Dieta sportowca powinna posiadać odpowiednią ilość białek, które zasobne są w aminokwasy EAA, co warunkować będzie wzrost masy mięśniowej. Jak wykazują badania, wykorzystanie dodatkowo suplementacji aminokwasami EAA w ilości 15 g dziennie powoduje znaczny wzrost masy mięśniowej w ciągu 3 miesięcy. Badanie jest obiecujące z racji zaawansowanej grupy wiekowej oraz braku aktywności monitorowanych osób.

Cel badania

Celem tego badania było ustalenie, czy suplementacja EAA poprawia:

  • współczynnik syntezy frakcji białka mięśniowego (FSR),
  • beztłuszczową masę ciała (LBM),
  • maksymalną siłę mięśniową jednego powtórzenia.
  • ekspresje białka mięśniowego

Badanie

Naukowcy z Teksasu wybrali 7 kobiet w wieku 68 lat, którym podawano 7,5 g aminokwasów EAA 2 razy dziennie, co łącznie dawało dodatek rzędu 15 g niezbędnych aminokwasów na dobę. Kontrolowano, czy możliwe jest zwiększenie masy ciała kobiet w wieku podeszłym, które dodatkowo nie są aktywne fizycznie.

Monitorowano 2 grupy badanych kobiet, gdzie jedna z nich otrzymywała placebo, a z kolei druga 15 g aminokwasów na dobę pomiędzy posiłkami.

Wyniki

EAA poprawia LBM i syntezę podstawowych białek mięśniowych u starszych osób. Ostra reakcja anaboliczna na suplementację EAA utrzymuje się z czasem i może poprawić LBM, kompensując wyniszczające działanie sarkopenii. (Sarkopenia jest zespołem objawów polegający na utracie masy mięśniowej i obniżaniu się funkcji mięśni )

Kobiety przyjmujące placebo nie zmieniły swojej sylwetki w czasie, gdy kobiety stosujące suplementację EAA odnotowały znaczny wzrost beztłuszczowej masy ciała.

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19208731

http://www.ergo-log.com/essential-amino-acids-between-meals-increases-muscle-mass.html

Komentarze (7)
Lutobor

O matko, wchodzę na syfydy widzę tytuł arta i już wiem, że Tomasz Maciołek wygrzebał jakieś badanie na 5osobach robione przez zespół naukowców z Ugandy sponsorowanych przez firmę suplementacją :) i postanowił napisać o tym artykuł. Ja wiem, że badania są ostatnio na topie, modne itd. ale trzeba umieć wybrać te bardziej i mnie wartościowe, a nie spamować byle g.

0
gokuson

Wszedłeś w źródło? Widzisz tam aby to było sponsorowane badanie?
Taki dział że są różne badania. Idź na trening może zejdzie Ci ciśnienie :)

1
Bull

Trochę koleś geografii nie ogarnia Uniwersyteckie Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Teksańskiego nie jest w Ugandzie. Celu badania tez nie zrozumiał i jakie korzyści to niesie.

1
KrzysieK997

Widze,że usuwacie komentarze nieprzychylne,to powiem jeszcze raz. Macie bardzo słaba wiedze stad powtarzajace sie,nic nie wnoszace nowe artykuly,tylko Maciek Sulikowski prowadzi pelne fajne arty bo posiada ogrom wiedzy popartej praktyką.

1
gokuson

Fachowcu nieogarnięty. Badanie jest konkretne i przyniosło ciekawe wyniki dla osób starszych.
Sam fakt że Twój mózg nie ogarnia tego co czyta, to już nie nasza wina. Po wypowiedziach widać, że masz podstawowe braki w formułowaniu zdań. Zamiast za siłownie zabierz się za naukę :)

1
Bull

W dobie dzieci internetu...bo jak można napisać, że badanie nic nie wnosi...każde badanie coś wnosi, niezależnie do wynikiu. Naukowcy chcieli sprawdzić czy dodatek eaa może przyhamować skutki sarkopenii. Wynik jest taki, że owszem może. Nie daj Boże, Twoja mama czy takt za jakiś czas doświadczą zespołu tego dolegliwości, wtedy sobie przypomnisz badanie, które "nic nie wnosi"

1
Bull

oraz co do "powtarzających się" artów - ten jest pierwszy na temat eaa i sarkopenii, jestem też przekonany, że twoja wiedza jest daleka od tego by dokonać jakiejkolwiek oceny.

1