Wykorzystanie suplementacji BCAA przez sportowców polega głównie na tym, że dostarczają oni dość szybko przyswajalnej formy energii, która dzięki łańcuchom węglowym w swojej budowie stanowi paliwo dla pracujących mięśni.

Tego typu działanie przynosi efekt antykataboliczny. Jednak aminokwasy rozgałęzione posiadają również inne, ciekawe właściwości, do których należy zniwelowanie zmęczenia.

Badanie I

Naukowcy wykorzystali szczury, których pasze wzbogacono o aminokwasy rozgałęzione. Grupa kontrolna otrzymała dodatkowo glutaminę. Szczury trenowały na bieżni, która miały umieszczona w klatce, a naukowcy z Japonii mierzyli ilość przebytych metrów.

Wyniki I

Szczury, które posiadały dodatek BCAA w paszy przebyły większą ilość metrów, niż grupa kontrolna z paszą wzbogaconą o glutaminę.

Badanie II

Naukowcy podawali szczurom dwie butelki wody w klatce, gdzie jedna z butelek zawierała wodę pitną, a druga wodę z dodatkiem BCAA, glutaminy i argininy.

Wynik II

W miarę postępów eksperymentu biegowego szczury chętniej korzystały z wody z dodatkiem BCAA, a jednocześnie przebiegały większy dystans.

Wnioski

Wykorzystanie suplementacji BCAA wspomaga wysiłek fizyczny. Dodatek aminokwasów w postaci suplementacji, jak i zwiększonej koncentracji w pokarmie pozwalał na przebiegnięcie większego dystansu, co wspomagało funkcję wytrzymałościową tkanki mięśniowej. Naukowcy sugerują, że BCAA wpływa na obniżenie momentu wystąpienia szczytu serotoniny w mózgu, która powoduje wystąpienie zmęczenia, a organizm jest w stanie wykonywać wysiłek znacznie dłużej.

Źródło: http://jn.nutrition.org/content/136/2/548S.full

Komentarze (0)