Co jakiś czas każdego z nas dopadają cięższe dni, kiedy trudniej nam wstać z łóżka, wejść po schodach, otworzyć słoik czy przenieść zgrzewkę wody z samochodu do domu. Osłabienie mięśni to coś innego niż zmęczenie czy ból. Czasami przytrafia się nagle, a innym razem narasta stopniowo i możesz czuć, że z biegiem czasu jesteś coraz słabsza.

Skąd się bierze osłabienie mięśni? 

Starzenie się

Utrata masy mięśniowej i osłabienie pojawiające się wraz z wiekiem to normalne zjawisko. Nazywa się ono sarkopenią i pojawia się zwykle po 60. lub 70. roku życia. Może towarzyszyć także innym schorzeniom, które wykluczają aktywność z naszego życia.

Stosowanie niektórych leków

Leki, które mogą osłabiać mięśnie, to m.in. kortykosteroidy. Jeśli czujesz się słaba i nie wiesz, dlaczego, skonsultuj się ze swoim lekarzem, który przepisuje Ci leki — może to być efekt uboczny jednego z nich.

Przeziębienie lub grypa

osłabienie choroba

Jeżeli jesteś mocno przeziębiona lub chora, wówczas osłabienie mięśni jest czymś naturalnym. Objawy te mogą się utrzymywać nawet kilka tygodni, ale powinny zniknąć wraz z chorobą.

COVID-19

Objawy COVID-19 są często podobne do objawów grypy i obejmują m.in. kaszel, gorączkę, zmęczenie, a także osłabienie mięśni. W zależności od stopnia choroby osłabienie to może być większe lub mniejsze. W cięższych przypadkach konieczna może być rehabilitacja w celu odzyskania sił.

Uraz mięśni

Urazy mięśni powstają na skutek przeciążenia (np. podniosłaś coś ciężkiego) albo wielokrotnych powtórzeń danego ruchu (np. jeśli praca tego wymaga). Dopóki nie jest to nic poważnego, warto stosować procedurę RICE:

R (rest) - odpoczynek I (ice) - lód, schłodzenie C (compression) - kompresja, ucisk E (elevation) - elewacja, uniesienie w górę.

Jeśli stan się pogorszy, wówczas bez lekarza się nie obędzie. Pamiętaj też, żeby regularnie rozciągać i ćwiczyć mięśnie, zapobiegnie to przyszłym kontuzjom.

Stwardnienie rozsiane

Osłabienie mięśni może być oznaką poważnej choroby, takiej jak stwardnienie rozsiane (MS), które atakuje warstwę ochronną otaczającą włókna nerwowe. Prowadzi to do załamania komunikacji między mózgiem a innymi częściami ciała. Objawy SM różnią się znacznie w zależności od osoby, ale często obejmują drętwienie lub osłabienie jednej, lub obu rąk i nóg.

Udar

Jeżeli Twoje mięśnie nagle osłabną, to może to być oznaka udaru. W większości przypadków dotyczy on jednej strony ciała. Oprócz tego możesz zauważyć także zawroty głowy, rozmazany obraz, problemy z chodzeniem i/lub mową, utratę równowagi, dezorientację i bóle głowy. Udar to nagły przypadek medyczny i wymaga natychmiastowej opieki medycznej.

Kiedy jeszcze możesz czuć osłabienie mięśni?

Osłabienie mięśni towarzyszy także zaburzeniom snu, nieprawidłowej pracy tarczycy, zespołowi chronicznego zmęczenia, zapaleniom skórno-mięśniowym, niewydolności serca, cukrzycy i wielu innym. Jeżeli widzisz, że tracisz siły i nie wiesz, dlaczego, skontaktuj się z lekarzem.

Ciąża

Istnieje wiele objawów ciąży, w tym także zmęczenie i osłabienie mięśni. Jest to też czas, żeby trochę zwolnić, dlatego, jeśli jesteś w ciąży, czujesz się słabsza, wówczas nie próbuj tego na siłę przezwyciężyć.

Co robić, jeśli czujemy osłabienie mięśni?

Niezależnie od tego, z jakiej przyczyny pojawia się osłabienie mięśni - czy jest to wiek, czy problem zdrowotny - to zawsze mogą pomóc regularne ćwiczenia. Nie muszą to być od razu mocne, intensywne treningi. Każda aktywność musi być dopasowana do naszego wieku i stanu zdrowia. Warto zatem skonsultować się z fizjoterapeutą, który to wszystko uwzględni i dopasuje ćwiczenia do potrzeb. A jeśli problem Cię nie dotyczy, nie odczuwasz osłabienia mięśni, to warto, żebyś zadbała o regularną aktywność już teraz. Dzięki temu będziesz działać prewencyjnie.

Komentarze (2)
M-ka

Osłabienie mięśni podczas covida lub innej choroby, szczególnie z gorączką - może być spowodowane utratą elektrolitów (lub niedostarczaniem wystarczającej ilości z jedzeniem, z powodu braku apetytu).
Covid, jak czytałam - sam w sobie sprzyja hipokaliemii (zbyt niskiemu poziomowi potasu). Nie wiem czy bardziej, niż inne podobne choroby, ale może warto spróbować czy elektrolity nie pomagają. Przyjęło się je stosować raczej w sytuacjach skrajnych, jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe czy długotrwała wysoka gorączka, ale i bez tego może łatwo dojść do niedoborów - wystarczy, że przed chorobą był ich niski poziom i jeden-dwa dni mało jemy.

0
M-ka

Oczywiście mam na myśli lżejsze stany osłabienia i samej choroby; w cięższych i przy silnym osłabieniu jest możliwość jakichś poważnych zaburzeń elektrolitowych, które powinny być diagnozowane i leczone przez lekarzy.

0