Wybór aminokwasów do zastosowania okołotreningowego czasem bywa utrudniony przez szeroki asortyment produktów. Proporcje poszczególnych składowych, ich pochodzenie czy ilość dodatków funkcyjnych sprawia, że nie wiemy co w końcu powinniśmy stosować i o jakiej porze. Ranking ma za zadanie nieco przybliżyć topowe produkty na rynku polskim, tak aby wybór był prostszy, a dobór suplementacji trafny. Suplement aminokwasowy potrafi znacznie wspomóc efektywność treningową, stąd warto, aby wybór był właściwy.

  1. Czy warto stosować aminokwasy?
  2. Główne zalety korzystania z dodatku aminokwasów
  3. Czy aminokwasy są bezpieczne?
  4. Czy aminokwasy są tylko dla sportowców?
  5. AMINOKWASY RANKING TOP10

Aminokwasy w postaci suplementów diety są to głównie preparaty oparte na aminokwasach w formie wolnej, czyli takiej, która nie wymaga trawienia, a ich podanie jest poddane bezpośrednio procesowi wchłaniania. Takie właściwości ma grupa aminokwasów EAA, jak i BCAA, które wchodzą w skład aminokwasów egzogennych. Są one bardzo ważne w diecie sportowca, gdyż ich dostarczenie wraz z pokarmem stanowi kluczowe zagadnienie uzupełnienia niedoborów aminokwasów, których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować i uzupełnić. Jako, że organizm sam nie produkuje ich w ustroju, stąd wybór odpowiedniego preparatu będzie warunkował prawidłowy przebieg procesów metabolicznych.

Na rynku spotykamy również preparaty typu “AMINO”. Stanowią one jednak alternatywę dla odżywki białkowej. Często w składzie tego typu produktów spotykamy hydrolizat białek serwatkowych lub izolat białek serwatkowych, które nie różnią się zbytnio od produktu w proszku. Stąd główną różnicą jest forma podania suplementu.

Czy warto stosować aminokwasy?

To, czy warto wykorzystać produkty aminokwasowe w diecie będzie zależało od kilku czynników:

  • celu treningowego
  • charakteru wysiłku
  • ilości czasu spędzonego na siłowni
  • deficytu kalorycznego.

Głównie te składowe będą warunkowały przyjęcie suplementu, którego celem jest wsparcie organizmu okołotreningowo. Ze względu na szybką absorpcję w układzie pokarmowym, aminokwasy wspomagają organizm na treningu, podnosząc możliwości wysiłkowe, co jest czasem jedyną możliwością wsparcia energetycznego, zwłaszcza na redukcji i dietach typu low carb. Pozwalają one na szybszą regenerację i odbudowę uszkodzonych struktur mięśniowych, co jest do odczucia w postaci np. mniejszej bolesności mięśniowej.

Główne zalety korzystania z dodatku aminokwasów

Ochrona tkanki mięśniowej - działanie antykataboliczne, polegające na dostarczeniu szybkiej energii w trakcie treningu, co jest wykorzystywane na procesy energetyczne, ochraniając białka ustrojowe przed rozpadem.

Podtrzymanie aktywności - aminokwasy, głównie BCAA, wykazują działanie podtrzymujące aktywność układu nerwowego, co przekłada się na utrzymanie aktywności fizycznej podczas treningu. Stąd nie zaleca się korzystać z suplementacji tego typu w porze przed snem, gdyż możemy zbyt mocno stymulować efekt podtrzymania czuwania.

Inicjacja szlaków metabolicznych odpowiedzialnych za budowę masy mięśniowej - proces ten zawdzięczamy głównie leucynie, która wpływa na tempo syntezy białkowej i stymulowanie procesów odpowiedzialnych za budowę masy mięśniowej.

Czy aminokwasy są bezpieczne?

Produkty aminokwasowe to nic innego jak białka pocięte na małe składowe. Te cegiełki nie są w stanie wyrządzić szkód w naszym ciele, gdy suplement będziemy spożywać zgodnie z jego przeznaczeniem. Oznacza to, że produkt wykazuje bardziej działanie odżywcze, mające na celu uzupełnić niedobory, niż wykazywać działanie stricte modulacyjne np. układ nerwowy. Nie ma więc obaw do zastosowania suplementacji tego typu.

Czy aminokwasy są tylko dla sportowców?

Preparaty aminokwasowe pomocne mogą być dla wielu innych niż sportowcy, grup ludzi. Mogą to być np. osoby z zaburzeniami apetytu lub trawienia i wchłaniania, które borykają się z pogorszonym stanem odżywienia, ale również osoby pracujące intensywnie zarówno fizycznie, jak i umysłowo, czy osoby starsze, zagrożone sarkopenią, czyli stopniową degradacją tkanki mięśniowej oraz osoby po urazach wywołujących długotrwałe unieruchomienie. Dobrze sprawdzą się tutaj zarówno BCAA, jak i EAA.

Treść przygotował: Tomasz Maciołek - Fizjoterapeuta i Trener

AMINOKWASY RANKING TOP10

Aktualizacja 02 grudnia 2022

Stosunek jakość/cena wg popularności w sklepie SFD

1. ALLNUTRITION BCAA Max Support 500g

BCAA Max Support ALLNUTRITION 500g 52.99 zł Kup teraz

BCAA Max Support to produkt, którego działanie zostało ukierunkowane na maksymalną ochronę muskulatury przed działaniami zmierzającymi w kierunku jej rozpadu. Wysoka koncentracja BCAA na porcję preparatu ma za zadanie maksymalnie przeciwdziałać katabolizmowi, a dodatek glutaminy i tauryny dodatkowo wpływać na gospodarkę energetyczną, wspierając procesy odnowy i odbudowy mięśni. Osoby stosujące produkt chwalą jego smak, jak i łatwą rozpuszczalność, stawiając go w czołówce rankingu.

2. Olimp BCAA Xplode 500g

BCAA Xplode Olimp 500g 119.99 zł Kup teraz

Olimp, wchodząc na rynek z nowością, nie spodziewał się, że ich suplement zdobędzie tak szybko popularność. BCAA Xplode ze względu na znakomity smak, jak i skład, który dostarcza wszystkiego, czego potrzebuje organizm aby zabezpieczyć mięśnie podczas treningu, szybko zdobył uznanie osób trenujących. Nie bez powodu linia suplementów Xplode ma na celu maksymalnie wspomagać organizm sportowców, tak aby jedyne, na czym skupiali swoją uwagę, to wysiłek.

3. SFD Nutrition BCAA G-Max 2.0 500g

BCAA+G-Max 2.0 SFD NUTRITION 500g 49.99 zł Kup teraz

Produkt firmy SFD to stack aminokwasowy, który składa się z całej palety BCAA, z dodatkiem solidnej ilości glutaminy. Producenci nie bez powodu umieścili w składzie dodatek l-glutaminy, która podczas wysiłku fizycznego o charakterze siłowym jest znacznie uszczuplona, a jej uzupełnienie warunkuje procesy regeneracyjne. Osoby stosujące BCAA G-Max zwracają uwagę na szybszą regenerację, jak i wygląd sylwetki, który robi się bardziej twardy i suchy. Co więcej, dodatek glutaminy będzie skutecznie zabezpieczał przed infekcjami.

4. Activlab Xtra 500g

EAA Xtra ActivLab 500g 74.99 zł Kup teraz

Klasyczne aminokwasy firmy Activlab swego czasu opanowały rynek aminokwasowy. Połączenie BCAA wraz z glutaminą stanowiło podstawę suplementacji każdej osoby poważnie myślącej o swojej muskulaturze i jej zabezpieczeniu przed katabolizmem. Do tej pory BCAA XTRA stanowi symbol suplementacji aminokwasowej, która z powodzeniem może być wykorzystywana zarówno w sportach sylwetkowych, jak i wytrzymałościowych.

5. EAA PRO INSTANT SFD NUTRITION 375g

EAA Pro Instant SFD NUTRITION 375g 40.99 zł Kup teraz

EAA PRO INSTANT to suplement diety zawierający tzw. aminokwasy EAA (z ang. Essential Amino Acids), które zostały uznane za niezbędne do życia. Zalicza się do nich histydynę, izoleucynę, leucynę, walinę, lizynę, metioninę, fenyloalaninę, treoninę, tryptofan oraz dodatkowo argininę. SFD EAA Pro w wersji INSTANT daje jeszcze lepszą rozpuszczalność, co wprost przekłada się na Twoją wygodę i pozwala, jeszcze łatwiej się cieszyć pełnią jego funkcjonalności.

6. ALLNUTRITION BCAA MAX SUPPORT INSTANT 500g

BCAA MAX SUPPORT INSTANT ALLNUTRITION 500g 49.99 zł Kup teraz

BCAA MAX SUPPORT INSTANT może stanowić cenne uzupełnienie diety osób aktywnych fizycznie, zwłaszcza wyczynowych sportowców. Zasadność ich przyjmowania uzależniona jest jednak od kilku czynników takich jak skład ciała, cel i rodzaj stosowanej diety, częstotliwość i intensywność jednostek treningowych. Im niższy poziom tkanki tłuszczowej, im głębszy deficyt kaloryczny, mniejsza podaż węglowodanów oraz im cięższe i częstsze treningi, tym więcej korzyści można odnieść z przyjmowania BCAA MAX SUPPORT INSTANT i tym większe dawki tych aminokwasów warto stosować.

7. GLUTAMINE RECOVERY AMINO ALLNUTRITION 500g

Glutamine Recovery Amino ALLNUTRITION 500g 57.99 zł Kup teraz

GLUTAMINE RECOVERY AMINO to najwyższej jakości farmaceutycznie czysta l-glutamina, która została dodatkowo wzmocniona o aminokwas taurynę i witaminę C. Glutamina jest jednym z trzech najważniejszych i najliczniej występujących aminokwasów w organizmie człowieka. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych.

8. Optimum Nutrition GOLD STANDARD BCAA TRAIN + SUSTAIN 266g

Gold Standard BCAA Train + Sustain Optimum Nutrition 266g 109.99 zł Kup teraz

Podstawą produktu Gold Standard BCAA Train + Sustain są aminokwasy rozgałęzione cenione przez sportowców za swoje właściwości ochronne mięśni podczas treningu wytrzymałościowego oraz pomoc w budowaniu mięśni po treningu siłowym. Ta wolna od zakazanych substancji formuła zawiera również elektrolity, witaminę C (antyoksydant) oraz inne składniki wspierające wydolność w formie lekkiej, smakowej mieszanki zachęcającej do spożycia podczas treningu.

9. Trec BCAA G-Force 360 caps

BCAA G-Force 1150 Trec 360caps 129.00 zł Kup teraz

Klasyczny produkt firmy TREC, który oprócz zawartości aminokwasów rozgałęzionych posiada w swoim składzie dodatkowo glutaminę, mającą na celu znaczne zwiększenie możliwości produktu. BCAA G-Force na rynku suplementacji jest od kilkunastu lat i zawsze chętnie kupowany oraz chwalony za swoją efektywność działania, bez kompromisów. Producenci zadbali o to, aby G-Force-a, spełniał wszystkie wymagania konsumentów związane z ochroną tkanki mięśniowej.

10. BioTECH BCAA + GLUTAMINE ZERO 480g

BCAA + Glutamine Zero BioTechUSA 480g 94.99 zł Kup teraz

Stosując BCAA + Glutamine Zero produkcji BioTechUSA praktycznie naraz możesz zaopatrywać swój organizm w obydwa aminokwasy. Nie zadawalaj się połowicznym sukcesem, daj swym mięśniom dodatkowy ładunek! Preparat BCAA + Glutamine Zero, podobnie do całej reszty wyrobów BioTechUSA jest bezpieczny, zawiera starannie dobrane składniki.

Komentarze (20)
nataszka20

ktoś stosował w/w produkty, jak rozpuszczalność i smaki bo kupiłam ostatnio jakieś bcaa i się wypic tego nie da, można to z jakimś sokiem wymieszać ?

0
Adam0.1

Jakie konkretnie bcaa masz? Też miałem jedno które za bałdzo się nie chciało rozpuszczać. Do tej pory przerobiłem aminokwasów sporo i tylko z jednym był problem- BCAA Max support, który zajmuje 1 miejsce w powyższym rankingu ale uznałem to za jednorazowy przypadek

0
nataszka20

RX gold, no właśnie nie wiem co teraz wybrać, jak tyle przerobiłeś to podrzuć coś.

0
soltyz

Activlab jedne z lepszych, mogę smak grejfrutowy polecić.

0
anubis84

Tego RXa miałem równiez, ale obecnie na rynku go juz chyba nie ma.

0
szpena

Ja staram się wybierać czyste BCAA bez dodatków smakowych a czy to hi-tec, czy acivlab to bez znaczenia, jak każda firma pewna.

0
anubis84

Dokładnie, czyste zawsze najlepsze, bo najwiec bcaa na 100g, ale nie kazdy lubi smak naturalnego bcaa.

0
milwall

Trec troche przesadza z cenami, te co mieli kilka lat temu nadal trzymają, gdzie większość producentów ma tańsze suple.

0
karolek87

Hi tec pod względem składu fajnie wypadają, nad smakami by mogli popracować bo bardzo sztuczne.

0
anubis84

dokładnie, smaki bardzo sztuczne, idzie to wypic, ale już lepsze chyba bcaa o smaku naturalnym

0
majk30

Xplode słabo wyczuwalne smaki, bcaa xtra kozak smaki i skład ok.

0
raptor21

Max suport fajne smaki i skład ok, bez zbędnych dodatków

0
kinga93

BCAA Max Support stosuje i odczuwam różnice, wydolność treningowa się poprawiła.

0
anulka18

BCAA Max Support smak lemon fajny orzeźwiający.

0
anubis84

Jak będą upały, to sobie sobie rozrób i schłódź w lodówce, wtedy bardzo fajnie orzeźwia.

0
anatom1

Bcaa od hiteca pod względem składu najlepsze, jedynie nad smakami by mogli popracować.

0
bogies

Odkąd stosuje bcaa szybciej dochodzę do siebie a przez cały dzień jestem bardziej skoncentrowany na tym co robię zamiast myśleć o spaniu. bcaa od hiteca jest najwyższej jakości i nie umywa się do innych tego typu produktów.

0
kraska22

Olimp BCAA Xplode jedno z lepszych i smaczniejszych aminokwasów na rynku.

0
szasiu

Hi tec najlepsze, prosty i czysty skład, bez zbędnych dodatków.

0
anubis84

Mam podobne zdanie, sam kiedys stosowałem.

0