, a wielki mistrz Lee Haney przechodzi na emeryturę.

Sammir Bannout

 

 

Chris Dickerson

 

Lee Haney