Alkohol, palenie papierosów, stosowanie dopalaczy, narkotyki, to nie są z pewnością rzeczy, z których możemy być dumni. Wywierają one wielokierunkowy, negatywny wpływ na nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Burzą lub uniemożliwiają zawiązanie poprawnych związków społecznych. Stanowią również przyczynę wielu dramatów ludzkich.

Oczywiście najprościej powiedzieć: nie bierz tego do ręki.

W rzeczywistości mało kto z nas jest wolny od jakiegokolwiek nałogu…

Zacznij już teraz!

Im bardziej wyniszczający nałóg, tym bardziej paląca potrzeba skończenia z nim. Niestety nałogi mają to do siebie, że nie dają o sobie zapomnieć…  Często próby zakończenia nałogu kończą się depresją, wysokim poziomem stresu, a końcowo powrotem do niego...

W końcu ilu z nas, ile razy próbowało z nim (podstaw ew. swój) skończyć…?  Być może pomocą będzie dla nas informacja zawarta w badaniu przeprowadzonym przez izraelskich naukowców. Bazując na poprzednio wykonywanych badaniach na zwierzętach, z pozytywnym skutkiem, postanowili sprawdzić w jaki sposób prohormon - DHEA, może pomóc osobom uzależnionym, rozstać się z nałogiem. Mieli ku temu dobre powody, gdyż u osób uzależnionych od narkotyków obserwuje się obniżony poziomu DHEA wtedy, gdy próbują rzucić ten nałóg. Dodatkowo ten spadek może przepowiadać późniejszy, ponowny powrót do uzależnienia.

picie alkoholu

Badanie naukowe

W badaniu wzięło udział 90 młodych osób (średni wiek <28 lat; po 6. miesiącach pozostało 26 uczestników) uzależnionych od palenia papierosów, nadużywania alkoholu, leków oraz narkotyków. Średni czas uzależnienia od narkotyków przekraczał 11 lat!

W badaniu, po porannym posiłku, osoby w grupie suplementacyjnej spożywały minimalną dawkę terapeutyczną, która powinna pozwalać, unikać negatywnych skutków suplementacji - 100 mg na dzień (jedna porcja). I faktycznie w badaniu nie stwierdzono negatywnych skutków ubocznych.

Okazuje się, że: 

  • stosowanie DHEA w dawce 100 mg może wspomagać zarzucenie nałogu nawet w dłuższej perspektywie czasu,
  • poziom DHEA-S (siarczan dehydroepiandosteronu) może wskazywać skłonność danej osoby do powrotu do nałogu - im niższy, tym większe niebezpieczeństwo. 
  • już miesięczna kuracja przenosiła długotrwałe pozytywne efekty, zbliżone do półrocznej suplementacji DHEA,
  • zaproponowane dawkowanie nie przynosiło niepożądanych skutków ubocznych.

Walka z wyniszczający organizm nałogiem powinna być priorytetem dla każdego. Jednak tylko osoby zmagające się z tym problemem oraz ich rodziny, mogą potwierdzić, jak trudne jest to zadanie…

Dlatego warto rozważyć każdą opcję, która może pomóc zerwać z tym zgubnym procederem.

Bibliografia - link do badania:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25818161/ 

Ohana D, Maayan R, Delayahu Y, Roska P, Ponizovsky AM, Weizman A, Yadid G, Yechiam E. Effect of dehydroepiandrosterone add-on therapy on mood, decision making and subsequent relapse of polydrug users. Addict Biol. 2016 Jul;21(4):885-94. doi: 10.1111/adb.12241. Epub 2015 Mar 26. PMID: 25818161.

Komentarze (2)
SwiderSSJ

Nie ma mocniejszego wspomagacza niż psychika. W tym przypadku placebo, wzmocnione badaniami, mogło pomoc w walce z nałogiem.
5 razy w życiu rozstawałem się z używkami, które zażywam naście lat. To jak mi szło zależało głównie od zajęcia, sytuacji materialnej i nastawinia. 3 razy ledwo ciągnalem na wk***ie, rezygnując z rutynowej aktywności a dwa razy szło mi tak gładko, że zastanawiałem się jaki inny problem w odstawieniu nałogu istnieje poza psychika i nastawieniem

2
M-ka

Bez odpowiednich hormonów trudno o siłę woli i pozytywne nastawienie (kobiety może wyraźniej odczuwają te zależności).
Z kolei pozytywne nastawienie ustawia mózg i cały organizm na produkcję tych hormonów.
Pewnie więc jedno i drugie jest ważne, tzn. i nastawienie i wystarczająca ilość składników do budowy tych hormonów...

1