Obecne trendy żywieniowe sprawiają, że osoby wdrażające modne systemy żywieniowe pozbawiają się znacznej wartości odżywczej, dostarczając tym samym znacznie mniejsze ilości aminokwasów. Korzystanie z produktów light i niskotłuszczowych posiada drugą stronę medalu, która to wskazuje, że produkty tego typu naładowane są GMO, MSG i różnego rodzaju sztucznymi aromatami i barwnikami. Sprawia to, że pomimo chęci schudnięcia nasza sylwetka pozostaje bez zmian, gdyż wartościowe pokarmy, których nie jemy w odpowiedniej ilości pozostają w deficycie naszego menu.

Jak wykazują badania niekoniecznie unikanie posiłków bogatych w węglowodany, czy tłuszcze jest kluczem do sukcesu. Czasem warto podnieść ilość białka, które to obfituje w aminokwas leucynę. Należy ona do grupy aminokwasów rozgałęzionych BCAA, gdzie w piśmiennictwie fachowym przyświeca się jej właściwości anaboliczne. Leucyna odpowiada m.in. za inicjację syntezy białkowej poprzez szlaki anaboliczne mTOR, które to są niezbędne, aby wzrost masy mięśniowej był w ogóle możliwy.

Leucyna odpowiada za zjawisko tzw. progu leucynowego, którego to osiągnięcie decyduje o tym, czy zostaną uruchomione szlaki metaboliczne odpowiedzialne za wzrost masy mięśniowej. Jej odpowiednia konsumpcja jest więc w stanie gwarantować nam wzrost mięśni.

Co w przypadku redukcji tłuszczu?

Istnieje wiele badań naukowych, które jednoznacznie wskazują na to, że zwiększona konsumpcja białka w diecie będzie bezpośrednio wpływała na utratę masy ciała. Powiązane jest to z tym, że białko wymaga dużo większych nakładów energetycznych, aby zostało wykorzystane przez nasz organizm, niż samo dostarcza w ładunku kalorycznym. Białko znacznie podnosi współczynnik TEF, czyli efekt termiczny pokarmy, co przekłada się na podniesioną termogenezę. Co więcej, odpowiednia ilość białka normuje lipidogram w naszym ciele, a także poziom glukozy.

Jednak obecnie dowiedziono, że nie tylko sam poziom białka ma znaczenie, ale ilość leucyny zawartej w dostarczanych proteinach do naszego organizmu. Leucyna nie tylko chroni naszą muskulaturę i stymuluje jej wzrost, ale i pozwala na korzystanie z zapasów tłuszczu w naszym ciele!

leucyna

Jak wykazują badania osoby, które stosują suplementację leucyną potrafią stracić nawet o 50% więcej tkanki tłuszczowej, niż osoby, które nie stosowały dodatku suplementu w diecie redukcyjnej.

Jak wskazują naukowcy, leucyna znacznie ogranicza efekt sarkopenii

Oznacza to, że może być znacznym wsparciem w leczeniu osób w podeszłym wieku oraz cierpiącym na niedożywienie. Leucyna pozwala na utrzymanie masy ciała zapobiegając znacznemu spadkowi masy mięśniowej, co przekłada się z kolei na podtrzymanie aktywności fizycznej związanej z codziennym ruchem i domowymi czynnościami.

Podsumowanie

Przeglądając naukowe fakty szybko możemy dojść do wniosku, że leucyna wykazuje szereg właściwości ukierunkowanych na wsparcie formy sportowej. Jej działanie przejawia się na kilku płaszczyznach, co jest przydatnym elementem sportów sylwetkowych i siłowych. Naukowcy są pełni nadziei, że leucyna wspomoże efekt podtrzymania tkanki mięśniowej u osób w podeszłym wieku, co jest dobrą wiadomością z punktu widzenia podtrzymania ich zdrowia oraz możliwości lokomocyjnych.