Aminokwasy pełnią ważną rolę w hipertrofii mięśni, w regeneracji po wysiłku i w podtrzymaniu zdolności wysiłkowych sportowca. To jednak nie wszystko.

Badanie wpływu BCAA na wątrobę

Naukowcy oceniali potencjalne korzyści długotrwałej doustnej suplementacji BCAA u pacjentów z zaawansowaną chorobą wątroby. Pacjenci z marskością wątroby zostali zrekrutowani z 13 ośrodków medycznych. Pierwsza grupa otrzymywała 12,45 g BCAA dziennie, druga bazowała na samej diecie.

Wyniki

Przebadano łącznie 124 pacjentów: 63 w grupie BCAA i 61 w grupie kontrolnej.

Wynik MELD i punktacja CP istotnie poprawiły się w grupie BCAA w porównaniu z grupą kontrolną.

Co to znaczy?

Skala MELD pozwala na ocenę zaawansowania choroby wątroby, do podobnego celu służy skala Childa-Turcotte’a-Pugha. Osoby otrzymujące BCAA były narażone na mniej zdarzeń niepożądanych (komplikacji zdrowotnych).

Wniosek

Długotrwała suplementacja BCAA może potencjalnie poprawić czynność wątroby i zmniejszyć poważne powikłania marskości wątroby u pacjentów z zaawansowaną chorobą wątroby.

Komentarz

Biorąc pod uwagę, iż większość ludzi ma w jakimś stopniu uszkodzoną wątrobę, tylko o tym nie wie (wcale nie musi się to manifestować do momentu gdy jest już za późno). Jak stwierdził w publikacji „Patofizjologia” I. Damjanov: około 4–5 mln Amerykanów jest zarażonych wirusowym zapaleniem wątroby C, ale rzeczywista liczba zakażonych osób pozostaje nieznana. Objawy chorób wątroby nie są oczywiste: około 40% pacjentów w końcowym etapie chorób wątroby może nie mieć żadnych znamiennych objawów.

Dlatego sięganie po BCAA wcale nie jest głupim pomysłem i to z zupełnie innego powodu, niż do tej pory sugerowano.

Referencje:

Jung Gil Park i in. „Effects of Branched-Chain Amino Acid (BCAA) Supplementation on the Progression of Advanced Liver Disease: A Korean Nationwide, Multicenter, Prospective, Observational, Cohort Study”  https://www.mdpi.com/2072-6643/12/5/1429

Komentarze (2)
Qitr

Bardzo ciekawe - w takim razie nie bede wyrzucał/sprzedawał aminokwasów, które juz kupiłem. rozumiem ze pora przyjecia nie gra tutaj roli

0
Anonim

Dotąd spotykałem się z analizami, że BCAA jest mało, jeśli nic nie warte. Sam mialem pozytywne bardzo odczucia lata temu, przy ciężkich treningach muay thai, praktycznie likwidowały zakwasy (Univerala BCAA). Niedawno czytałem, że opłaca się ECAA brać. Co do wątroby, to myślę, że najważniejsza jest dieta i oczyszczanie wątroby. Stronienie od alkoholu wybitnie pomaga ;). Straight Edge.

1