Wiele osób uważa, że trening siłowy to męski sport. Wokół tego tematu narosło wiele mitów, przez które kobiety boją się siłowni. W dzisiejszym artykule obalimy te mity i pokażemy, dlaczego warto, aby kobiety ćwiczyły siłowo.

Wszystko, co musisz wiedzieć o kobietach i treningu siłowym

Co to jest trening siłowy?

Wiele kobiet wzdryga się, gdy tylko słyszy słowa „trening siłowy”. Trening siłowy kojarzy się ludziom wyłącznie z podnoszeniem ogromnych ciężarów i z wielkimi osiłkami. To są stereotypy!

Po pierwsze, trening siłowy nie ogranicza się jedynie do podnoszenia żelastwa i budowania ogromnej masy mięśniowej. W ogólnym rozumieniu tego słowa, treningiem siłowym jest każdy trening oporowy. Trening oporowy sprowadza się nie tylko do budowy masy mięśniowej i siły, ale może również pomóc w utracie tkanki tłuszczowej, poprawie niektórych aspektów sprawności fizycznej, rehabilitacji kontuzji, a także prewencji wielu problemów zdrowotnych.

Podnoszenie ciężarów nie sprawi, że będziesz wyglądać, jak facet!

Większość ludzi myśli (i to prawdopodobnie najczęstszy mit), że kobiety, które podnoszą ciężary, stają się bardziej masywne i zaczynają wyglądać, jak mężczyźni. Kobiety nigdy – w sposób naturalny - nie będą w stanie zbudować mięśni takich, jakie mają (mogą mieć) mężczyźni. Mężczyźni mogą budować potężną masę mięśniową dzięki zupełnie odmiennej gospodarce hormonalnej, niż kobieca. Podstawowym hormonem płciowym kobiet jest estrogen, podczas gdy podstawowym hormonem płciowym mężczyzn jest testosteron i to właśnie dzięki niemu mężczyźni są w stanie budować większą masę mięśniową.

Ćwiczenie może pomóc w tonacji mięśni

Chociaż, jako kobieta, nie będziesz w stanie budować takich mięśni, jak mężczyźni, możesz pracować nad ich wzmocnieniem, ujędrnieniem i delikatnym uwydatnieniem. Która z kobiet nie marzy o tym, by jej ciało było bardziej jędrne i kształtne? To właśnie trening siłowy pomoże osiągnąć Ci taki efekt!

Nie musisz koniecznie przerzucać żelastwa

Trening oporowy to szeroki temat, nie należy ograniczać go jedynie do kategorii "dźwiganie ciężkiej sztangi i hantli". Jeśli żelastwo do Ciebie nie przemawia, nic straconego! Możesz wykonywać trening oporowy używając gum oporowych, piłek do ćwiczeń, maszyn, worków z piaskiem, TRX. Jak więc widzisz, wybór jest ogromny!

Jest świetny dla zdrowia

Oprócz pomocy w uzyskaniu wymarzonej sylwetki, trening siłowy może pomóc wzmocnić układ odpornościowy, przyspieszyć czas regeneracji, poprawić zdrowie kości i stawów, wzmocnić paznokcie i włosy, poprawić wytrzymałość mięśni, przyspieszyć metabolizm, podnieść pewność siebie.

Nie musisz codziennie ćwiczyć

Wiele osób rezygnuje z treningów już na stracie, ponieważ nie ma czasu na codzienne treningi. Kto jednak powiedział, że musisz trenować codziennie? W zupełności wystarczą Ci trzy dobrze zaplanowane sesje treningowe w tygodniu. Wystarczy, że każda z nich będzie trwała około godzinę. Naprawdę nie ma potrzeby byś spędzała na siłowni więcej czasu.

trening siłowy kobieta

Nie jesteś ograniczona do sali ćwiczeń

Nie musisz ograniczać się do siłowni, by osiągnąć zadowalające rezultaty. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz pojawić się na siłowni, możesz z powodzeniem wykonać trening w domu, w pokoju hotelowym lub na dworze. Wystarczy, że odpowiednio zmodyfikujesz plan ćwiczeń.

Nie musisz przestrzegać programu kulturystyki

Wyciskanie na ławce i uginanie na biceps to jedne z pierwszych skojarzeń, które przychodzą na myśl, gdy ktoś wspomina o treningach na siłowni. Nie musisz wykonywać izolowanych ćwiczeń na biceps, triceps czy klatkę. Nie musisz też wykonywać treningu stricte kulturystycznego. Istnieje wiele metod treningowych. Możesz dobrać taką, która będzie zgodna z Twoimi upodobaniami.

Elastyczna dieta

Przestrzeganie wartościowej i dobrze zbilansowanej diety przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu. Nikt jednak nie oczekuje, że będziesz jeść codziennie piersi z kurczaka, ryż i brokuły gotowane na parze. Wybieraj takie produkty, jakie lubisz, i z nich komponuj swoje zdrowe i smaczne posiłki.

Jak zacząć?

Zacznij od wdrożenia zindywidualizowanego planu treningowego i żywieniowego. Dobry plan dla Ciebie to taki, który jesteś w stanie trzymać! Pamiętaj, by kontrolować swój progres. Musisz zdawać sobie sprawę, że konsekwencja i cierpliwość mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia wyznaczonego celu. Zanim zaczniesz widzieć efekty, może minąć nawet 2-3 miesiące. Nie poddawaj się i rób swoje. Efekty mogą Cie zaskoczyć.

Jak uzyskać sylwetkę fitness - kompleksowy FIT poradnik

Komentarze (0)