Witamina D nazywana jest "witaminą słońca".  W jaki sposób światło słoneczne przyczynia się do produkcji witaminy D? Kiedy wystawiasz skórę na działanie promieni słonecznych, to one  "przekształcają" związki na skórze w prekursory witaminy D. Następnie wątroba i nerki przekształcają te prekursory w formy witaminy D, z których może korzystać nasz organizm. Synteza skórna pod wpływem promieniowania słonecznego UVB może pokryć aż 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D!

Niestety niedobór witaminy D to powszechny problem

Kiedy wszystko działa poprawnie, Twoje ciało w wyniku ekspozycji na światło słoneczne produkuje wystarczającą ilość witaminy D, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Jednak wiele osób nie ma wystarczającej ekspozycji na słońce, zwłaszcza w miesiącach zimowych.

witamina D3

Polska leży między 49 a 55 równoleżnikiem na półkuli północnej, co powoduje, że zimą nasłonecznienie tutaj jest niewielkie. Promieniowanie UVB, pod wpływem którego zachodzi synteza witaminy D w skórze, nie dociera do powierzchni ziemi! Zostaje rozproszone w górnych warstwach atmosfery i w zasadzie w całości jest pochłaniane przez warstwę ozonową. To  sprawia, że od września do kwietnia synteza skórna witaminy D w Polsce praktycznie nie ma miejsca.

Ponadto niektóre osoby są bardziej narażone na niedobory witaminy D. Większe zagrożenie może wynikać z powodu takich czynników, jak wiek, warunki zdrowotne i otyłość. 

Witamina D a zdrowie mięśni

Ostatnie badania sugerują, że oprócz wpływu na samopoczucie i odporność, witamina D wspiera funkcje mięśni, zwłaszcza u osób starszych. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, wraz z upływem lat tracą masę mięśniową i kostną, z czasem utrata ta może mieć katastrofalne konsekwencje. Bez odpowiedniej masy i siły mięśniowej nie możesz wykonywać codziennych czynności ani czynności, które sprawiają Ci przyjemność. W miarę utraty masy mięśniowej rośnie również ryzyko upadków. Wraz z wiekiem słabną nie tylko mięśnie, ale i kości, z tego powodu upadki grożą niebezpiecznymi złamaniami.

Utrata mięśni ma również wpływ na zdrowie metaboliczne. Badania pokazują, że posiadanie większej liczby komórek mięśniowych poprawia wrażliwość na insulinę. Mięśnie są więc ważne dla sprawności, funkcjonalności i zdrowia! 

W jaki sposób niedobory witaminy D mogą zakłócać pracę mięśni?

Naukowcy znaleźli związek między niskim poziomem witaminy D a osłabieniem mięśni u osób powyżej 60. roku życia. Przyjrzeli się mięśniom  ponad 4000 dorosłych osób i porównali ją z poziomem witaminy D u badanych. Odkryli, że osoby z niedoborami witaminy D miały również upośledzoną funkcję mięśni. 

W tym badaniu wartość graniczna niedoboru witaminy D wynosiła poniżej 30 nmol / l. Oznacza to, że jest to minimalny poziom witaminy D, jakiego potrzebujesz, by Twoje mięśnie mogły prawidłowo funkcjonować. Tymczasem wiele osób ma znacząco niższy poziom "witaminy słońca".

witamina D mięśnie

Grupy  szczególnie narażone na niedobory

Czynniki ryzyka niedoboru witaminy D obejmują:

  • wiek powyżej 60 lat
  • nadwaga lub otyłość
  • ciemna karnacja
  • całoroczne stosowanie kremów z filtrem
  • spędzanie dużo czasu w domu
  • warunki zdrowotne zmniejszające wchłanianie witaminy D.

Co zrobić, aby zachować siłę i masę mięśniową w miarę starzenia się?

Przede wszystkim ważne jest, aby utrzymać odpowiedni poziom witaminy D. Potrzebujemy również wystarczającej ilości białka w diecie i regularnego treningu oporowego. Wiemy już, że trening siłowy i białko są niezbędne do utrzymania masy mięśniowej w miarę starzenia się. Badania sugerują również, że osoby w wieku powyżej 60 lat potrzebują więcej białka w diecie dla zachowania zdrowych mięśni. 

Czy witamina D może poprawić wyniki sportowe?

Skoro potrzebujemy witaminy D do zachowania siły i wydajności mięśni, nietrudno wyciągnąć wniosek, że zwiększenie poziomu witaminy D może również poprawić wyniki sportowe. Niedobory witaminy D mogą przyczynić się do pogorszenia wyników sportowych w wielu  dyscyplinach. 

Podsumowując

Poznaliście kolejny ważny powód, aby kontrolować poziom witaminy D. Pamiętaj, że poziom witaminy D spada wraz z wiekiem. Ciężko jest uzyskać wystarczającą ilość witaminy D z samej diety. Naturalne źródła witaminy D to między innymi jajka, tłuste ryby oraz grzyby. Warto wspomagać się również odpowiednią suplementacją. Nie zakładaj jednak, że im więcej, tym lepiej. Sprawdź poziom witaminy D, by dobrać odpowiednie dawki suplementacji.  

Komentarze (1)
anubis84

Dobrze sprawdzić poziom vit D i jak jest za mały rozpocząć suplementację i za jakiś czas ponownie przebadać się czy dawka dobrze dobrana, czy nie jest np za duża

0