Opisany wariant ćwiczenia dobrze nadaje się dla osób, które nie są w stanie wyłączyć pracy nogami i tułowiem. Face pull to ćwiczenie statyczne, nie polega na dynamicznym przyciąganiu ciężaru, jak to się dzieje w przypadku wysokiego wiosłowania. Dlatego, jeśli masz problem z wykorzystaniem wszystkich pobocznych grup mięśniowych, ale nie zasadniczej (tyłu barków), po prostu usiądź na ziemi i zablokuj nogi, nie wykonuj ćwiczenia stojąc. 

  1. Przyciąganie rączki wyciągu do twarzy siedząc - zaangażowane mięśnie
  2. Przyciąganie rączki wyciągu do twarzy siedząc - prawidłowe wykonanie
  3. Uwagi i sugestie

Przyciąganie rączki wyciągu do twarzy siedząc - zaangażowane mięśnie

Przyciąganie rączki wyciągu do twarzy siedząc - prawidłowe wykonanie

przyciąganie rączki wyciągu do twarzy siedząc

Usiądź przodem do wyciągu. Ustaw go na wysokości twarzy lub nieco niżej. Chwyć rączkę wyciągu nachwytem, cofnij się, ustabilizuj pozycję, naciągnij linkę wyciągu. Przyciągaj ciężar w kierunku górnej części klatki piersiowej lub szyi. W trakcie wykonania ćwiczenia skieruj łokcie na zewnątrz. Należy utrzymywać napięcie brzucha, mięśni grzbietu oraz kontrolować ciężar.

Jeśli to ciężar ma kontrolę, a nie Ty, to zdejmij 15-20% obciążenia i ponów próbę. Ruch kończy się w momencie, gdy rączka wyciągu dotrze w okolice obojczykowej części klatki piersiowej, szyi lub twarzy. Wtedy w wolny, kontrolowany sposób rozpoczynasz opuszczanie ciężaru do pozycji wyjściowej.

Uwagi i sugestie

Użyj ciężaru, który pozwala na 10-15 powtórzeń, nie więcej. Zbyt duży zakres powtórzeń sprawia, iż zamieniasz ćwiczenie siłowe w aerobowe, kształtujesz lokalną wytrzymałość mięśni na stres, a nie stymulujesz hipertrofię. W mocnym pochyleniu tułowia znacząco rośnie praca mięśnia najszerszego grzbietu, na czym nam tu nie zależy.

Jak sama nazwa wskazuje, jest to „rear delt row”, czyli wiosłowanie w wariancie na tył barku. Głównym celem jest zaangażowanie często zaniedbywanego tylnego aktonu mięśni naramiennych. Należy utrzymywać neutralne, zablokowane położenie sylwetki. Jeśli ustawimy wyciąg zbyt wysoko i ściągamy go z góry, to znów włączamy do pracy mięsień najszerszy i ćwiczenie zamienia się w ściąganie drążka wyciągu.

Mięsień najszerszy przywodzi i prostuje staw barkowy. W obu rodzajów tych ruchów rolę odgrywa również tylny akton mięśnia naramiennego (oraz szereg innych mięśni). Niestety, w Internecie wiele osób publikuje wariant będący połączeniem przyciągania rączki wyciągu do twarzy oraz rotacji zewnętrznej. Problem polega na tym, iż to nie jest face pull, tylko ćwiczenie hybrydowe.

Komentarze (0)