Dieta ze stosunkowo dużą ilością witaminy B3, chroni przed chorobą Alzheimera. Witaminę tę znajdziemy w takich produktach, jak kurczak, orzeszki ziemne czy tuńczyk. Teoria ta pochodzi z badania epidemiologicznego z 2013 roku, wykonanego przez amerykańskich naukowców z Rush Institute for Healthy Aging. Zostało ono opublikowane w Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry.

  1. Witamina B3 (niacyna)
  2. Badanie
  3. Wyniki
  4. Jak to działa?

Witamina B3 (niacyna)

Według amerykańskich naukowców zajmujących się odżywianiem, osoby dorosłe powinny spożywać dziennie ok. 14-17 miligramów witaminy B3. Nie wszystkim jednak się to udaje. Ponieważ organizm może wytwarzać witaminę B3 poprzez konwersję tryptofanu, to w krajach rozwiniętych praktycznie nie zauważa się niedoborów tej witaminy. Zwykle niedobory pojawiają się, gdy spożycie spada poniżej 9 miligramów B3 dziennie.

vitamin B3

Niedobór witaminy B3 powoduje pelagrę (rumień lombardzki), a jej objawy to - oprócz zapalenia skóry - biegunki, ataksja (zaburzenia koordynacji ruchów), osłabienia, także przedwczesna demencja i psychozy.

Badanie

Naukowcy wykorzystali dane na temat 815 osób powyżej 65. roku życia, zamieszkujących okolice Chicago. Uczestnicy badania byli obserwowani od roku 1992 do 2002. W momencie rozpoczęcia badania wszyscy byli zdrowi.

Naukowcy monitorowali także dietę uczestników badania. Na podstawie dziennego spożycia witaminy B3 podzielili oni uczestników badania na pięć grup, a następnie spisywali, u których uczestników zdiagnozowano chorobę Alzheimera w okresie obserwacji.

Wyniki

Związek pomiędzy całkowitym spożyciem witaminy B3 a chorobą Alzheimera był taki, że osoby spożywające dużą ilość witaminy B3 w postaci suplementów, były mniej narażone na rozwój choroby, ale wyniki te nie były szczególnie znaczące. Imponujące za to były wyniki u osób, które przyjmowały niacynę wraz z pożywieniem. Można zatem powiedzieć, że spożywanie odpowiedniej ilości witaminy B3 chroni nas przed rozwojem choroby Alzheimera.

vitamin B3

Spożycie dużej ilości tej witaminy nie jest zbyt trudne, o ile jesteśmy wszystkożercami. Problem mogą mieć weganie, którzy nie jedzą produktów z największą ilością B3. Muszą po prostu włożyć trochę więcej wysiłku, by odpowiednio skomponować swoją dietę.

Polecamy również: Najlepsze multiwitaminy - jakie witaminy i minerały wybrać?

Jak to działa?

W 2019 roku włoscy neurolodzy opublikowali artykuł w Nutrients o tym, jak witamina B3 może chronić mózg i komórki nerwowe przed chorobami przewlekłymi, takimi jak choroba Alzheimera, Huntingtona i Parkinsona. Według Włochów ważnym mechanizmem jest to, że witamina B3 jest prekursorem enzymów, takich jak dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy (NAD) i fosforan dinukleotydu nikotynamidoadeninowego (NADP). Enzymy te biorą udział nie tylko w wytwarzaniu energii, ale także regenerują i oczyszczają komórki.

Referencje

https://jnnp.bmj.com/content/75/8/1093

https://www.mdpi.com/1422-0067/20/4/974

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)