BCAA to izoleucyna, leucyna i walina. Są to aminokwasy kluczowe dla wzrostu mięśni. Szczególnie duże działanie jest przypisywane leucynie. Stworzono nawet termin progu leucynowego (dotyczy określonej ilości aminokwasu w porcji protein).

  1. Badanie naukowe
  2. BCAA a palmitoilotransferaza karnitynowa (CPT1A)
  3. BCAA a lipaza wrażliwa na hormony (HSL)
  4. Komentarz

Badanie naukowe

mężczyzna z szejkerem - BCAA

Naukowcy starali się ustalić, jak podaż BCAA w diecie wpływa na metabolizm tłuszczu w ustroju.

Zwierzętom podawano przez 3 tygodnie:

  • małą dawkę BCAA (1,25% leucyny, 0,55% izoleucyny, 0,62% waliny)
  • normalną dawkę BCAA (odpowiednio 1,35% leucyny, 0,69% izoleucyny, 0,86% waliny)
  • wysoką dawkę BCAA (odpowiednio 2,03% leucyny, 1,04% izoleucyny, 1,29% waliny).

Wyniki

BCAA w dużej dawce zmniejszały odkładanie się tłuszczu! Synteza kwasów tłuszczowych u zwierząt z grupy wysokiej dawki BCAA była niższa, niż u zwierząt otrzymujących normalną dawkę BCAA - było to związane z regulacją „w dół” genów sprzyjających odkładaniu tłuszczu,

BCAA zwiększały mobilizację i pozbywanie się tłuszczu!

Duża dawka BCAA powodowała ekspresję genów i/lub genów odpowiedzialnych za enzymy związane z lipolizą (lipazy wrażliwej na hormony; ATGL - lipazy trójglicerydowej adipocytów; CPT-1A, czy też białka wiążącego kwasy tłuszczowe). Co to znaczy?

BCAA a palmitoilotransferaza karnitynowa (CPT1A)

Podawanie dużych dawek BCAA nie tylko hamowało odkładanie tłuszczu, ale jeszcze sprzyjało ekspresji genów powodujących pozbywanie się tłuszczu. Gen CPT1A koduje białko CPT1A, które jest związane z zewnętrzną błoną mitochondrialną i reguluje transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów w celu ich oksydacji, natomiast w wątrobie w celu produkcji ketonów. CPT1A odgrywają kluczową rolę w procesie spalania tłuszczu.

Wysoki poziom CPT1A wskazuje, że prawidłowo pracują mitochondria, czyli centra energetyczne komórek. U gryzoni karmionych pożywieniem zawierającym dużo tłuszczu i fruktozy, poziom enzymu CPT1A i jego aktywność były bardzo niskie. W grupie tej także kształt mitochondriów odbiegał od normy, co wskazywało na zaburzenie ich pracy. Jak widać, podaż cukru (sacharozy) nie sprzyja redukcji poprzez wiele mechanizmów, m.in. insulina ma wpływ na HSL i ATGL. Pośrednio fruktoza zawarta w cukrze hamuje palmitoilotransferazę karnitynową, a BCAA mogą odwrócić ten trend.

BCAA a lipaza wrażliwa na hormony (HSL)

Tłuszcze zmagazynowane w tkance podskórnej i trzewnej są rozkładane w wielu etapach. Hydrolizę lipidów rozpoczyna lipaza trójglicerydowa (ATGL). Aktywność tej lipazy rośnie w okresie głodzenia, maleje po posiłkach.  ATGL rozbija molekuły trójglicerydów tworząc diacyloglicerol i wolne kwasy tłuszczowe (diacyloglicerol + WKT). HSL odpowiada za rozbijanie drugiego łańcucha tłuszczowego (powstaje monoacyloglicerol + WKT). Z kolei katabolizm monoacylogliceroli (MAG) zależy od aktywności lipazy monoacyloglicerolowej.

BCAA

Lipaza (HSL) rozkłada dwuglicerydy do monoglicerydów. Powstają WKT (wolne kwasy tłuszczowe) i glicerol. WKT mogą być spalane w mięśniach, są także transportowane do wątroby oraz brunatnej tkanki tłuszczowej. Dlatego wpływ BCAA na ekspresję HSL jest niesłychanie istotny. Jest to jeden z kluczowych etapów lipolizy. Uwaga: HSL hamuje np. insulina, dlatego posiłki wysokowęglowodanowe mogą zniweczyć sens wykonywania treningu aerobowego. Insulina ma również hamujący wpływ na ATGL, czyli od razu mamy problem w dwóch miejscach cyklu utylizacji tłuszczu.

Polecamy również: Najlepsze BCAA - jakie aminokwasy rozgałęzione wybrać?

Komentarz

Wyniki tego eksperymentu sugerują, że podawanie BCAA zmniejsza odkładanie tłuszczu poprzez zwiększenie lipolizy i zmniejszenie lipogenezy w tkance tłuszczowej i wątrobie. Nadmiar BCAA w diecie może częściowo regulować proces metabolizmu lipidów poprzez metylację m6A RNA.

Referencje:

Jinghui Heng Excessive BCAA regulates fat metabolism partially through the modification of m6A RNA methylation in weanling piglets

https://link.springer.com/article/10.1186/s12986-019-0424-x https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C78837%2Cfruktoza-utrudnia-metabolizm-tluszczu.html

Lipistart we wskazaniach: deficyt LCHAD, deficyt VLCAD, deficyt CPT1, chłonkobrzusze, wada serca – stan po leczeniu kardiochirurgicznym. Opracowanie na potrzeby oceny zasadności wydawania zgody na refundację https://bipold.aotm.gov.pl/assets/files/zlecenia_mz/2019/162/RPT/OT.4311.14.2019_Lipistart.pdf  

 

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (6)
dario89

Bcaa podawac do posiłków czy między nimi ?

0
Dictator

Bcaa nie działa. Dostarczasz białko, to i dostarczasz w w nim bcaa. Pora mówić prawdę. Google - bcaa nie dziala

2
Bull

Google to jacyś naukowcy, badacze, uniwersytet bo nie kojarzę?

1
gokuson

Ale jeżeli nie dostarczam odpowiedniej ilości białka i lubie pić BCAA to wtedy też nie działa czy już działa?

2
Bull

Bialko składające się z aminokwasów działa bez 2 zdań, a amonokwasy niby nie?

2
TomQ-MAG

korzystanie ze sformułowania BCAA nie działa, jest bardzo mocnym nadużyciem.
BCAA powinno być traktowane jako forma uzupełnienia diety, wtedy zdecydowanie zmieni się nasz światopogląd co do suplementu i zaczniemy jednak dostrzegać, że ma sens :)
oczywiście potrzeby marketingowe dzisiejszych czasów wymagają, "aby się jakoś sprzedać w necie", więc autorzy tego typu poglądów kreują swój wizerunek, aby przyciągnąć większą oglądalność.

a samo sformułowanie "bcaa nie działa", można porównać do haseł głoszonych przez Grażynę, która mówi, że "dieta na nią nie działa".

1