Producenci wymyślają co raz więcej smaków, od lat dostępnych jest też wiele rodzajów odżywek białkowych tzn. różnych frakcji białek i co raz nowszych połączeń.
Odżywki białkowe dzielimy głównie na te pochodzenia mlecznego, jak białka serwatkowe, ale także dostępne są białka wołowe, jajeczne czy też roślinne (np. białko sojowe, z grochu czy ryżu)
Najpopularniejsze są zdecydowanie odżywki białkowe serwatkowe. Tutaj wyróżniamy 3 główne rodzaje, tzw. WPC, WPI, WPH.
WPC - koncentrat białka serwatkowego, to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj, każda firma ma w ofercie odżywkę tego typu. Jest to białko szybkowchłanialne, dobrze przyswajalne przez organizm, z reguły mające około 70-80 % białka w 100 g produktu. Najczęściej kupowany rodzaj białka, ponieważ jest stosunkowo tani, występuje bardzo często w ogromnej palecie smaków, np. ponad 50 różnych https://sklep.sfd.pl/SFD_NUTRITION_Wpc_protein_plus-opis3653.html
Posiada niewiele cukru, jak i tłuszczu, bardzo często rozpuszcza się w formie instant, czyli nawet beż użycia shakera.
WPI - izolat białka serwatkowego, jeszcze mocniej oczyszczony rodzaj białka, tworzony często w procesach ultra-mikro filtracji krzyżowej, która zapewnia stworzenie najczystszych odżywek białkowych na rynku. W składzie izolatu na 100 g z reguły znajduje się około 85-95% białka, czyli sporo więcej niż w koncentracji. Automatycznie mamy w izolatach śladową lub zerową ilość węglowodanów (w tym cukrów) i tłuszczu. Izolaty są świetnym wyborem dla osób, które nie tolerują laktozy - ponieważ w nich jej praktycznie nie ma lub nie ma w ogóle. Jeżeli ktoś ma poważne problemy z laktozą to i tak będzie skazany na kupno innego rodzaju białka np. proteiny jajecznej, ale warto sprawdzić w pierwszej kolejności właśnie izolat, ponieważ ilość cukru w tej odżywce jest bliska zeru.
Izolat z racji składu nadaje się idealnie w okresie potreningowym, ale także innych porach, gdzie trzeba użyć szybkowchłanialnego białka. Ten rodzaj białka jest też chętnie wykorzystywane przez osoby startujące w zawodach kulturystycznych w okresie ścisłej diety, gdzie kilka gram niechcianych węglowodanów może przekładać się na wygląd sylwetki.
WPH - hydrolizat białka serwatkowego, łańcuchy białkowe w tej odżywce pocięte są na mniejsze struktury, dzięki czemu ich trawienie jest znacznie szybsze.
Wykorzystanie hydrolizatu białka serwatkowego sprawdza się u osób mających choroby układu pokarmowego, problemy trawienne lub sportowców zawodowych. Największym minusem tego rodzaju białka jest wysoka cena, często ponad 2x droższa od standardowego koncentratu.
BCAA - są to trzy najważniejsze aminokwasy rozgałęzione: leucyna, izoleucyna i walina, których nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować i musimy je dostarczać z zewnątrz wraz z pokarmem lub suplementami. BCAA spełniają trzy główne funkcje: działają antykatabolicznie (ochraniają naszą masę mięśniową przed nadmiernym niszczeniem), działają anabolicznie i wspomagają gospodarkę energetyczną naszego ciała.
Dlatego istotną różnicą pomiędzy wyizolowanymi aminokwasami BCAA, a tymi zawartymi w odżywce białkowej (w końcu białko jest zbudowane z aminokwasów, w tym także z BCAA) jest fakt iż czyste aminokwasy sprawdzą się znacznie lepiej w porze okołotreningowej. Wtedy kiedy istotny jeszcze wchłaniania takich substancji i dostania się do krwiobiegu. Białko musi zostać najpierw strawione i rozłożone na poszczególne aminokwasy.
Ilość BCAA w okolicach treningu przyjmuje się - według prostego przelicznika - na poziomie 1g na 10kg masy ciała. Przykładowo dla osoby ważącej 90 kg, będzie to około 9g bcaa, które można rozbić na 2 porcje: 30 min przed treningiem i bezpośrednio po. Oczywiście większa ilość aminokwasów nie zaszkodzi, a wręcz odwrotnie może przełożyć się na szybszą regenerację. BCAA pozwala nam na dostarczenie szybkiego zastrzyku energii. Podczas treningu nasze mięśnie wykorzystują różne źródła energii. Głównie, do pracy korzystają z glukozy czy też tłuszczy. Jednak istnieją sytuacje, gdzie potrzebny jest szybki zastrzyk energii. Wtedy przydają się aminokwasy krążące we krwi. W tym też celu wypita porcja BCAA ma za zadanie wspomóc pracę naszej muskulatury dostarczając energii.
Tego nie da nam wypity szejk białkowy, ponieważ w takich momentach czas jest ważny. Odżywka białkowa nadaje się idealnie jako uzupełnienie diety, w przypadkach, gdy brakuje nam białka w pożywieniu, ale jeżeli szukamy działania antykatabolicznego w okresie wysiłku to lepszą opcją będzie picie BCAA; ewentualnie wzbogacenie potreningowego szejka białkowego dodatkową porcją czystych aminokwasów BCAA
http://www.sfd.pl/TEST_spalacz_REDOX_EXTREME-t1165501-s45.html - redukcja 2018
http://www.sfd.pl/-t1090712-s450.html -> blog treningowy
PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!
Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.
Sprawdźsklada sie tylko z 3 aminokowasow mianowicie leucyny, izoleucyny i waliny
bialko moze wytsepowac roznych formach np wpc, wpi etc i aminogram jest wiekszy
tak bym tego nie nazwal, ma po prostu bogatszy aminogram
jaka jest różnica w efektach brania BCAA i białka?
BCAA jak i bialka sa zdubodwane z aminokwasow lecz porownac za bardzo ich nie idzie bo maja nie co inne przeznaczenie
BCAA zawiera aminy ktore sa najbardziej potrzebne organizmowi po wysliku fizycznym
zwykla odzywka bialkowa ma ich wiecej lecz niektore nie sa tak kluczowe jak BCAA
nie umiesz wyciagnac wniosku?
nawet celu nie napisales wiec tym bardziej nie wiem jak bym mial ci pomuc
Macieja
MY FOTO http://www.sfd.pl/temat208080/ i strona 4
białko natomiast jest -szerszym niejako- uzupełnieniem odzywiania, choc w niektorych formach i w pewnej części może wprost niemalże zastepowac bcaa... ale siła rzeczy dawki porównywalnie musza byc wieksze.
"Każdy ma w swoim życiu swoje Westerplatte"
Jan Paweł II
"Gorzki to chleb jest polskość"
C. K. Norwid
https://www.facebook.com/FilmyKtoreZmieniajaZycie/photos/a.1433936366899118.1073741828.1433433930282695/1434660943493327/?type=1&theater
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=845830128789824&set=a.163427777030066.27088.100000885337703&type=1&theater