Ściąganie rączek maszyny może być całkiem dobrym ćwiczeniem uzupełniającym, ale nie jest w stanie zastąpić podciągania na drążku. Poza tym widzę tu jeden, zasadniczy problem. Wiele tego rodzaju maszyn pozwala założyć jedynie ograniczoną ilość obciążenia, która może być niewystarczająca do przećwiczenia dużych grup mięśni grzbietu (np. najszerszego). 

  1. Ściąganie skrzyżne rączek maszyny siedząc - zaangażowane mięśnie
  2. Ściąganie skrzyżne rączek maszyny siedząc - prawidłowe wykonanie
  3. Uwagi i sugestie

Ściąganie skrzyżne rączek maszyny siedząc - zaangażowane mięśnie

Ściąganie skrzyżne rączek maszyny siedząc - prawidłowe wykonanie

 

  1. Ciało jest zablokowane przez właściwe ustawienie wałków maszyny. Ruch powinien być inicjowany łopatką, a nie bicepsem i mięśniem ramienno-promieniowym. Ściągasz rączki wyciągu po skosie w kierunku ziemi.
  2. Faza ekscentryczna ruchu (powrót rączek maszyny nad głowę) powinna być powolna i kontrolowana.

Uwagi i sugestie

Prawdopodobnie największym problemem jest tu niewystarczający ciężar roboczy, jaki oferuje maszyna. Ćwiczenie można stosować zamiennie do ściągania drążka wyciągu do klatki piersiowej, ale nie jest w stanie zastąpić podciągania na drążku (szczególnie z dużym ciężarem).

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)