Od dawna wiemy, iż zielona herbata może mieć wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Naukowcy informują, że u osób dorosłych z nadwagą odnotowano większe straty w ilości tkanki tłuszczowej całkowitej i podskórnej po zastosowaniu ekstraktu zielonej herbaty. 

Źródła substancji aktywnych:

  • liście zielonej herbaty (1 g w 100 ml gorącej wody) zawierają od 42-201 mg katechin i od 25 do 43 mg kofeiny,
  • herbata Lipton (torebka na 100 ml gorącej wody) dostarcza 195-205 mg katechin i od 32 do 33 mg kofeiny,
  • zielona herbata bez kofeiny (torebka na 100 ml gorącej wody) dostarcza 72–73 mg katechin i mniej niż 1 mg kofeiny,
  • suplement – ekstrakt zielonej herbaty dostarcza najczęściej od 200  mg katechin i 5-6 mg kofeiny.

zielona herbata właściwości antyrakowe

Ponadto, zielonej herbacie przypisuje się inne, liczne właściwości prozdrowotne. Czy słusznie?

Herbatę pije się w trzech postaciach: czarnej, zielonej i Oolong. Niestety, podczas technologicznego procesu produkcji czarnej herbaty, 75% katechin ulega niekorzystnym przemianom.

Przeważająca ilościowo katechina, zawarta w liściach zielonej herbaty, to EGCG.

Nowotwory  potrzebują enzymów proteolitycznych do inwazji komórek i tworzenia przerzutów. Jednym z tych enzymów jest urokinaza, której hamowanie  może zmniejszyć rozmiar guza, a nawet spowodować całkowitą remisję nowotworów (tak było w badaniach na myszach). Polifenole z zielonej herbaty  wykazują dobry potencjał hamujący.

Reaktywne formy tlenu towarzyszą człowiekowi od zawsze, a ich powstawanie jest nasilone podczas wysiłku fizycznego. Jedna z teorii powstawania raka mówi o zaburzeniu równowagi w ustroju. Dlatego zielona herbata potencjalnie może być sprzymierzeńcem nie tylko w walce z odkładaniem się tkanki tłuszczowej, ale także z nowotworami.

Referencje:

Magdalena Donejko, Marek Niczyporuk, Elżbieta Galicka, Andrzej Przylipiak „Właściwości antynowotworowe galusanu epigallokatechiny zawartego w zielonej herbacie” http://www.phmd.pl/api/files/view/29033.pdf

Jerzy Jankun „Why drinking green tea could prevent cancer” https://www.nature.com/articles/42381

Joanna GDULA-ARGASIŃSKA, Małgorzata TYSZKA-CZOCHARA i in. „ROLA WOLNYCH RODNIKÓW W REGULACJI PROCESÓW FIZJOLOGICZNYCH”.  http://psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-ca5e961d-90ef-4d31-8c1c-66f840d6b4da/c/art_2.pdf

Komentarze (2)
anubis84

A jakbyś miał porównać np matche do zielonej hebaty, warto wydawać az tyle pieniedzy na matche.

0
Anonim

Na "To tylko teoria" przywoływano również badania, gdzie zielona herbata mogła mieć wpływ na rozwój raka trzustki. Wynik badań nie są jednoznaczne, widać i pozytywy, i negatywy. Tak jak z nikotyną.

0