SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Prostujemy swoje plecy

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 296533

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 213 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 6814
Mawashi mam wrażenie że opuściłeś bardzo ważną sprawę czyli ćwiczenia oddechowe.

Ćwiczenia oddechowe powinny być stałym elementem postępowania korekcyjnego w skoliozach. Celem ćwiczeń jest zapobieganie zaburzeniom oddechowym towarzyszącym często tym wadom a także oddziaływanie na rozpoznaną wadę. Cele te realizowane są poprzez wpływanie na mechanikę oddychania głównie na zwiększenie toru oddychania przeponowego, żebrowo – przeponowego, piersiowego, pełnego a także poprawę siły i funkcjonowania głównych mięśni oddechowych, szczególnie przepony. Stosujemy zwykle ćwiczenia oddechowe, statyczne lub dynamiczne, symetryczne i asymetryczne, wykonywane w symetrycznej lub asymetrycznej pozycji dobrane indywidualnie do potrzeb. Można także stosować redresje przykurczonych pomocniczych mięśni oddechowych oraz ćwiczenia rozprężające poszczególne partie płuc, polegają one na świadomym kierowaniu strumienia wdychanego powietrza w stronę określonego segmentu płucnego, zazwyczaj przeciwko oporowi drugiej osoby ułożonej na klatce piersiowej nad tym segmentem. Dobierając ćwiczeni oddechowe powinno się uwzględniać ich oddziaływanie na klatkę piersiową i kręgosłup. Mechanika oddychania ulega zmianie w zależności od przyjętej pozycji i zastosowania ruchów kończyn szczególnie górnych. Wymiar czołowy klatki piersiowej zwiększa się wykonując wznos kończyn górnych bokiem górę a wymiar strzałkowy wykonują wznos kończyn górnych przodem w górę. Jeżeli ćwiczenia oddechowe wykonywane są wraz z ruchem tylko jednej kończyny to efekt dotyczy tylko danej strony klatki piersiowej a także wystąpi zmiana kształtu kręgosłupa. Podobne zjawiska występują również w przypadku asymetrycznych pozycji tułowia. Leżenie bokiem zmniejsza amplitudę ruchów oddechowych po stronie bliższej podłożu, a zwiększa po stronie przeciwnej. Jeśli ćwiczenie jest wykonywane np. w asymetrycznym zwisie, zwiększenie amplitudy występuje po stronie wyżej zlokalizowanego uchwytu, natomiast towarzyszący ćwiczeniu oddechowemu boczny skłon tułowia zwiększa amplitudę wdechu po stronie przeciwnej do kierunku tego skłonu. Istotną rolę odgrywa także ustawienie brzucha. Silne wciągnięcie jego powoduje znaczne rozszerzenie klatki piersiowej, żebra ustawiają się bardziej poziomo, co mobilizuje stawy żebrowo – kręgowe. Sytuacja ta znacznie odciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Silne wypchnięcie brzucha w fazie wydechu natomiast powoduje pociągniecie żeber ku dołowi i bardziej skośne ich ustawienie, co powoduje zmniejszenie wymiarów klatki piersiowej, szczególnie strzałkowego. Stosowanie w trakcie ćwiczeń oporu na klatkę piersiową daje wzmocnienie odpowiednich partii mięśni oddechowych z jednoczesnym większym uaktywnieniem nieoporowanych części klatki piersiowej.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 45 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
Pisałem o ćwiczeniach odeechowych - w temacie na wstępie.
Ale dzięki za rozwinięcie, bo skupiłem się na jak najkrótszym przekazaniu istotnych informacji.

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 4847 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 40994
Mawashi byłem u lekarza i zdiagnozował u mnie skrzywienie kręgosłupa 2łukowe powiem szczeże że zaczołe wykonywać zwisy na drążku i coś tam mi pomogło. Mam do ciebie jesze pytanko co jesze mógłbym wykonywać aby pozbyć się tej wady z góry wielkie dzięki. Pytałe sie lekarza o ćwiczenia i wogule co mam robić żeby udało mi się naprawić kręgosłup i żebym mógł powrócić na siłke. On na to odpowiedział mi że jeżeli skończyłem już 18lat to już sie nic nie da zrobić bo już nie urosne i że nic mi sie już nie polepszy i nie pogorszy:/ Soory ale ja sie nie znam ale spieprzyć jescze bardziej to sie chyba da, bo znam takie przypadki. Więc Mawashi plisss dopomórz

"I try to catch him right on the tip of the nose, because I try to push the bone into the brain." (M.Tyson)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 255 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 7199
Mam pytanie mam troche poglebiona lordoze i zamierzam w treningu plecow wykonywac MC i unoszenie tulowia w opadzie aby wzmocnic nieco dolna czesc plecow - czy lepiej nastawic sie przy takim skrzywieniu na plecy czy raczej bardziej na brzuch ? Moze na oba z podobna intensywnoscia ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 45 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
Jarzynek - wiekszosc ortopedow twierdzi ze wady postawy nie da sie skorygowac po okresie wzrostu lub pod jego koniec. Z praktyki wiem, ze mozna tego dokonac z wiekszym lub mniejszym efektem, ale zawsze "in plus".
Plan z pierwszej strony posta bedzie dla Ciebie odpowiedni.

Beret - przy powiekszonej lordozie obowiazkowo wzmacniasz brzuch i dolny odcinek kregoslupa, oraz rozciagasz cale cialo z nastawieniem na ww. partie oraz miesnie nóg - szczegolnie dwógłowe.

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 7 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 203
Sprytne to wszystko ....już dzisiaj spróbuje :D

GDYBY HYDRANT MIAŁ USZY TO BY SIĘ KRĘCIŁ

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 4847 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 40994
Mawashi a po jakim czasie widać już pierwsze rezultaty i efekty I czy będe mógł kontynouwać trening na siłce bo jak narazie odstawiłem ciężary

"I try to catch him right on the tip of the nose, because I try to push the bone into the brain." (M.Tyson)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 4847 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 40994
I jak myśliszczy np wizyty u kogoś takiego jak kręglarka pomoże?! I czy przy skrzywieniach kręgosłupa można ćwiczyć na siłce z góry thx za odpowiedź i za to co już napisałeś

"I try to catch him right on the tip of the nose, because I try to push the bone into the brain." (M.Tyson)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 255 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 7199
Mawashi -- wedlug tego artykulu nie powinienm cwiczyc dolnych partii plecow powinienem je jedynie rozciagac a wycwiczone powinienem miec miesnie posladkowe i brzucha - wiec niewiem czy brac sie za ten mc i lawke rzymska ??
Jak najproscie wycwiczyc miesnie posladkowe ? w Atlasie malo jest na to cwiczen

http://www.sportsinjuryclinic.net/cybertherapist/back/lowback/lordosis.htm
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 4847 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 40994
Mahwashi mógłbyś odpisać

"I try to catch him right on the tip of the nose, because I try to push the bone into the brain." (M.Tyson)

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trening korygujący - dodatek

Następny temat

Mój trening

WHEY premium