Coraz więcej badań naukowych wskazuje, że działanie kreatyny wspomaga pracę mózgu równie efektywnie, co pracę tkanki mięśniowej. Czyżby potwierdziło się powiedzenie, że mózg jest, jak mięsień? Tego typu doniesienia potwierdzają angielscy naukowcy, którzy wykazali, że suplementacja kreatyną wspomaga efekt czuwania przy niedoborze snu.

Badanie

Badanie zostało wykonane przez British University College Chichester, a publikacja pojawiła się w Psychopharmacology. Naukowcy zmierzyli zdolność procesów umysłowych mierząc je za pomocą testu RNG, czyli testu polegającego na generowaniu losowych ruchów. Jest to plansza z gałkami, które trzeba kolejno naciskać zgodnie z tym, co jest generowanie przez program.

Połowa osób badanych spożywała 4 razy dziennie kreatynę w ilości 5 g przez tydzień, czyli zastosowano tzw. fazę ładowania kreatyną. Druga połowa otrzymała placebo.

kreatyna

Wynik

Wykorzystanie suplementacji kreatyną ukazało różnicę w ilości trafnie przyciśniętych gałek w teście, w odróżnieniu od osób nie stosujących suplementacji. Co więcej, kreatyna znacznie zredukowała poziom zmęczenia osób badanych, a sami uczestnicy opisywali swoje odczucia, jako lepsze skupienie, jaśniejsze myślenie, jak i odczucie zwiększonego poziomu energii.

Wnioski

Suplementacja kreatyną może być istotnym elementem wsparcia podczas np. sesji egzaminacyjnej. Jej zastosowanie może być okazją do bardziej wytężonej pracy, pozwalając na zredukowanie odczuć zmęczenia w niedoborach snu.

Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16416332

Komentarze (0)