Wiele kobiet skarży się na niski popęd seksualny, brak energii i siły na nocne igraszki. Przyczyn tego stanu może być naprawdę wiele, począwszy od hormonów, a jak wiadomo, u kobiet są one przez cykl menstruacyjny bardzo zmienne. Dalej poprzez stres, złą dietę, brak odpowiedniego wypoczynku, czy zbyt małą ilość ruchu. W jaki sposób można naturalnie podnieść poziom libido?

Zadbaj o zdrową zbilansowaną dietę

Dietę, która dostarczy Ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz witamin i związków mineralnych. Pamiętaj by w Twoim jadłospisie, nie zabrakło zdrowych źródeł kwasów tłuszczowych, szczególnie omega-3, świeżych warzyw i owoców. Opieraj jadłospis na pełnoziarnistych produktach zbożowych, olejach roślinnych, rybach, chudym mięsie. Pamiętaj również, że w okresie jesienno-zimowym warto włączyć suplementy diety oparte o witaminę D3, która nazywana jest potocznie witaminą słońca. Niedobory żywieniowe mogą wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia w tym na zmniejszenie poziomu libido.

kobieta na diecie

Wprowadź ruch, który podniesie poziom endorfin

Nie trzeba wykonywać forsownych długich treningów, by podnieść hormony szczęścia. Wystarczy wprowadzenie niewielkich zmian w życiu codziennym, które poprawią Twoje samopoczucie. Zacznij spacerować, wysiądz przystanek wcześniej z tramwaju i autobusu, zrezygnuj z windy. Każda aktywność fizyczna i dodatkowe kroki mogą poprawić stan naszego zdrowia i samopoczucia.

Spróbuj złagodzić stres - wypróbuj adaptogeny

Ogranicz stres, który może być powodem nie tylko spadku libido, ale również odbić się na jakości snu i układzie hormonalnym. Zacznij słuchać relaksacyjnej muzyki oraz zaplanuj w ciągu dnia czas, który będzie tylko dla Ciebie. Może to być pół godziny z ulubioną książką, relaksacyjna kąpiel, czy też chwila medytacji. Możesz również pokusić się o wprowadzenie adaptogenów, czyli naturalnych substancji roślinnych, które mogą zmniejszyć poziom kortyzolu (hormonu stresu) i zwiększyć Twoją naturalną odporność na stres.

Ashwagandha, rhodiola rosea, czy bacopa monnieri to tylko niektóre rośliny, które są stosowane od setek lat w medycynie naturalnej w celu zwiększenia sił witalnych. Suplementy z ekstraktami tych roślin w naturalny sposób mogą polepszyć twoje samopoczucie, zmniejszyć uczucie napięcia i ułatwić relaksację.

Zadbaj w kuchni o afrodyzjaki

Kostka czekolady na deser, lampka czerwonego wina, odrobina chili lub szafranu do kolacji, czy owoce morza w głównym daniu. Wiele dań może wpłynąć na poprawę samopoczucia oraz rozpędzenie libido. Eksperymentowanie w kuchni oraz dbanie o różnorodne potrawy, może wpłynąć korzystnie na Twoje samopoczucie i wzrost libido.

Pamiętaj o wysypianiu się

wysypianie się

Sen jest niezbędny do regeneracji całego organizmu, jego niedobór wpływa nie tylko na brak energii, spadek nastroju, ale również na obniżenie poziomu libido. Zapewnienie sobie odpowiedniego wypoczynku może wpłynąć na poprawę nie tylko twojego życia intymnego, ale nawet zdrowie. Jeśli masz problem z zasypianiem, rozważ wypicie melisy przed snem lub zainwestuj w suplementy, które poprawiają jakość snu. Jedną z takich naturalnych substancji jest melatonina, która wytwarzana jest przez nasz organizm, jednak codzienna ekspozycja na światło niebieskie z telefonów czy komputerów sprawia, że nie zawsze jest wytwarzana w odpowiedniej ilości.

Nastrój ma znaczenie 

Zadbaj o odpowiedni nastrój, który może wpłynąć na większą ochotę na sex. Przyjemne zapachy, lekkie przydymione światło, relaksacyjny masaż to wszystko w naturalny sposób może sprawić, że nabierzesz nastroju do nocnych igraszek.

Istnieje wiele sposobów na polepszenie libido u kobiet, jednak nie uda się go uzyskać bez zadbania o podstawowe potrzeby, jakimi są regeneracja, odpowiednie odżywianie, czy sen. Jeśli mimo wprowadzenia zmian w życiu codziennym nie widzisz poprawy w swoim samopoczuciu, warto rozważyć wizytę u seksuologa lub lekarza, który oceni stan zdrowia.

Komentarze (3)
M-ka

Kostka czekolady? Nie za dużo?

0
Bull

Niekoniecznie bo robotę często robi sam zapach czekolady.

0
M-ka

Wierzę, ale jak ktoś ma zamiar spalić trochę nadprogramowych kalorii, to nie musi być tak restrykcyjny.
Jakby nie było, to seks wymaga energii. Po kostce czekolady chyba trudno o ogniste uniesienia :D.
Dobra kolacja to jeszcze. Nie bez powodu ludzie rozwinęli takie randkowe zwyczaje. Organizm nie reaguje ochotą na rozmnażanie, kiedy dostarczane kalorie ledwo wystarczają na przeżycie, tylko kiedy wydaje mu się, że jest dobrobyt. Chude mięso i zdrowe tłuszcze to nie wszystko; kalorie mają wielkie znaczenie.

0