Podczas tegorocznego Arnold Sports Festival Africa odbyło się seminarium z Arnoldem Schwarzeneggerem. Wypowiedział się on na temat sterydów w kulturystyce. Najpierw jednak wyjaśnimy Wam różnicę pomiędzy IFBB a NPC.

Każdego roku odbywa się pięć festiwali “Arnold Sport”. Jeszcze przed podziałem w 2017 r. wszystkie zawody amatorskie były organizowane przez IFBB i kontrolowane przez WADA (Światowa Agencja Antydopingowa). Po rozłamie, jaki nastąpił pomiędzy IFBB i NPC dwa konkursy “Arnold Sport” są organizowane przez IFBB (Europa i Afryka), a trzy przez NPC (USA, Australia i Brazylia). Wielu zwolenników NPC mówiło, że IFBB będzie cierpieć z powodu testów antydopingowych, ale stało się odwrotnie. Krótko mówiąc wszystkie amatorskie zawody IFBB (prezesem jest dr Rafael Santonja) są powiązane z WADA, gdzie losowe testy antydopingowe odbywają się na ponad 2000 konkursach kulturystyki i fitness na całym świecie, a na zawodach organizowanych przez NPC (prezesem jest Jim Manion) nie przeprowadza się testów na obecność dopingu.

Ben Weider, współtwórca Międzynarodowej Federacji Kulturystyki IFBB poświęcił całe swoje życie, aby kulturystyka została doceniona i stała się sportem olimpijskim. Jego spuściznę podtrzymuje jego następca, czyli dr Rafael Santonja. IFBB musi organizować swoje zawody zgodnie z surowymi zasadami WADA, czyli podczas różnych wydarzeń kulturystycznych, zawodnicy są poddawani testom antydopingowym.. Jeśli zawodnik nie przejdzie testu, natychmiast zostanie zawieszony przez IFBB. IFBB jest jedyną federacją w kulturystyce, której program antydopingowy jest w pełni zgodny z Kodeksem WADA. Natomiast NPC jest prywatną firmą prowadzoną przez prezydenta Jima Maniona i nie podlega pod WADA.

Chociaż NPC / Pro League posługują się nazwiskiem Bena Weidera w różnych zawodach, w rzeczywistości sprzeciwiają się i wyśmiewają wszystko, na co tak ciężko pracował Weider. Jim Manion nigdy nie przestrzegał zasad WADA, nawet kiedy był partnerem USA w IFBB przed 2017 r. Zignorowanie tych zasad spowodowało, że on i jego stowarzyszenie znaleźli się na liście zakazanych stowarzyszeń WADA. Jest to jeden z powodów, dla których nowy NPC Worldwide ma wiele problemów, próbując zorganizować międzynarodowe konkursy. Wiele krajów traktuje WADA poważnie i nie pozwoli, by wydarzenie sportowe odbyło się bez testów, a zwłaszcza, jeśli ich prezydent jest na czarnej liście. Ponadto IFBB jest jedyną uznaną federacją kulturystyczną w większości krajów.

https://youtu.be/EIAsHs2NWRo

Wracając do Arnolda Schwarzeneggera, co on ma wspólnego z tym wszystkim? Cóż, Arnold chce oczyścić branżę kulturystyki i fitnessu i domaga się testów antydopingowych na każdych zawodach. Schwarzenegger w rzeczywistości nie powinien organizować swoich zawodów w USA, Australii i Brazylii pod rządami NPC. Będzie musiał zdecydować, co się z nimi stanie. Podczas seminarium, Arnold mówił również o problemach ze sterydami na siłowniach. Powiedział, że na siłowni, w której trenuje, natychmiast zauważa, że ​​wielu ludzi jest zainteresowanych drogą na skróty. Powiedział: “It’s bodybuilding, not body destroying”. Kulturystyka musi być zdrowym sportem, a nie czymś, co niszczy ludzi. Wielu sportowców zawieszonych przez WADA i IFBB skorzystało na rozłamie i przeniosło się do “prestiżowego” NPC. Jeśli jednak miałyby się pojawić testy antydopingowe, z pewnością “uciekinierzy” nie będą zadowoleni z tego faktu.

Komentarze (9)
lordknaga

troche hipokryzja, bo sam gdyby nie walil saa, to by raczej nie byl tam, gdzie jest teraz...

i jak chce badania antydopingowe, to powinny byc w kazdym sporcie, bo wszedzie wala, a nie tylko kulturystyka.

10
lodzianin1

nic dodać nic ująć ,jak bardzo go lubię i szanuję to tutaj się nie popisał

5
Generacja_

No racja tu to doj**al do pieca...sam walił kosmiczne dawki saa i to był jeden z czynników do kariery a teraz oczekuje niewiadomo co...

Doping w sporcie był jest i będzie...

2
GrzechuPe93

ale on walił mniej ... :)))

0
alex79

Ta....chyba kapucyna he he he ;)

4
acidm

Ale jak to kierva?Arni za testami?Swiat jest fhooj smutnym miejscem :(

1
domosos

Dobre, bez sterydów to tego sportu by nie było, Ciekawe jakby bez nich wygladali.

0
masti

Nie trochę a bardzo duża hipokryzja-nie byłoby dzisiejszej kulturystyki bez dopingu.
AA to co by było specjalnie by ludzi nie fascynowało.
Arnold w innych dziedzinach także mi podpadł-temat klimat,szczepienia itpgdzie plecie same bzdury powtarzane za grupą,która chce pozbyć się 5 miliardów zbednych ludzi.

Kolega naszego miliardera,ktory stwierdził,że biedni nie powinni jeść mięsa i poruszac się po świecie,bo przez nich jest ten problem zanieczyszczeń ,klimatu i wlaściwie wszystkiego
:) .

1
Egon33

Ok testy mogą być i tytuły odebrane tym którzy się do SAA przyznali czyli w sporcie zostaje sam Mike Oharn czy jak mu tam , fake natty hahahah w bani się na starość przewraca , to sajdy czy charakter ?!

1