SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Zblendowani - kilka uwag o "dywanówkach" i treningu siłowym

temat działu:

Ladies SFD

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4362

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 47 Napisanych postów 4694 Wiek 31 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 53265
Zachęcona komentarzem Martucci, postanowiłam podzielić się swoim doświadczeniem dotyczącym wykonywania wszelakich "dywanówek" (treningi z płyt, YT) oraz różnego rodzaju zajęć-fitness, które cieszą się coraz większą popularnością wśród kobiet.

Zacznę od początku. W pewnym momencie swojego życia porównując siebie do roznegliżowanych modelek z gazet, znalazłam w swoim ciele - kompleks "fałdkę" i postanowiłam poszukać cudownych ćwiczeń, które w szybki sposób poprawiłyby niedoskonałości i WYMODELOWAŁYBY ciało bogini.

Pod spodem przedstawiam modelkę, która swego czasu wprawiła mnie w kompleksy, tyle że na okładce jakoś lepiej wyglądała...



Taak, to jest jedna z modelek VS: Alessandra Ambrosio, a teraz uwaga:






Wracając do mojego kompleksu, oczywiście wyguglałam potrzebne środki, znalazłam na pierwszej lepszej stronie stosowne ćwiczenia, które były akurat na topie i mogłam je wykonywać nawet bez wychodzenia z domu. Zachęcona szczupłym i proporcjonalnym ciałem instruktorki, odpaliłam filmik i zaczęłam ćwiczyć z olbrzymim postanowieniem, że niedługo będę wyglądać tak jak ona (sic!).

Moim kompleksem był zawsze brzuch, więc szukałam ćwiczeń stricte etykietowanych mianem: "Płaski brzuch w X tygodnie".





Niestety, mimo sumiennych spięć brzucha i różnego rodzaju brzuszków, efekt był nikły, a może nawet zerowy... Oczywiście błędne koło zatoczyło swój okręg i stwierdziłam wtedy, że z pewnością ćwiczę za mało, muszę więcej i więcej, bo panie-trenerki z TV mówią, że efekty się przecież pojawią, a u mnie ani widu ani słychu... W efekcie czego, potrafiłam ćwiczyć (a właściwie "hopsać") codziennie po kilka godzin.

Patrząc na to z dzisiejszej perspektywy: czym było to moje machanie nogami i rękami dla mojego ciała? Niczym. Zwykłym ruchem, do którego już dawno temu się zaadaptowało.





Przerobiłam mnóstwo programów: J.Michaels, E.Chodakowską, Insanity, Zuzkę Light, Mel B, fitness-blendery, różne aerobiki na siłowni... i co? Nic. Każda z nich obiecywała mi cudów (-niewidów), do jakiegoś stopnia zachwycały nienagannym ciałem, motywowały, pocieszały... i bla bla bla. W wyglądzie mojego ciała nic się nie zmieniło... WTF?!





Wreszcie doszłam do takiego momentu, że regularnie ćwicząc (a właściwie "hopsając") bardziej się otłuściłam niż schudłam... Tyle w temacie. : )


Jeśli ktoś chce być cwany i myśli, że będzie ćwiczył kilkanaście minut wytrzymałościówek (i to jeszcze takich z YT) i osiągnie o wiele lepsze rezultaty (według obietnic pseudo-trenerek) niż ladies, które przerzucają żelastwo - grubo się myli. Czas pokaże, przynajmniej mnie pokazał moją naiwność.


Post miał być merytoryczny, więc przedstawię kilka faktów na temat treningu siłowego w konfrontacji z fitnessami:

1. Trening siłowy jest najskuteczniejszym treningiem spalającym tłuszcz, który wpływa na nasze mięśnie i układ kostny. Mięśnie natomiast wpływają na podstawową przemianę materii (RMR). Wniosek jest jednoznaczny: chcesz mieć ładną sylwetkę? Musisz troszczyć się o swoje mięśnie. Większość fitnessów w sposób nikły oddziałuje na mięśnie, a z czasem ciało bardzo szybko adoptuje się do takiego wysiłku. Trening siłowy z założenia jest nastawiony na progresję: z dnia na dzień starasz się podnosić coraz większy ciężar, więc każdy trening jest wyzwaniem dla twoich mięśni.

2. W treningu siłowym progresujesz od zera, przygotowujesz swoje ciało do aktywności krok po kroku, biorąc pod uwagę TWOJĄ wytrzymałość, TWOJĄ siłę, TWOJE cele, TWOJE ograniczenia (np.: wady postawy). Nie sugerujesz się tym, ile potrafią inni - robisz każde ćwiczenie w swoim tempie.

Natomiast we wszystkich dywanówkach czy większości fitnessowych zajęć, inne osoby (tutaj: instruktorka) narzucają ci odgórnie tempo ćwiczeń, ilość powtórzeń czy wybiórcze ćwiczenia, rzadko wyjaśniając przy tym sens ich wykonywania (które mięśnie pracują?) i nie biorąc pod uwagę stopnia zaawansowania ćwiczącego.

Dochodzę ostatnio do wniosków, że popularne dywanówki bardziej służą promocji danego trenera, a nie jakiejś "służbie dzielenia się już tylko Matka-Redukcyjna-wie-czym" To jest tak naprawdę cały biznes, trener w tym wypadku jest tylko twarzą, reklamą produktu, który chce sprzedać.

3. Często estetyczny (chociaż, różnie z tym bywa... ) wygląd danej trenerki z dywanówki ma nas zachęcić do ćwiczeń. Niestety to kolejne złudzenie - tak naprawdę nigdy nie możemy mieć pewności, czy ta osoba faktycznie tak wygląda, bo zawdzięcza to zestawowi ćwiczeń, który pokazuje i co robi, gdy nikt nie widzi...





To jest tylko reklama, podobne działanie wszyscy znamy z reklam cudownych suplementów na odchudzanie, które prezentują nam odpowiednie, szczupłe osoby, a które z dużym prawdopodobieństwem, nigdy nie miały do czynienia z żadnym pokazywanych przez siebie środkiem.

4. Nawet WHO zaleca uwzględnić ćwiczenia siłowe w swoich planach treningowych:
(...) W odniesieniu do zdrowych osób dorosłych w wieku między 18 a 65 rokiem życia (...) 9. Zaleca się także uwzględnienie 2 lub 3 razy w tygodniu ćwiczeń zwiększających siłę mięśni i wytrzymałość.

Również dzieci podczas lekcji biologii uczą się, że ciało człowieka składa się z mięśni, które pełnią dla nas podstawowe takie podstawowe funkcje jak:
- odpowiadają za motorykę ciała, kończyn i narządów wew.,
- przepływ, regulację płynów w organizmie,
- prawidłową postawę ciała,
- termogenezę.

Dbałość o mięśnie nie jest żadną fanaberią - to inwestycja w zdrowie, lepsze samopoczucie i wygląd.

Poza tym, tylko trening siłowy proporcjonalnie oddziałuje na mięśnie i przyczynia się do poprawy ich sprężystości bądź budowy. Niestety fitnessy z takiej perspektywy w dłuższym okresie stosowania są nieskuteczne i będą raczej przyczyną frustracji oraz stratą czasu, jeśli chodzi o realną poprawę sylwetki*.

*Oczywiście trening to nie wszystko, niezbędna jest również odpowiednia, zbilnasowana dieta.


Źródło:
sfd.pl,
wikipedia


***
Jeśli są jakieś błędy, bardzo proszę moderatorki o poprawę/uzupełnienie tematu bądź wskazanie mi, co ewentualnie przeznaczone jest do korekty.

Zmieniony przez - AL3ktra w dniu 2013-10-30 22:05:47
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 47 Napisanych postów 4694 Wiek 31 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 53265
Świetny jest ten artykuł, Martucca. Bardzo mi pomógł i zachęcił, aby poszukała coś więcej na ten temat, szczególnie na stronach anglojęzycznych. Dzięki, że się tym dzielisz.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 146 Wiek 36 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 7597
Fajnie, że opisałaś swoją historię. Postarałaś się coś napisać naukowego, ale absolutnie nie znajduję w tym artykule nic, co mogłoby przekonać osobę nie ćwiczącą siłowo do tego typu treningu. Piszesz: trening siłowy jest najlepszy... ale dlaczego? Jakie argumenty? Osoba, która biega powie: bieganie jest najlepsze, E. Chodakowska powie: moje programy są wystarczające. Mnie nie przekonują argumenty typu tylko trening siłowy oddziałuje na mięśnie.... bez poparcie w wynikach badań. 4. Nawet WHO zaleca uwzględnić ćwiczenia siłowe w swoich planach treningowych:
(...) W odniesieniu do zdrowych osób dorosłych w wieku między 18 a 65 rokiem życia (...) 9. Zaleca się także uwzględnienie 2 lub 3 razy w tygodniu ćwiczeń zwiększających siłę mięśni i wytrzymałość. - tu nie ma ani słowa o treningu siłowym... jest o ćwiczeniach zwiększających siłę mięśni i wytrzymałość, czy odnosi się to wyłącznie do treningu siłowego? [bez obrazy]
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 369 Napisanych postów 11555 Wiek 12 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 103176
Sun - sorry ale tak na mój zdrowy rozsądek... Ćwiczenia zwiększające siłę mięśni... Mam wrażenie że to trening siłowy..
Hm?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 146 Wiek 36 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 7597
Nie wiem, dlatego pytam czy tylko trening siłowy. Nie stwierdzam, że to co napisała autorka to kłamstwo, tylko, że mi w tym wywodzie brakuje argumentów i gdybym nie była przekonana do treningu siłowego, to by mnie nie przekonał ten artykuł, a chyba taki był jego cel? Nie jestem znawczynią, dlatego naprawdę nie wiem czy tylko trening siłowy wzmacnia siłę mięśni - nie mówię tu o ich wzroście.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Może zamiast tak agresywnie atakować, POMOŻESZ poszukać wlaściwych argumentów? Skoro jesteś przekonanana do treningu siłowego, to na pewno znasz ich kilka

AL3ktra zrobiła fajne podejście do napisania artykułu: lekka, nieco żartobliwa forma i szokujące zdjęcia, które może się okazać kijem wsadzonym w mrowisko vel prowokacją dla pewnych środowisk
Trochę podrasować i już
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 1894 Wiek 50 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 41219
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 62 Napisanych postów 7560 Wiek 41 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 84697


Takie foty również są obrabiane specjalnie po to , aby wzbudzić WOW wśród zakompleksionych kobiet i wzbudzić sensację - " modelka ma aż taki cellulit- super , to ja wyglądam dużo lepiej!"
Rzeczywistość jest zazwyczaj zupełnie inna - zarówno w jedną , jak i w drugą stronę.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 146 Wiek 36 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 7597
Ależ mi wcale nie chodziło o atakowanie autorki. Wchodząc tu spodziewałam się przeczytać o prywatnych przejściach, bo lubię takie historie, szczególnie, że na mnie hopsanie też nie działało, a znam dziewczyny, na które jakoś tam działa, więc się zastanawiam, o co tu chodzi ;) Podoba mi się oczywiście pokazanie zdjęć modelki, która podobno "ćwiczy by mieć taką figurę". Ale w dalszej części artykułu autorka przekonuje już do siłowego i mi właśnie tego podrasowania zabrakło. Jestem przekonana do siłowego, bo ufam Tobie i Obli w tej kwestii, ale czasami nachodzą mnie wątpliwości. np pilates również wzmacnia mięśnie, zastanawiam się, jaka jest różnica między wzmacnianiem mięśni przez ćwiczenia siłowe a przez Pilates. Nie było moim zamiarem atakowanie autorki.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 7 Wiek 31 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 1596
AMiU
Takie foty również są obrabiane specjalnie po to , aby wzbudzić WOW wśród zakompleksionych kobiet i wzbudzić sensację - " modelka ma aż taki cellulit- super , to ja wyglądam dużo lepiej!"
Rzeczywistość jest zazwyczaj zupełnie inna - zarówno w jedną , jak i w drugą stronę.



To jaka jest rzeczywistość? Już nawet cellulitu nie można być pewnym
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 62 Napisanych postów 7560 Wiek 41 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 84697
Na pewno nie taka jaką można zobaczyć na wp, pudelku czy w gazetach typu Naj czy Świat kobiety;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 47 Napisanych postów 4694 Wiek 31 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 53265
SunSprite,
Fajnie, że opisałaś swoją historię. Postarałaś się coś napisać naukowego, ale absolutnie nie znajduję w tym artykule nic, co mogłoby przekonać osobę nie ćwiczącą siłowo do tego typu treningu.


Nie znajdujesz nic, bo nie ma przytoczonych badań naukowych, tak? Słusznie. Mogę się z tobą zgodzić, poleganie na opinii innych "bo ktoś coś tam powiedział" często wprowadza w błąd. Także się poprawię i przytoczę kilka linków z SFD i nie tylko, które wyjaśniają dogłębniej dlaczego 'trening siłowy jest skuteczną formą spalania tłuszczu'.

1. Tłumaczenie artykułu z portalu t-nation, autor: Alwyn Cosgrove: http://www.t-nation.com/readArticle.do?id=1526539 --> https://www.sfd.pl/Art__Strategia_treningu_prowadzącego_do_utraty_tkanki_tłuszczowej-t428703.html

2. Artykuły Charlesa Poliquina:
-https://www.sfd.pl/Jak_walczyć_z_otłuszczeniem_na_brzuchu-t810013.html

https://www.sfd.pl/Dlaczego_kobiety_nie_powinny_obawiać_się_masy_mięśniowej-t834387.html

http://www.poliquingroup.com/ArticlesMultimedia/Articles/Article/728/Wady_(Liczne)_Treningu_Tlenowego.aspx?lang=PO

http://www.poliquingroup.com/ArticlesMultimedia/Articles/Article/993/Osiem_Powszechnych_Mitów_Treningu_Siłowego.aspx?lang=PO

3. Artykuł Knife z BodyFactory:
http://www.body-factory.pl/showthread.php?t=7862

4. Inne:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22854678 (dotyczy dzieci z nadwagą)
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22562545 (wpływ treningu oporowego na kości kobiet prowadzących siedzący tryb życia - niezwiązane, ale myślę, że dość ciekawe)
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18375413 (trening oporowy - wpływ na tkankę tłuszczową)

"- tu nie ma ani słowa o treningu siłowym... jest o ćwiczeniach zwiększających siłę mięśni i wytrzymałość, czy odnosi się to wyłącznie do treningu siłowego? [bez obrazy]"

Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia. Raczej interpretowałam to w taki sposób jak Corum - na zdrowy rozsądek. Z pewnością inne treningi też mają wpływ na siłę i wytrzymałość.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dieta na utratę kilogramów!

Następny temat

Dieta redukcjyna dla kobiety? Jak zacząć ?

WHEY premium