SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Naturalne sposoby zwiększania apetytu

temat działu:

NUTRIFARM&OLIMP

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 42098

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 3768 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 113277
Wiele osób ćwiczących na siłowni za główny cel stawia sobie zbudowanie dużej masy mięśniowej. Zaczynają ćwiczyć z zamiarem zwiększenia wagi ciała i zyskania atletycznej budowy. W pierwszych fazach ćwiczenia rezultaty są wielce zadowalające- siła wraz ze wzrostem masy mięśni, idą bardzo szybko- takie są w końcu zalety początkowych miesięcy treningów na siłowni. Jednak z czasem organizm przyzwyczaja się do dostarczanych bodźców i robienie dalszych postępów staje się coraz trudniejsze. Wtedy właśnie uświadamiamy sobie jak ważna jest dieta w treningu kulturystycznym. Jeżeli dalej chcemy dążyć do osiągania naszych założeń, spełniać swe postanowienia i marzenia musimy dostarczać organizmowi dostatecznie duże ilości białka, węglowodanów i tłuszczy. Ile razy słyszy się na siłowniach porady kierowane do początkujących- jedz dużo i trenuj ciężko a będzie dobrze. To jest prawda jednak po długim czasie przestrzegania rygorystycznej diety wiele osób odczuwa tzw. „zmęczenie „ dietą- nie mogą oni już więcej jeść tych samych posiłków w odpowiednich ilościach.
Innym problem to budowa ciała i predyspozycje do zdobywania muskulatury- jeżeli ktoś jest ektomorfikiem niewątpliwie ma z tym wiele kłopotów. Dużo ludzi jest także tzw. „hardgainerami"- osobami , które posiadają bardzo szybką przemianę materii przez co strasznie trudno jest nabrać im upragnionej masy .
Przedstawię tutaj kilka najpopularniejszych i najlepszych środków, które pobudzą nasz apetyt umożliwiając tym samym jedzenie większych ilości pożywienia, wymaganego w diecie, przez osoby cierpiące na brak apetytu, będące „hardgainerami" czy odczuwające „zmęczenie" dietą, i co za tym idzie robienie dalszych postępów i zyskiwanie dodatkowych kilogramów.

Bepepsin

Jest to preparat ,który stymuluje wydzielanie pepsyny (gr. pépsis ‘trawienie’ od péptein ‘ugotować; trawić’). enzymu z grupy peptydaz wytwarzany przez gruczoły błony śluzowej żołądka, stanowiący ważny składnik soku żołądkowego powodujący rozpad białek do polipeptydów. Proces trawienia białek rozpoczyna się w pH mniejszym niż 4; zbyt duże stężenia kwasu solnego unieczynniają pepsynę. Preparaty pepsyny powodują zwiększenie łaknienia, normalizację pH soku żołądkowego, ułatwiają procesy żołądkowego trawienia białek.
Poprzez dodanie chlorowodorku betainy Bepepsin zwiększa kwasowość soku żołądkowego, co również przyspiesza procesy trawienne.
Zastowanie:
Niedostateczne wydzielanie pepsyny i kwasu solnego w żołądku. Brak apetytu
Zalecane stosowanie :2-4 tabletki rozpuszczone w szklance wody podczas jedzenia lub po jedzeniu.
Tabletki można zażywać jedynie w formie rozpuszczonej

Citropepsin
Składem niewiele różni się od wcześniej wymienionego Bepepsinu. Obecność w tym preparacie kwasu cytrynowego powoduje trawienie białek przez pepsynę w szerokim zakresie pH. Preparat powoduje zwiększenie wydzielania żołądkowego, reguluje pH kwasu żołądkowego i normalizuje niedobór zasad.
Zalecane dawkowanie: 5-10 g lub 15 g rozcieńczone w pół szklanki wody bezpośrednio przed posiłkiem lub podczas posiłku.

Krople żołądkowe (guttae stomachicae )
Preparat powoduje wydzielanie soku żołądkowego i soku trzustkowego, ułatwia trawienie, działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, łagodzi dolegliwości związane z niestrawnością, działa również uspokajająco i przeciwbólowo.
Skład: 1 g zawiera: 0,245 g nalewki gorzkiej, 0,245 g nalewki z kozłka, 0,245 g nalewki z mięty pieprzowej, 0,245 g etanolowego wyciągu ze świeżego ziela dziurawca, 0,02 g pabialginy
Zalecane dawkowanie: 15-20 kropli 3 razy dziennie

Kłącze tataraku

Surowiec stanowi kłącze tataraku zawierające nie mniej niż 2,5% olejku.
Główne związki czynne zawarte są w olejku alfa i ß azaron, seskwiterpeny: kariofilen, kadinen, kalamen. Olejek zawiera także związki terpenowe: kamfen, pinen i inne. Oprócz tego surowiec zawiera garbniki, związki gorzkie i skrobię.
Zalecany schorzeniach przewodu pokarmowego jako środek pobudzjący trawienie i pracę wątroby. Działa rozkurczająco na nadmiernie skurczone mięśnie przewodu pokarmowego. W surowcu z polskiej populacji działanie uspokajające jest bardzo słabe.


Korzeń Arcydzięglu Lekarskiego (Archangelica officinalis)

Występuje w Europie i na Syberii, w Polsce w rejonach górskich. Jest również uprawiany. Surowcem leczniczym jest korzeń arcydzięgla Radix Archangelicae. Korzeń arcydzięgla zawiera olejek eteryczny (felandren, pinen, terpeny), pochodne kumaryny, kwasy organiczne (kawowy, chlorogenowy, angelikowy), flawonoidy, garbniki, pektyny, żywice, fitosterol, cukry. Surowiec ma działanie tonizujące, wykrztuśne, moczopędne, przeciwskurczowe, uspokajające, pobudzające trawienie, wiatropędne, wzmacniające. Znajduje zastosowanie w zaburzeniach trawiennych, bólach epigastrycznych, wzdęciach, niestrawności, w zastoju żółci, oraz wielu innych.

Korzeń Goryczki (Gentiana lutea L.)

Surowiec stanowią podziemne części goryczki żółtej o wskaźniku goryczy nie mniejszym niż 500.
Surowiec zawiera sekoirydoidy: gencjopikrozyd, amargentyna i inne. Innymi substancjami czynnymi zawartymi w surowcu są: pochodne ksantonu, alkaloidy monoterpenowe (gencjanina) i cukry.
Goryczka pobudza łaknienie, wydzielanie śliny i soku żołądkowego. Ma także działanie żółciopędne i żółciotwórcze oraz pośrednio wzmacniające.
Lubczyk ogrodowy
Pochodzący z Azji południowo-zachodniej lubczyk ogrodowy należy w wielu krajach do hodowanych roślin przyprawowych. Najlepszy smak mają świeże, w miarę młode części rośliny. Jest to dochodząca do 2 metrów bylina o mocnym korzeniu. Na wiosnę z korzenia wyrastają jasnozielone pędy, które stopniowo przeistaczają się w ciemnozielone, rozgałęzione, długie łodygi z nielicznymi ząbkowanymi liśćmi. Na końcach łodyg tworzą się bladożółte, baldaszkowate kwiatostany. Wszystkie części rośliny wydają przy dotknięciu charakterystyczny zapach. Ze świeżego korzenia sporządza się napoje miłosne, którym nie może się podobno oprzeć najbardziej oporna dziewczyna :). Roślina uchodzi za symbol miłości.
Najlepsze wyniki zapewnia podawanie przetworów z lubczyka w dolegliwościach trawiennych, zwłaszcza wzdęciach, bólach brzucha, niestrawności, braku łaknienia, osłabieniu czynności wątroby i niedostatecznym wydzielaniu żółci.
Przetwory z lubczyka stosuje się także w lekkich zaburzeniach czynności nerek oraz zmniejszonym wydalaniu składników mineralnych i szkodliwych produktów przemiany materii, a także w stanach zapalnych nerek, cewek nerkowych i pęcherza. Ponadto mają zastosowanie w obrzękach spowodowanych upośledzeniem czynności nerek, a pomocniczo w zapaleniu miedniczek nerkowych i pęcherza oraz w skazie moczanowej. Korzeń lubczyka jest składnikiem granulatu ziołowego Urogran, stosowanego w stanach zapalnych dróg moczowych oraz w kamicy moczowej.
Korzeń lubczyka wchodzi także w skład mieszanki ziołowej Cardiosan , polecanej w chorobach serca, zwłaszcza u osób starszych, w której wykorzystuje się działanie wiatropędne lubczyka celem obniżenia nacisku jelit na przeponę i ułatwienia pracy mięśnia sercowego.
Mniszek pospolity - korzeń mniszka
Surowiec stanowią podziemne części mniszka pospolitego zebrane wiosną.
Zwiera zespół substancji gorzkich zwany taraksacyną, którego głównym składnikiem jest laktukopikryna. Ponadto zawiera sterole, trójterpeny i insulinę(do 40 %).
Mniszek zwiększa ilość wydzielanej żółci oraz ułatwia jej przepływ do dwunastnicy. Ma też silne działanie moczopędne, zwiększa wydalanie jonów potasowych i sodowych. Gorzki smak surowca zwiększa nieznacznie wydzielanie soków żołądkowych.
Już w starożytności uważano ten surowiec jako skuteczny lek przeciw cierpieniom, zwłaszcza obrzękom wątroby i cierpieniom pęcherzyka żółciowego. Mniszek pobudza apetyt, ułatwia trawienie oraz ma łagodne działanie moczopędne. Najlepsze działanie w złym trawieniu ma wyciąg ze świeżej rośliny (intractum) lub zagęszczony do konsystencji miodu wyciśnięty sok (Succus Taraxaci inspiss). Często zamiast samych korzeni używa się całego ziela z korzeniami (Herba Taraxaci cum radicibus), które zawiera kwas foliowy i jest bogatsze w witaminy i sole mineralne. Do kuracji najlepiej stosować świeże ziele z korzeniami, które się miażdży w maszynce do mięsa i wyciska sok. Sok taki pije się po kieliszku dwa - trzy razy dziennie. Ziele mniszka używa się również do tzw ziółek przeciwcukrzycowych.

Piołun

Jest byliną, a nawet półkrzewem wyrastającym od 54-100 cm wysokości. Liście są jedwabiste, omszone z góry, szarozielone, od spodu białawe, cała roślina jest prawie szara. Kwiaty drobne w postaci kulistych, małych koszyczków, przeważnie z małymi przylistkami, zebrane w rzadkie grona, jasnożółte, na cienkich łodyżkach, tworzą w całości wiechę kwiatów.
Ziele całej rośliny, które ma bardzo silnie korzenny zapach i bardzo gorzki smak.
Główne związki, ich właściwości i zastosowanie:
Surowiec zawiera chemicznie bardzo złożony olejek lotny z zawartością trującego tujonu oraz gorycze, garbniki i wiele innych substancji działających sumarycznie, żółciopędnie. Wzmagają apetyt, pobudzają trawienie i szybko usuwają dolegliwości żołądkowe.
Napar z piołunu: 1/4 łyżeczki od herbaty, względnie szczyptę (w palcach) suszu lub świeżego piołunu zalać 1/2, szklanki wrzątku. Po ostudzeniu przecedzić i. pić łykami kilka razy w ciągu dnia albo też 1/4 szklanki rano na czczo i tyle samo wieczorem przed spaniem.
Dla poprawienia przemiany materii, po spożyciu ciężko strawnych pokarmów, a także przy reumatyzmie, początkach cukrzycy i z tym związanego złego samopoczucia praktyczna w użyciu i skuteczna jest nalewka z piołunu. Zażywamy ją kilka razy dziennie po 20 do 30 kropelek na łyżeczce ź cukrem lub z wodą. Sporządzamy ją wrzucając do butelki ze spirytusem kilka maleńkich gałązek świeżego ziela lub też łyżeczkę stołową suszonego piołunu. Butelkę korkujemy. Nalewkę taką używamy z umiarem, w ograniczonym stężeniu i czasie.


Stosując różne preparaty z powyżej wymienionych nie można także zapominać o podstawie jaką są zdecydowanie witaminy. Mówię tutaj o głównie o witaminach z grupy B- gdy brakuje nam apetytu i dążymy do zmiany tego stanu dobrze jest zaopatrzyć się w dobry kompleks witaminowo- mineralny.
W skrócie scharakteryzuję teraz witaminy, które mają największy wpływ na pobudzanie łaknienia:

Kobalmina - B12

Kobalmina, czyli witamina B12 uczestniczy w syntezie DNA, czyli materiału genetycznego człowieka.
Naturalne źródła:

Wątroba i nerki
Mięso
Jajka
Produkty mleczne
Skutki niedoboru:
Zapasy witaminy B12 zgromadzone w wątrobie zdrowego człowieka wystarczają do pokrycia zapotrzebowania człowieka na około 3 lata. Do niedoboru dochodzi zazwyczaj u jaroszy, u osób ze schorzeniami związanymi z nieprawidłową produkcją czynnika Castle'a w żołądku lub zaburzeniami wchłaniania w jelitach.
Wśród objawów dominują:

 Niedokrwistość
 Zaburzenia żołądkowo jelitowe i brak apetytu
 Zaburzenia neurologiczne (zaburzenia czucia, niezborność ruchów)
 Zaburzenia wzrostu u dzieci

Aby prawidłowo wchłaniać w jelitach, niezbędny jest tzw. czynnik Castle'a, produkowany w żołądku. Dlatego część chorób żołądka powoduje niedobór witaminy B12.

Tiamina - B1

Tiamina, czyli witamina B1 jest naturalnym składnikiem diety. W organizmie bierze udział między innymi w procesie spalenia cukrów, co zapewnia dostarczenie odpowiedniej ilości energii.
Naturalne źródła:

Groch i fasola
Mleko
Wieprzowina oraz podroby
Pełnoziarniste pieczywo
Większość owoców

Skutki niedoboru :
Niedobór witaminy B1 występuje głównie u osób nadużywających alkohol. Wśród objawów dominuje:

 Uczucie osłabienia i zmęczenie, bezsenność, zaburzenia pamięci i depresja.
 Brak apetytu, spadek wagi.
 Bóle brzucha.
 W skrajnych przypadkach może dochodzić do porażeń, zaburzeń widzenia i oczopląsu.

Przedawkowanie i działania uboczne:
W przypadku przedawkowania witaminy B1 mogą wystąpić osłabienie, obrzęki, poty, nudności, zmęczenie, duszność, obrzęk krtani, a w skrajnych przypadkach może dojść do śmierci.

Od pewnego czasu na naszym rynku znany jest preparat oferowany przez jedna firmę, który ma zwiększać łaknienie u „hardgainerów" oraz osób mających kłopoty z apetytem.

Mówię oczywiście o Dibencozide Magnum czyli 5-deoxy-5-adenozylokobalaminie.
Jego działanie rozpoczyna się zwykle po kilku dniach stosowania.
Pełni on rolę biostymulatora w procesie syntezy protein w rybosomach. Specyficzne biochemiczne reakcje przebiegające z udziałem koenzymów kobalaminowych można podzielić na dwie grupy, z czego jedną z nich jest ta wymagająca obecności 5'-adenozylokobalaminy (AdoCbl-dibencozide). Przekształcenie odpowiedniej kobalaminy (np. cyjanokobalaminy) w formę koenzymatyczną jest procesem enzymatycznym i zachodzi przy udziale syntetazy koenzymu B12. Przyłączenie fragmentu 5'eoksyadenozylowego do atomu kobaltu kobalaminy poprzedzone jest redukcją, w wyniku której kobalt staje się jednowartościowy (Co1+). Dawcą deoksyadenozyny jest ATP. Reakcja ta zachodzi w obecności diolu lub ditiolu oraz zredukowanej flawiny lub zredukowanej ferrodoksyny.
Bierze także udział w syntezie metioniny z homocysteiny oraz w syntezie tymidyny. Występuje jako czynnik przenoszący atomy wodoru w reakcjach syntezy kwasów nukleinowych oraz w reakcjach transmetylacji.
Zalecane dawkowanie to 1 kapsułka dziennie, przy intensywnym wysiłku natomiast dawkę można zwiększyć do 3 kapsułek.

W medycynie w ostatnich kilku latach największe triumfy święciło leczenie chemioterapeutyczne. Do zalet tego typu terapii należą szybkość i doraźna skuteczność efektów leczniczych. Jednak nie można zapominać o tym co dała nam przyroda. Jak się przekonaliście po lekturze mojej pracy istnieje bardzo wiele ziołowych preparatów których działanie dorównuje bądź czasem przewyższa działanie środków chemicznych! Tworząc moją pracę zebrałem wiele informacji na temat właśnie ziołowych preparatów, które z pewnością pomogą borykającym się ze słabym apetytem podwyższyć łaknienie i tym samym wspomóc budowanie masy mięśniowej i umożliwić przestrzegania odpowiedniej diety. Mam nadzieje ze lektura wiele Wam dała ,drodzy czytelnicy, a efekty ,które osiągniecie stosując opisane przeze mnie preparaty będą dla Was w pełni zadowalające.
Zmieniony przez - Pig Killer w dniu 2005-01-06 18:29:48
1

Top Dog

If you wanna job done right you must do it yourself

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10888 Napisanych postów 49841 Wiek 27 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 57816
Jezuuu, a mi wydawał się ten temat bardzo nieciekawie, nie wiedziałem, że można przedstawić go w tak obszerny sposób, brawo.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 57 Napisanych postów 6563 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 45379
DUDEK w ten sposób można "napisać" i 10x obszerniej

Zmieniony przez - BYK w dniu 2005-01-06 19:31:30

"Anyone can give up; it's the easiest thing in the world to do. But to hold it together when everyone would
understand if you fell apart, that's TRUE STRENGTH"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 3768 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 113277
o co ci chodzi byk?
czepiles sie jak rzep psiego ogona

Top Dog

If you wanna job done right you must do it yourself

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 57 Napisanych postów 6563 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 45379
O nic takiego
należałoby najzwyczajniej usznanowac czyjąś pracę i troche własnego wysiłku w to włożyć..........nie mnie to oceniać z resztą

"Anyone can give up; it's the easiest thing in the world to do. But to hold it together when everyone would
understand if you fell apart, that's TRUE STRENGTH"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 3768 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 113277
ej byku- sugerujesz ze niby sciagnalem to z neta?
owszem korzystalem przy pisaniu z internetu ale w 1/4 tylko
reszta pochodzi z ksiazek- ale jesli definicja ktoregos z ziol ktore znalazles w necie jest bardzo podobna jak do tej pochodzacej z ktorejs z ksiazek to juz nie moja wina i sprawa- przeciez nie mozna w zadne sposob zmienic stalej regulki- co mialbym pozmieniac nazwy zwiazkow chemicznych ??

ehh dobra to takie sprostowanie bo poczulem sie zaatakowany i to bezpodstawnie !! a sadze ze to nie jest fair- w koncu nie po to tutaj jestesmy
1

Top Dog

If you wanna job done right you must do it yourself

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 57 Napisanych postów 6563 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 45379
"bardzo podobna" masz rację, aż za bardzo .......i nie tylko zioła
jasne że nie sposób zmieniać nazwy związków chemicznych, specjalistyczych sformułowań - masz 100% rację - to nie ma sensu większego
nie sposób też nie korzystac z ogólnie dostepnych źródeł i opierac sie na nich
ale dobrze wiesz ze to nie tylko w tym rzecz

nie fair - racja, tylko nie wiem stary czy rozumiesz co jest tu nie fair w stosunku do wszytkich startujących w tym konkursie i do autorów tych tekstów
możesz najzwyczajniej nie zdawac sobie teraz z tego sprawy, ale przemysl to

pozdrawiam serdecznie bez żadnej złośliwościZmieniony przez - BYK w dniu 2005-01-06 20:19:23

Zmieniony przez - BYK w dniu 2005-01-06 20:21:27

"Anyone can give up; it's the easiest thing in the world to do. But to hold it together when everyone would
understand if you fell apart, that's TRUE STRENGTH"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 3768 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 113277
skoro tak uwazasz to podaj jakis przyklad- z internetu korzystalem tylko przy opisywaniu dibencozide i witamin
szukajac pozostalych rzeczy korzystalem z ksiazek i gazet

ie fair jest twoj atak i to w taki sposob posoadzajac mnie o plagiat- to ze cos jest podobne to nie znaczy ze akurat musialem to skopiowac- moze autorzy stron na ktore trafiles akurat korzystali z tych samych ksiazek co ja?? tego nie wziales pod uwage

Top Dog

If you wanna job done right you must do it yourself

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 57 Napisanych postów 6563 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 45379
Stary korzystac z książek czy netu, opierac się na wiedzy w nich zawartej, formułowac własne stwierdzenia na jej podstawie to jedno a kopiowac je bez zaznaczania że autorem tekstu jest inna osoba to cos zupełnie innego
niektórych sformułowac nie sposób zmieniac, ale jesli całe zdania akapity są te same .........dla mnie sprawa jest jasna

i nie ma tu znaczenia czy przepisywałeś książki czy kopiowałes z netu jesli to nie Ty jestes autorem tych tekstów to powinienes co najmniej wziąć je w cudzysłów i podac autora, źródło
tego wymagają nie tylko dobre obyczaje ale też prawo

wiec przemyśl to i nie wzburzaj sie tak - nie ma o co

"Anyone can give up; it's the easiest thing in the world to do. But to hold it together when everyone would
understand if you fell apart, that's TRUE STRENGTH"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 3768 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 113277
wzburzam sie owszem- bo przesadzasz i to stanowczo ale ok kazdy ma prawo dochodzenia wimaginowanych rzeczy

Top Dog

If you wanna job done right you must do it yourself

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 57 Napisanych postów 6563 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 45379
Idziesz w zaparte - Twoja sprawa

linki mam - tylko kilka nawet wszystkiego nie sprawdzałem bo mam ważniejsze rzeczy na głowie niz latanie po necie i patrzenie z jakich stron czy książek kopiowałeś

mam wkleić ???

Zmieniony przez - BYK w dniu 2005-01-06 21:46:39

"Anyone can give up; it's the easiest thing in the world to do. But to hold it together when everyone would
understand if you fell apart, that's TRUE STRENGTH"

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Nurtujące mnie pytania...

Następny temat

bialko i l-glutamina??

injelly