SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

METODY TRENINGOWE

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 22013

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 8751 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 42589


metoda przerw wewnątrz serii - metoda, która polega na przytrzymaniu sztangi na wyprostowanych stawach lub przytrzymania w początkowej fazie ruchu przy braku sił. Pozwala na złapanie oddechu i nabranie dodatkowych sił i kontynuowania następnych powtórzen. Metoda wykonywana często przez amatorów- jednak bez wiedzy, że taka metoda istnieje. Sam ją wykonywałem na początku przygody z siłownią.. Wiadomo jak to na początku jest.Metoda pozwala na maksymalne zmęczenie. Bardzo skuteczna. Wartą spróbować. Najlepiej tą metodą wykonywać 3-5 dodatkowych powtórzen. Więcej nie polecam z powodu możliwości przeciążenia stawów. Powtórzenia w tej metodzie ok. 10-12
Można też partnera treningowego wykorzystać. By w tych momentach-gdy brak sił odłożył sztangę na podstawki i po kilku/kilkunastu sekundach znów ją zdjął.
metoda wstępnego napięcia - metoda, która polega na przytrzymaniu ciężaru w momencie szczytowego napięcia na ok. 10-15 sekund. Stosowana tylko w ćwiczeniach jednostawowych. Wspaniała metoda dla poruszenia partii pozostających w tyle. Pozwala na maksymalne zmęczenie mięśni. Stosowałem ją w przypadku nóg by poruszyć maksymalnie Czworogłowe . Mój plan wyglądał następująco :

1. Przytrzymanie nóg w szczytowym momencie prostowania w siadzie (Czworogłowe) 3 serie po 15 sekund-same przytrzymanie w szczytowym momencie. Przerwy minimalne ok. 15-30 sekund.
2. Przysiady 4 serie po 10 ruchów.
4. uginanie nóg leżąc na brzuchu 3x 10.

Przerwy przy przysiadach i uginaniu leżąc ok. 1-1,5 min. Ważne, aby przerwa po ostatniej serii ściągania linek była jak najmniejsza
Można ją stosować na każdą partię. Rozpiszę może proponowane przeze mnie plany na każdą partię.

Klatka
1. Ściąganie linek stojąc 3 serie po 15 sekund- same przytrzymywanie ruchu w szczytowym momencie napięcia. Przerwy minimalne ok. 15-30 sek.
2. Wyciskanie sztangi płasko/skos 3 serie po 10 ruchów.

Można wykonywać płasko i skos po 2-3 serie ale wg mnie to nie ma sensu, za dużo tego. Po wyciskaniu płasko już nasze siły powinny być minimalne.

Przerwy przy wyciskaniu płasko ok. 1-1,5 min.Plecy
1. Ściąganie linki do brzucha (nachwyt) zatrzymanie ruchu w maksymalnym napięciu na ok. 15 sekund. 3 serie, w tym, że ta trzecia wykonana normalnie.
2. Wiosłowanie sztangą do brzucha nachwytem szeroko 3 serie po 10 ruchów- przerwy ok. 1-1,5 min.
3. prostowniki (dowolne ćwiczenie)
4.Swobodne zwisy na drążku 1-2 serie po ok. 30-40 sekund.


Barki
1. Unoszenie sztangielek bokiem w góre - ciężar dobrany tak by wytrzymać w maksymalnym napięciu ok. 10-15 sekund bez odchylania do tyłu. 2-3 serie.
2. Wyciskanie sztangi/arnoldki 3 serie po 10 ruchów
3. Unoszenie sztangielek bokiem leżąc na ławeczce 30 stopniowej.


Biceps
1. Uginanie na wyciągu- maksymalne napięcie i przytrzymanie ok. 15 sekund. 2 serie. Przerwy między seriami minimalne, jak najkrótsze 15-30 sek.
2. Uginanie ramion ze sztangą stojąc 3 serie po 10 ruchów.
3. Uginanie ramion ze sztangielkami z supinacją nadgarstka 2 serie po 10 ruchów.

Przerwy przy uginaniu ze sztangą 1-1,5 min.
Przerwy przy uginaniu ze sztangielkami 45 s - 1 min.


Triceps
1. Prostowanie na wyciągu- lekko zgięte łokcie- minimalnie przed całkowitym wyprostem - przytrzymanie na ok. 15 sekund. 2 serie. Przerwy między seriami minimalne ok. 15-30 sekund.
2. Zaraz po tym przechodzicie do francuskiego wyciskania (siedząc, leżąc- jak kto woli ) 3 serie po 10 ruchów-warto za sobą mieć partnera treningowego w razie potrzeby
3. Można na koniec dodać francuskie jednorącz. 2 serie po 10 ruchów

Przerwy przy francuskim 1-1,5 min.
Przy jednorącz 45 s - 1 min.

metoda 5-10-20 - to metoda wymyślona przez Radka Słodkiewicza. Poleca na wykonaniu 3 ćwiczen po sobie bez odpoczynku. Najlepiej stosować tylko przy dużych grupach. Przy małych obawa przetrenowania. Doskonała metoda by ruszyć mięsnie z zastoju. Najdłuższy cykl powinien trwać ok. 6 tygodni.

Dodam może swoje proponowane plany.

Klatka
1. Wyciskanie sztangi płasko 5 powt
2. Wyciskanie sztangielek skos 10 powt
3. Rozpiętki /przenoszenie sztangielki za głowę/ pompki na sztangielkach 20 powt.

Powyższe 3 ćwiczenia to obwód. Wykonujemy ćwiczenia po kolei bez przerw (trzeba sobie wczesniej zapewnić stanowiska, sztangielki przygotować itd. )

Robimy 3-4 obwody.

Plecy
1. Wiosłowanie sztangą do brzucha 5 powt.
2. Ściąganie linki wyciągu górnego/ podciąganie na drążku 10 powt.
3. wiosłowanie oburącz sztangielkami chwytem młotkowym / przyciąganie linki siedząc 20 powt.

Barki
1. Wyciskanie sztangi z klatki 5
2. Unoszenie sztangielek bokiem 10
Inni proponują tutaj unoszenie sztangielek bokiem w opadzie tułowia. Ale ja proponują podciąganie sztangi - chwyt na szerokość barków. 20 powt.

Wykonujemy 2-3 obwody.


Nogi
1. Wyciskanie na maszynie 5 powt.
2. przysiady 10 powt.
3. prostowanie nóg siedząc 20 powt.
Można na koniec dodać coś na dwugłowe, lecz lepiej dwugłowe ćwiczyć na innej sesji.METODA 10X10 - polega na wykonaniu 10 serii jednego ćwiczenia. Najlepiej wykonywać tą metodą tylko duże grupy. Metoda zresztą opisywana już przez Onkela bodajże .

Proponowane ćwiczenia wg Don garcia.

Klatka- wyciskanie sztangi/skos
plecy- podciąganie/ wiosłowanie -zależnie od celu, szerokość lub grubość.
barki- wyciskanie sztangi z klatki/ podciąganie sztangi do brody. Tył barków warto ćwiczyć na innej sesji treningowej.
Nogi- przysiady, warto dodać coś na dwugłowe lub na innej sesji trenować .metoda wstępnego zmęczenia - polega na wykonaniu ćwiczenia izolowanego przed złożonym. Dobra metoda. Pozwala to na wstępne zmęczenie ( jak sama nazwa metody mówi) mięsnia. Zaletą tej metody jest nie tylko możliwość przetrenowania partii w inny sposób z większą intensywnością, lecz przymus stosowania mniejszych obciążeń. Więc i stawy mniej dostają po dupie. Często wykonuję tą metodę przy barkach i nogach. Ja osobiście wykonuję 4 serie z mniejszym obciążeniem na ok. 10-12 ruchów- przerwy między seriami wypadają u mnie ok. 35s-1 min. .Podam teraz przykładowe ćwiczenia, które mogą być używane jako wstępne zmęczenie.

Klatka- Rozpiętki/ ściąganie linek
plecy- wiosłowanie sztangielką
barki- unoszenie sztangielek bokiem w gore
nogi- prostowanie kolan siedząc.
biceps- uginanie ramion ze sztangielkami
triceps- francuskie jednorącz


metoda stałego napięcia/ skracania ruchu - nie wiem jak dokładnie ta metoda się nazywa. Poleca na skracaniu ruchu przy samej końcówce fazy pozytywnej. W celu utrzymania stałego napięcia. Często na forum były pytania odnośnie tej metody. Głównie zauważano ją przy oglądaniu filmu z Ronnie Colemanem- - The Unbelievable lub The Cost of Redemption.
Jest wiele sprzecznych opinii na temat tej metody. Jedni mówią, że skracanie ruchu jest nie dobrym rozwiązaniem, inni zaś, że świetnym. Ja ją chwalę osobiście.

a ten co mi zmienił podpis na jestem lamerem sam jest lamerem i niech sie wali na ryj.

pozdrawiam

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 2562 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 33896
Jeśli chodzi o metode przerw wewnatrz serii to zależy od obciążenia bo jesli ktoś trzymie 150 kg na stawach przez 10 sec to przez nastepny miech nie mozna ćwiczyć jeśli nie wiecej :D takie moje zdanie

Pane moderatore, prose ne ubija tematu

To se ne da!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 8751 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 42589


Regresja - Prościej, przeciwieństwo progresji. Polega na wykonaniu serii z coraz większą ilością powtórzeń wraz z zmniejszaniem obciążenia. Jej założeniem jest to, że na początku treningu mamy najwięcej siły, więc i powinniśmy używać jak największych ciężarów. Pozwala na pobudzenie głębszych włókien mięśniowych. Pierwsza seria powinna być wykonana z zakresem powtórzeń 4-6. Następna na około 6-8. Kolejna zaś 8-10. Ostatnia seria wykonana do upadku mięśniowego. Ciekawe odstępstwo od progresji i stałego obciążenia. Mięsnie w inny sposób reagują. Nie polecam jednak stosować na dłuższą metę. Możliwość przeciążenia stawów. Maksimum ok. 6 tygodni.

Metoda Trzech faz - metoda polega na wykonaniu ćwiczeń w trzech fazach. Do połowy fazy pozytywnej (1/3), od połowy fazy pozytywnej do końca oraz całego zakresu ruchu. Metoda bardzo ciekawa. Wiele osób używa takiej metody w ćwiczeniu „uginanie ramion ze sztangą” tzw. „21”. Pozwala na pobudzenie większej ilości włókien mięśniowych. Metoda dobrze sprawdza się także w pozostałych partiach.


metoda piramidalna – znana prawie wszystkim. Najbardziej rozpowszechniona metoda treningowa. Polega na zmniejszaniu ilości powtórzeń wraz ze wzrostem obciążenia. Stosowana w ćwiczeniach wielostanowych. Zaletą tej metody jest dobre rozgrzanie stawów i ścięgien przed trudnymi ostatnimi seriami. Zmuszanie mięsni do coraz większego wysiłku.


metoda zdejmowania obciążenia – polega na zdejmowaniu obciążenia w czasie trwania serii. Tzn. po wykonaniu kilku powtórzeń ściągamy odpowiednią ilość obciążenia i kontynuujemy ćwiczenie. Bardzo wyczerpująca metoda. Polecana jedynie na dłuższe zastoje. Nie należy jej wykonywać dłuższy okres. Maksimum 4-6 tygodnie.


metoda wolnej fazy negatywnej - polega na maksymalnym spowolnianiu fazy negatywnej. Trwać powinna ona kilkakrotnie dłużej niż faza pozytywna.
Ja widzę, jak niektórzy robią tą fazę negatywną, że sztanga im się odbija od klatki


metoda napinania – polega na napinaniu ćwiczonych mięsni w czasie przerw przy ćwiczeniach. Pozwala dodatkowo zmęczyć mięsnie. Ja stosuję coś podobnego - lecz po zakończonej sesji treningowej.

Więcej metod nie znam bądź zapomniałem. Jak ktoś coś wie, co pominąłem to można dopisać.

Stan wiedzy na luty 2006.

All rights reserved by Don garcia.

a ten co mi zmienił podpis na jestem lamerem sam jest lamerem i niech sie wali na ryj.

pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 8751 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 42589
i spis treści

- metoda przerw wewnątrz serii
- metoda wstępnego napięcia
- metoda 5-10-20
- metoda 10x10
- metoda wstępnego zmęczenia.
- metoda stałego napięcia

Dodatkowo:
- regresja
- metoda Trzech faz.
- metoda piramidalna
- metoda zdejmowania obciązenia
- metoda wolnej fazy negatywnej
- metoda napinania

a ten co mi zmienił podpis na jestem lamerem sam jest lamerem i niech sie wali na ryj.

pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 542 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 19545
wszystko było ale ładnie zebrałeś to do kupy i nie wiem czy można to nazwać "Nowymi" metodami skoro cześć ma już swoje lata
pozdro

Dobry ziomal nie zamula przy jednej cipeczce...
http://*******/wpzm filmy XXX za darmo
http://*******/c9hb 16tys zdjęć XXX za darmo

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 8751 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 42589
wiem ale te z nowszych

pzdr/

a ten co mi zmienił podpis na jestem lamerem sam jest lamerem i niech sie wali na ryj.

pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1683 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 20904
Super art! Jest jak znalazl, jak wejdzie to bedzie Sog! Pozdrawiam

... Top Mass TEAM :) ...
,, Jak Boli To Rośnie "

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 19680 Wiek 38 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 52823
Nu moze byc

Czy jest forma Czy nie!
Ja i tak KOKSUJE!
--==GAINER TEAM==--
AllianceBJJ

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 8751 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 42589
jak ktoś coś wie dodatkowo, co zapomniałem to można dopisac

a ten co mi zmienił podpis na jestem lamerem sam jest lamerem i niech sie wali na ryj.

pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 29 Napisanych postów 1286 Wiek 39 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 20408
mam nadzieje że na temat i namnie śie szef posta nie wkurzy ... ( jak co by nie tak to wyczyścić ... )

ZASADY WEIDERA

ZASADY DLA POCZĄTKUJĄCYCH


1) Zasada stopniowego zwiększania obciążeń treningowych - Aby podnieść poziom jakiegokolwiek parametru związanego ze sprawnością fizyczną (masy mięśniowej, siły wytrzymałości, itp.), trzeba zmusić mięśnie do cięższej pracy niż ta, do której są przyzwyczajone. Należy je stopniowo przeciążać. Aby zwiększyć siłę, trzeba stale podnosić coraz większe ciężary. Aby zwiększyć wielkość mięśni, należy nie tylko podnosić duże ciężary, ale także zwiększać liczbę serii i częstotliwość treningów. To stanowi podstawę stopniowego przeciążania.

2) Zasada wykonywania ćwiczeń w seriach - Łączy się ona z wykonywaniem wielu serii na daną grupę mięśniową, aby całkowicie wyczerpać mięśnie i wywołać maksymalną hipertrofię mięśniową (przerost włókien).

3) Zasada izolacji grup mięśniowych - Mięśnie mogą pracować wspólnie lub też oddzielnie od siebie. Każdy z nich wnosi jakiś wkład w wykonywanie ruchu, pracując jako stabilizator, agonista, antagonista lub synergista. Jeśli chce się ukształtować mięsień lub zwiększyć jego masę, trzeba najdalej jak tylko można odizolować go od innych mięśni.

4) Zasada konfuzji mięśniowej - Poprzez ciągłe zmienianie ćwiczeń, liczby serii, powtórzeń oraz kątów prowadzenia ruchów, nie dopuszcza się do przyzwyczajenia się mięśni do konkretnego programu treningowego i unika się przemęczania. W taki właśnie sposób można ciągle zwiększać masę i siłę.

ZASADY DLA ŚREDNIOZAAWANSOWANYCH


1) Zasada priorytetu mięśniowego - Jej sednem jest wykonywanie ćwiczeń na najsłabiej rozwinięte grupy mięśniowe na początku treningu, gdy zasoby energetyczne organizmu są największe. Mięśnie rozrastają się przy wysokim poziomie intensywności treningowej, a intensywność waszych ćwiczeń może być wysoka tylko wtedy, gdy wasze zasoby energetyczne są największe.

2) Zasada treningu piramidalnego - Zaczynajcie od umiarkowanie wysokich ciężarów (około 60% waszego rekordowego, pojedynczego powtórzenia) i wykonajcie 8-12 powtórzeń na rozgrzewkę. Potem, z każdą serią, powoli i stopniowo zwiększajcie ciążenie, aż dojdziecie do zaplanowanych 6-10 powtórzeń. Piramidalny wzrost obciążenia pozwoli wam w pełni rozgrzać mięśnie i zapobiec kontuzjom, umożliwiając jednocześnie ćwiczenie z dużymi ciężarami.

3) Zasada treningu dzielonego - System treningu dzielonego pozwala na zwiększenie poziomu intensywności poprzez trenowanie całego umięśnienia w różnych wariantach połączeń. Możecie podjąć decyzję o trenowaniu górnej połowy ciała jednego dnia, a nóg następnego lub trenowania niektórych górnych grup mięśniowych łącznie z pewnymi dolnymi grupami. Istnieje wiele możliwych wariantów, ale efektem będzie zawsze większa intensywność treningów.

4) Zasada pompowania krwi do mięśni - Aby wywołać rozrost, trzeba spowodować napływ krwi do mięśni. Wykonywanie wielu serii na każdą grupę mięśniową powoduje przepływ krwi przez mięśnie i ich wystarczające napompowanie, oznaczające, że mięsień był właściwie trenowany.

5) Zasada superserii - Jej ideą jest wybranie dwóch ćwiczeń na przeciwstawne sobie grupy mięśniowe (np. unoszenie przedramion na bicepsy i prostowanie rąk na tricepsy) oraz wykonywanie po jednej serii każdego ćwiczenia z niewielką przerwą odpoczynkową pomiędzy nimi lub bez przerwy.

6) Zasada serii łączonych - Seria łączona jest superserią na tę samą grupę mięśniową. Dobrym przykładem może być wykonywanie przysiadów, a następnie prostowanie nóg. Wypróbujcie tę zasadę Weidera, a uzyskacie niesamowite dopompowanie mięśni.

7) Zasada treningu holistycznego - Komórki mięśniowe zawierają białko oraz układy energetyczne, które w różny sposób reagują na różny poziom ćwiczeń. Białko włókien mięśniowych rozrasta się, gdy poddawane jest ćwiczeniom z wysokimi obciążeniami. Układy aerobowe komórek (mitoehondria) reagują natomiast na trening wytrzymałościowy. Aby maksymalnie więc powiększyć rozmiary całej komórki mięśniowej, trzeba wykonywać powtórzenia, stopniowo zwiększając ich liczbę. Jest to podstawowy zamysł treningu holistycznego.

8) Zasada treningu cyklicznego - W czasie jednej części waszego roku treningowego powinniście ćwiczyć według programów na masę i siłę. W innym okresie powinniście zmniejszyć ciężary, zwiększyć liczbę powtórzeń w seriach oraz ćwiczyć z krótszymi przerwami odpoczynkowymi pomiędzy seriami (trening jakościowy). Cykliczność treningowa uchroni was przed znudzeniem i pomoże zapobiegać kontuzjom, zapewniając jednocześnie uzyskiwanie postępów treningowych.

9) Zasada treningu izometrycznego - Wiąże się ona ze sterowaniem pracą mięśni. Aby zastosować tę zasadą, trzeba napiąć mięsień, na który aktualnie nie wykonuje się ćwiczeń i przytrzymać go w stanie maksymalnego skurczu przez 3-6 sekund. Wykonajcie to trzykrotnie na pojedynczą grupę mięśniową. Trening izometryczny pomoże wam, poprzez neurologiczne sterowanie mięśniami, uzyskać lepszą wypukłość i separację mięśniową.

ZASADY DLA ZAAWANSOWANYCH


1) Zasada oszukanych powtórzeń - Prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń jest podstawą sukcesu w treningu siłowym. Czasem jednak powtórzenia oszukiwane, wprowadzane po większej liczbie ruchów podstawowych, mogą pomóc w osiągnięciu znacznie lepszych rezultatów. Zasada stosowana okazjonalnie pozwoli wyrównać pewne niedoskonałości mięśni.

2) Zasada serii potrójnych - W ten sposób określa się trening tej samej grupy mięśniowej w trzech różnych ćwiczeniach, bez przerw pomiędzy nimi. Traktując mięsień na trzy sposoby, można spowodować, że będzie on wyglądał znacznie okazalej.

3) Zasada wielkich serii - Wielka seria składa się z 4 – 6 ćwiczeń wykonywanych na jedną grupę mięśni bez przerwy lub jedynie z bardzo krótkim odpoczynkiem. Powtarzanie tej serii 3 - 4 razy daje pewność, że mięśnie zostały całkowicie wyćwiczone.

4.) Zasada wstępnego przemęczenia mięśni - Wstępne przemęczenie następuje wtedy, gdy pracuje się nad określoną grupa mięśni, wykonując ruchy izolujące w czynnościach podstawowych do momentu zmęczenia, a następnie natychmiast zastępuje się to ćwiczenie ruchami uzupełniającymi w ich pierwotnej postaci. Dobrym przykładem wcielenia w życie tej zasady jest wstępne zmęczenie mięśni czworogłowych uda przed przysiadami, przez wykonywanie wyprostu nóg.

5) Zasada stosowania przerw odpoczynkowych wewnątrz serii - Stosując tę zasadę, należy ćwiczyć z jak największym obciążeniem przez 2-3 powtórzenia, odpocząć przez 30 - 45s, kontynuować trening przez 2-3 powtórzenia, odpocząć 40 - 60s, wykonać kolejne dwa powtórzenia, odpocząć 60 - 90s i zakończyć serię 1-2 powtórzeniami. Okaże się, że trenując w ten sposób, można stosować serie składające się z 7 - 10 powtórzeń. Jeżeli komuś wydaje się to niemożliwe warto spróbować.

6) Zasada szczytowego napięcia mięśni - Zasada ta zmusza do maksymalnej koncentracji na mięśniu napiętym w czasie ćwiczenia. Gwarantuje to prawidłową stymulację i prążkowanie głęboko tkwiących włókien, powodując ich rozrost.

7) Zasada utrzymania ciągłego napięcia mięśni - Wielu kulturystów ćwiczy zbyt szybko, co sprawia, że ciężar przez nich podnoszony pokonuje większość drogi siłą rozpędu. Zmniejsza to niewątpliwie pracę mięśni, natomiast zwielokrotnia prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. Trenując powoli i z całą świadomością tego, co się robi, utrzymując mięśnie w nieustannym napięciu, powodujemy, że pracują one znacznie ciężej i intensywniej.

8) Zasada Oporu w Ruchu Wstecznym - Zasada mówi o przeciwstawianiu się sile naporu ciężarów podczas ich obniżania. Ta niezwykle intensywna forma treningu powoduje częstokroć bolesność mięśni, jest jednak doskonałym sposobem stymulowania rozrostu tkanki mięśniowej. Powinna być stosowana jedynie okazjonalnie.

9.) Zasada Wymuszonych Powtórzeń - Po wykonaniu tylu powtórzeń, na ile pozwalają siły, można zastosować powtórzenia wymuszone. Należy wtedy poprosić partnera o pomoc w jednym czy dwóch ostatnich powtórzeniach. Ponieważ jest to niezwykle wyczerpujący rodzaj treningu, to mimo iż przynosi niezłe rezultaty, nie powinien być stosowany zbyt często.

10) Zasada Treningu Podwójnie Dzielonego - Pozwala ona na pracę nad jedną lub dwiema częściami ciała rano i jeszcze inną wieczorem. Daje to znacznie więcej energii i zwiększa zdolność koncentracji podczas każdego z tych treningów, co pozwala ćwiczyć znacznie bardziej intensywnie.

11) Zasada Treningu Potrójnie Dzielonego - Zasada ta sugeruje ćwiczenie trzy razy dziennie, przy czym w każdej sesji pracuje się nad inną częścią ciała. Sposób ten nadaje się jednak tylko dla kulturystów posiadających duże zdolności regeneracyjne.

12) Zasada Wywoływania Palenia Wewnątrzmięśniowego - Kiedy pod koniec rutynowo wykonywanej serii decydujemy się na 2 – 3 częściowe powtórzenia, do trenowanych mięśni napływa większa ilość krwi wraz z kwasem mlekowym. Zwiększenie poziomu mleczanów powoduje uczucie podobne do pieczenia po oparzeniu. Pomaga jednak w rozroście i unaczynieniu mięśni.

13) Zasada Treningu Jakościowego -
Stosowanie się do tej zasady oznacza stopniowe redukowanie czasu na odpoczynek pomiędzy seriami, przy tej samej lub wręcz większej liczbie powtórzeń.

14) Zasada Serii ze Zmniejszanym Obciążeniem - Zasada, zgodnie ze swoją nazwą, polega na obniżaniu ciężaru w trakcie serii jednego ćwiczenia. Dla polepszenia wyników można poprosić partnera, aby odejmował za nas kolejne kilogramy. Pozwoli to na intensywne kontynuowanie treningu bez konieczności robienia przerw na zmianę obciążenia.

15) Zasada Treningu Instynktownego - Tylko sam trenujący może powiedzieć, co jest dla niego dobre. Każdy powinien więc przygotować swój własny program treningowy z dopasowanymi do swoich potrzeb rodzajami ćwiczeń, liczbą serii i powtórzeń, które w najlepszy sposób pozwoliłyby na rozwój układu mięśniowego.

16) Zasada Niespójności Form Treningowych - Połączenie ćwiczeń na zwiększenie masy mięśniowej i pracy nad wyizolowaniem poszczególnych partii ciała oraz uszlachetnieniem sylwetki nazywa się treningiem eklektycznym. Technika ta pozwala na dobranie odpowiednich czynności i zasad, pracujących na korzyść budowy kulturysty.

17) Zasada Niepełnych Powtórzeń - Częściowe powtórzenia w celu zwiększenia potęgi i wielkości mięśni mogą być wykonywane na początku, w trakcie lub pod koniec ćwiczenia. Istotne jest, że pozwalają one na wykorzystanie większego obciążenia, co w dużym stopniu wzmacnia więzadła, ścięgna i inne części ciała zbudowane z tkanki łącznej.

18) Zasada Dynamicznych Powtórzeń - Zasada dopuszcza stosowanie dużego obciążenia w kontrolowany sposób. Nie koncentruje się jednak na powolnym wykonywaniu ćwiczenia, ale na energicznych i szybkich ruchach. Kiedy tylko podniesienie sztangi zaczyna sprawiać trudności, należy zwiększyć tempo ruchów.

19) Zasada Przeplatanych Serii - Tutaj zalecane jest przeplatanie serii na większe i mocniejsze grupy mięśniowe z ćwiczeniami rozwijającymi mniejsze, słabiej rozrastające się części ciała. Za przykład może tu posłużyć uginanie dłoni w nadgarstkach w czasie przerwy w serii przysiadów. Pozwala to na trening słabszych części ciała bez konieczności rezygnacji z pracy nad większymi mięśniami.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 4596 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 35012
Don Garcia spoko artykuł
zawsze sie przyda
sog dla ciebie
Mam zamiar zastosować metode ze ściąganiem obciążenia w serii.jak ktoś wykonał to napiszcie jakie efekty byly lub sa:D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 8751 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 42589
a jaki masz staż ?

a ten co mi zmienił podpis na jestem lamerem sam jest lamerem i niech sie wali na ryj.

pozdrawiam

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Plan treningowy na masę - proszę o ocenę

Następny temat

Trening do oceny

WHEY premium