Podczas tegorocznego Arnold Sports Festival Africa odbyło się seminarium z Arnoldem Schwarzeneggerem. Wypowiedział się on na temat sterydów w kulturystyce. Najpierw jednak wyjaśnimy Wam różnicę pomiędzy IFBB a NPC.

 

Każdego roku odbywa się pięć festiwali “Arnold Sport”. Jeszcze przed podziałem w 2017 r. wszystkie zawody amatorskie były organizowane przez IFBB i kontrolowane przez WADA (Światowa Agencja Antydopingowa). Po rozłamie, jaki nastąpił pomiędzy IFBB i NPC dwa konkursy “Arnold Sport” są organizowane przez IFBB (Europa i Afryka), a trzy przez NPC (USA, Australia i Brazylia). Wielu zwolenników NPC mówiło, że IFBB będzie cierpieć z powodu testów antydopingowych, ale stało się odwrotnie. Krótko mówiąc wszystkie amatorskie zawody IFBB (prezesem jest dr Rafael Santonja) są powiązane z WADA, gdzie losowe testy antydopingowe odbywają się na ponad 2000 konkursach kulturystyki i fitness na całym świecie, a na zawodach organizowanych przez NPC (prezesem jest Jim Manion) nie przeprowadza się testów na obecność dopingu.

Ben Weider, współtwórca Międzynarodowej Federacji Kulturystyki IFBB poświęcił całe swoje życie, aby kulturystyka została doceniona i stała się sportem olimpijskim. Jego spuściznę podtrzymuje jego następca, czyli dr Rafael Santonja. IFBB musi organizować swoje zawody zgodnie z surowymi zasadami WADA, czyli podczas różnych wydarzeń kulturystycznych, zawodnicy są poddawani testom antydopingowym.. Jeśli zawodnik nie przejdzie testu, natychmiast zostanie zawieszony przez IFBB. IFBB jest jedyną federacją w kulturystyce, której program antydopingowy jest w pełni zgodny z Kodeksem WADA. Natomiast NPC jest prywatną firmą prowadzoną przez prezydenta Jima Maniona i nie podlega pod WADA.

 

Chociaż NPC / Pro League posługują się nazwiskiem Bena Weidera w różnych zawodach, w rzeczywistości sprzeciwiają się i wyśmiewają wszystko, na co tak ciężko pracował Weider. Jim Manion nigdy nie przestrzegał zasad WADA, nawet kiedy był partnerem USA w IFBB przed 2017 r. Zignorowanie tych zasad spowodowało, że on i jego stowarzyszenie znaleźli się na liście zakazanych stowarzyszeń WADA. Jest to jeden z powodów, dla których nowy NPC Worldwide ma wiele problemów, próbując zorganizować międzynarodowe konkursy. Wiele krajów traktuje WADA poważnie i nie pozwoli, by wydarzenie sportowe odbyło się bez testów, a zwłaszcza, jeśli ich prezydent jest na czarnej liście. Ponadto IFBB jest jedyną uznaną federacją kulturystyczną w większości krajów.

https://youtu.be/EIAsHs2NWRo

Wracając do Arnolda Schwarzeneggera, co on ma wspólnego z tym wszystkim? Cóż, Arnold chce oczyścić branżę kulturystyki i fitnessu i domaga się testów antydopingowych na każdych zawodach. Schwarzenegger w rzeczywistości nie powinien organizować swoich zawodów w USA, Australii i Brazylii pod rządami NPC. Będzie musiał zdecydować, co się z nimi stanie. Podczas seminarium, Arnold mówił również o problemach ze sterydami na siłowniach. Powiedział, że na siłowni, w której trenuje, natychmiast zauważa, że ​​wielu ludzi jest zainteresowanych drogą na skróty. Powiedział: “It’s bodybuilding, not body destroying”. Kulturystyka musi być zdrowym sportem, a nie czymś, co niszczy ludzi. Wielu sportowców zawieszonych przez WADA i IFBB skorzystało na rozłamie i przeniosło się do “prestiżowego” NPC. Jeśli jednak miałyby się pojawić testy antydopingowe, z pewnością “uciekinierzy” nie będą zadowoleni z tego faktu.