Obecne trendy żywieniowe sprawiają, że osoby wdrażające modne, systemy żywieniowe pozbawiają się sporej wartości odżywczej, dostarczając tym samym znacznie mniejsze ilości aminokwasów. Korzystanie z produktów light i niskotłuszczowych posiada drugą stronę medalu, która to wskazuje, że produkty tego typu naładowane są GMO, MSG i różnego rodzaju sztucznymi aromatami i barwnikami. 

  1. Co w przypadku redukcji tłuszczu?
  2. Jak wskazują naukowcy, leucyna znacznie ogranicza efekt sarkopenii
  3. Podsumowanie

Sprawia to, że pomimo chęci schudnięcia nasza sylwetka pozostaje bez zmian, gdyż wartościowe pokarmy, których nie jemy w odpowiedniej ilości, pozostają w deficycie naszego menu.

białko, aminokwasy

Jak wykazują badania, niekoniecznie unikanie posiłków bogatych w węglowodany czy tłuszcze jest kluczem do sukcesu. Czasem warto podnieść ilość białka, które to obfituje w aminokwas leucynę. Należy ona do grupy aminokwasów rozgałęzionych BCAA, gdzie w piśmiennictwie fachowym przyświeca się jej właściwości anaboliczne. Leucyna odpowiada m.in. za inicjację syntezy białkowej poprzez szlaki anaboliczne mTOR, które to są niezbędne, aby wzrost masy mięśniowej był w ogóle możliwy.

Leucyna odpowiada za zjawisko tzw. progu leucynowego, którego to osiągnięcie decyduje o tym, czy zostaną uruchomione szlaki metaboliczne odpowiedzialne za wzrost masy mięśniowej. Jej odpowiednia konsumpcja jest więc w stanie gwarantować nam wzrost mięśni.

Co w przypadku redukcji tłuszczu?

Istnieje wiele badań naukowych, które jednoznacznie wskazują na to, że zwiększona konsumpcja białka w diecie będzie bezpośrednio wpływała na utratę masy ciała. Powiązane jest to, z tym, że białko wymaga dużo większych nakładów energetycznych, aby zostało wykorzystane przez nasz organizm, niż samo dostarcza w ładunku kalorycznym. Białko znacznie podnosi współczynnik TEF, czyli efekt termiczny pokarmy, co przekłada się na podniesioną termogenezę. Co więcej, odpowiednia ilość białka normuje lipidogram w naszym ciele, a także poziom glukozy.

Jednak obecnie dowiedziono, że nie tylko sam poziom białka ma znaczenie, ale ilość leucyny zawartej w dostarczanych proteinach do naszego organizmu. Leucyna nie tylko chroni naszą muskulaturę i stymuluje jej wzrost, ale i pozwala na korzystanie z zapasów tłuszczu w naszym ciele!

leucyna

Jak wykazują badania osoby, które stosują suplementację leucyną, potrafią stracić nawet o 50% więcej tkanki tłuszczowej, niż osoby, które nie stosowały dodatku suplementu w diecie redukcyjnej.

Jak wskazują naukowcy, leucyna znacznie ogranicza efekt sarkopenii

Oznacza to, że może być znacznym wsparciem w leczeniu osób w podeszłym wieku oraz cierpiącym na niedożywienie. Leucyna pozwala na utrzymanie masy ciała, zapobiegając znacznemu spadkowi masy mięśniowej, co przekłada się z kolei na podtrzymanie aktywności fizycznej związanej z codziennym ruchem i domowymi czynnościami.

Polecamy również: Czy osoby starsze powinny pić szejki białkowe?

Podsumowanie

Przeglądając naukowe fakty, szybko możemy dojść do wniosku, że leucyna wykazuje szereg właściwości ukierunkowanych na wsparcie formy sportowej. Jej działanie przejawia się na kilku płaszczyznach, co jest przydatnym elementem sportów sylwetkowych i siłowych. Naukowcy są pełni nadziei, że leucyna wspomoże efekt podtrzymania tkanki mięśniowej u osób w podeszłym wieku, co jest dobrą wiadomością z punktu widzenia podtrzymania ich zdrowia oraz możliwości lokomocyjnych.

Przeczytaj również: Dlaczego podczas odchudzania warto pić białko?

Komentarze (5)
RPS1990

Dziwnym trafem leucyna w formie monopreparatu jest mniej popularna niż BCAA.

0
RPS1990

Chodziło oczywiście o to, że w sklepie sfd suplementów zawierających tylko leucynę (monopreparatów leucyny) można znaleźć zaledwie cztery:

ostrovit LEUCINE - 200G
sfd nutrition L-LEUCINE CAPS - 200CAPS
sfd nutrition LEUCINE AMINO POWER - 200G
sfd nutrition LEUCINE AMINO POWER - 400G

tu: https://www.sfd.pl/sklep/HMB_i_Leucyna-k114.html

Natomiast w przypadku BCAA można dostać conajmniej 50 suplementów i to tylko na pierwszej stronie:

https://www.sfd.pl/sklep/BCAA-k109.html

Z czego wynika to, że producenci suplementów i odżywek tak niechętnie produkują l-leucynę w formie monopreparatu ?

0
Banan

chociażby z tego względu, ze czysta leucyna w formie monopreparatu jest na rynku dużo krócej niż bcaa, nie chce strzelać kiedy zaczęły pojawiać się pierwsze preparaty z samą leucyną ale będzie to na pewno kilka , jak nie kilkanaście lat później od pojawienia się bcaa

poza tym sama leucyna strasznie się pieni i średnio rozpuszcza - dla niektórych osób, może to być problem, oczywiście jak ktoś jest doświadczony w temacie supli to się raczej takimi pierdołami (za przeproszeniem) nie przejmuje, ale innych może to odstraszyć

należy też przy okazji zakupów rozważyć jeszcze jedną ciekawą opcję, którą osobiście też stosuję, czyli bcaa w stosunku 8:1:1 (80% leucyny), te z reguły rozpuszczalność mają już sporo lepszą niż sama leucyna, zapewne w przeliczeniu na ilość samej leucyny w preparacie też wyjdą korzystniej (niestety nie mam czasu tego teraz przeliczać) ale chociażby ze względu na to ,że mozna kupić opakowania np. 400 czy nawet 800g https://www.sfd.pl/sklep/ALLNUTRITION_BCAA_8:1:1_Strong_Formula-opis34020.html tego typu prepatu (w którym mamy 80% x 800g = 640g czystej leucyny) stawiam w ciemno taką tezę;)

1
RPS1990

Dzięki za wyjaśnienie - swoją drogą zamiast kupować tak trudnodostępną leucynę SOLO, może lepiej kupić BCAA 8:1:1 ?
Chyba tak zrobię na przyszłość.
Przy okazji - jest BCAA 8:1:1 w formie kapsułek ?

0
Banan

o tym wyżej napisałem :)
ja wybieram 8:1:1 i problem z głowy, w kapsach watpie by ktos to robił , a nawet jesli to takie aminokwasy wyjdą zupełnie nieekonomicznie w przeliczeniu na ilość/cena

3