SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Karate Tradycyjne

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 53645

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 426 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 20149
Sanckim, sorki, ze tak pozno, ale nie zagladalem tutaj od wczoraj...
Wiesz, zachwycil mnie tekst: "ale nie radzę Ci spotykać się z nią w walce". Dla mnie karate jest sportem/sztuka walki i porownywac albo oceniac rozne style mozna tylko na podstawie tego, jak sie wywiazuja z pierwotnych zalozen, czyli z walki kontaktowej, dazacej do obezwladnienia przeciwnika, a nie do zdobycia punktu. Pani Marta Niewczas moze i ma wielkie osiagniecia w KT, ale w kontaktowej konfrontacji nawet ze mna nie dalbym jej wiekszych szans.
A jesli chodzi o walke na punkty wg. jakichs tam zasad, to oczywiste jest, ze wygra w takiej "walce" ten, kto sie w niej cwiczy. Wystaw pania Marte Niewczas do walki z przecietnym judoka albo zapasnikiem na ich zasadach, to podejrzewam, ze jej tytuly oraz umiejetnosci nic nie pomoga. Wiec stwierdzenie: "ale nie radzę Ci spotykać się z nią w walce" jest jak dla mnie co najmniej zabawne. (Ewentualnie moge z nia zagrac w szachy )

"I don't want knowledge, I want certainty" -- David Bowie

"I don't want knowledge, I want certainty" -- David Bowie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 95 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 567
a ja cos dorzuce na temat stwierdzenia ze KT jest w pelni bezkontaktowe - nieprawda (zgodza sie ciy tradycyjniacy, ktorzy choc raz startowali w jiu kumite np. sanckim) , wlasnie przed chwila wrocilem z zawodow w Bilgoraju - dostales trudno. doctor i jesli kolesiowi sie nie stalo nic "powaznego" przeciwnik dostawal wazari. jak ktos byl na tych zawodoach - pls o contact

Kontynuując tradycję...

Kontynuując tradycję...
---
In The Land Of The Blind, The One-Eyed Man Is King.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 95 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 567


.

Kontynuując tradycję...

Kontynuując tradycję...
---
In The Land Of The Blind, The One-Eyed Man Is King.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51566 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Ash nie wiem gdzie napisałem ze nie radzą ci sie spotykć w walce z Martą Niewczas... no ale niech będzie. Owszem mozesz z nia zagrać w szachy. Albo jeszcze lepiej w polo. Twój wybór.

Twierdzisz ze walka bezkontaktowa jest wypaczeniem pierwotnych załozeń karate (tak mozna wywniosowac z twojej wypowiedzi). Nie moge się z tym zgodzić. Zauważ, że kiedyś starzy mistrzowie wogóle nie walczyli. Potem z tego co wiem zaczeli uwarzac krótkie sparingi bezkontaktowe i następnie dopiero w czasach rozwoju karate jako sportu powstało full kontakt kumite.
Taki stam rzeczy przedstawił mi mój sensei i nie mam powodu, żeby nie traktowac tego jako prawdę. Bo stawiać przed własnego sensei wypowiedzi nawet 1000 forumowiczów jest głupotą.

"Nie poznasz swojego przeciwnika - przegrasz każda bitwę. Poznasz go jak samego siebie - wygrasz bitwę. Poznasz go lepiej niż samego siebie - wygrasz 1000 bitew." Sun Tzu
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 95 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 567


.

Kontynuując tradycję...

Kontynuując tradycję...
---
In The Land Of The Blind, The One-Eyed Man Is King.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51566 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
hmmm... enpi nazywa sie Tomek Błaszczyk? Z tych Błaszczyków, że zapytam?

"Nie poznasz swojego przeciwnika - przegrasz każda bitwę. Poznasz go jak samego siebie - wygrasz bitwę. Poznasz go lepiej niż samego siebie - wygrasz 1000 bitew." Sun Tzu
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 35 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 171
Nie, enpi nie nazywa sie Tomek BBaszczyk...
Wracajac do kontaktu, czy nie kontaktu:
Sensei Funakoshi powiedzial kiedys, ze "kazda walka do ktorej nie doszlo jest walka wygrana" nie dlatego, ze przestraszylismy sie u spie....szalismy gdzie popadnie.
Czyli idac dalej mistrzostwem jest walka bez walki (o tym mowil sensei Nishyiama ostatnio w Toruniu)
Nastepne pytanie Jak sie ma Karate jako sztuka walki do sportu, odwrotnie.
Mysle ze sport, jest tylko malutka czastka budo, sztuki walki. Jest to sprawdzenie sie z innymi cwiczacymi- jest to sport, jest rywalizacja, sa ptk, medale miejsca itditd A zatem po co robic sobie krzywde? Bardzo dlugo trwaly dyskusje nad zawodami karate: czy nie zatraci sie wartosci itd. W momecie kiedy cwiczy sie z nastawieniem sztuki walki, pewnej filozofii, a zawody przy okazji w celu sprawdzenia sie, to uwarzam ze wszystko jest ok. Zle jest jak ktos zatraci wszystki idealy i cwiczy tylko pod zawody.
Karate ma rozwijac nas, nasze wnetrze.
A tak jeszcze do blokersa: Aby zostal uznany jakis punkt wazari, czy ippon, to musza byc spelnione pewne warunki jedne z nich to sa: technika musi posiadac maksymalna szybkosc, maksymalna sile, a jednczoczasnie musi byc kontrolowana!!!!!! Oprocz tego zanchin, kime, kiai, timeing dystans(mae), postawa (tachi) i wiele wiele innych
Odpowiedz mi pytanie Co jest latwiej stanac naprzeciwko faceta (on stoi nic nie robi- aby bylo latwiej to so bie wyobrazic) i strzelic go z calej sily w twarz, a moze z ta sama sila i wszystkim zatrzymac piesc, czy noge 0.5 cm od jego krtani, czy twarzy...??

/ ---/-
/--/---/ -/----
_/ \ --/-----

/ ---|-
/--/---/ -|----
_/ \ --|-----

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
OloKK www.olokk.pl
Ekspert
Szacuny 122 Napisanych postów 34575 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 195972
W takim wypadku mógłbym zadać pytanie odwrotne. Czy łatwiej jest wytrzymać 2 minuty walki na full, czy dwie minuty takiego machania? Jak sądzisz?
Co do stwierdzenia Funakoshiego, który notabene sam nigdy nie walczył, to jest w nim sporo prawdy. Najlepiej rozwiązywać konflikty pokojowo Jednak co począć, kiedy zostało Ci rzucone wyzwanie? Nie na zasadzie jakiejś utarczki. Po prostu ktoś chce się sprawdzić i wyzywa Cie na pojedynek. Zacytujesz wtedy Funakoshiego? Nie, ponieważ nie będzie to stosowne do sytuacji. Owszem, możesz się wykręcać itp i nie bedzie w tym nic złego, ale nie możesz powiedzieć, że wtedy wygrałeś tę walkę. Nie podjąłeś wyzwania, więc przegrałeś. Walkowerem.
A co było początkową ideą sztuk walki? Walka. Po to się uczyło, żeby móc walczyć.
A że mistrzostwem jest walka bez walki... Głupie stwierdzenie. Esencją karate jest właśnie walka i trzymajmy się tego. To co Tradycyjni robią u siebie to nie taka walka, jaka być powinna. Niczego wam nie bronie. Chcecie tak robić, to nie ma sprawy.Satysfakcjonuje was taka walka, spoko. Wasz wybór i nikt nie ma prawa was za to besztać. Jednak nie mówcie, że to jakieś tam mistrzostwo i esencja karate. To, co sie stało z waszym kumite, mnie osobiście nie tyle przeraża co smuci Czemu? Rozmawiałem kiedyś z byłym moderatorem SW, Ronowiczem. Ma drugi dan w Shotokanie. sam kiedyś pisał, że ubolewa nad tym, co to się w Shoto porobiło. Czemu? Bo w prawdziwym karate mieliwalki na full. Maxymalna siła, ciosy na twarz, kolana itp. I to była prawdziwa walka. Owszem, nie od razu adept Shotokanu uczył się takiej formuły. Na początku walczył tak jak wy. Ale to na początku. Później, w miarę zaawansowania uczył się czegoś więcej. Wy jednak pozostaliście na poziomie początkującego doprowadzając do mistrzostwa walkę bez walki...
Jeszcze raz mówię, że nic do tego nie mam. Chcecie tak, róbcie tak. Ale proszę, nie piszcie, że to prawdziwe mistrzostwo i że na tym polegała esencja Karate.

Pozdrawiam.

______________________________
Sprzątam w "Stylach Tradycyjnych"
SFD has you...
"Należy być silnym jak lew, a zarazem szlachetnym jak kwiat. Poprzez trening można dotrzeć do bram niebios."- Sosai Masutatsu Oyama
"...W regulaminie SFD jest napisane, że kto jedzie na moderatorów ten ma prze**BANe..."

OLIMP ENG-PL TRANSLATOR:
2 capsules 3 times daily = 4 kapsułki 3-4 razy dziennie

http://facebook.com/olokk
http://olokk.pl  http://bng-studio.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51566 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Olo: Jak zawsze nie znosilem Twoich postow, tak teraz daje ci SOGA.

(...) w tle jeziorko. Jak scena, a my jak publika. No i widze Mistrza, jak do niego podbiega taki podpity malolat nizszy o glowe, mistrz do tylu krok, rece w rozsypce, dwa sybkie strzaly, mistrz pada, malolat mu kopa. Mistrz sie podniosl jednak, pozycje przyjal w trybie magicznym, na to malolat dwa szybkie strzaly, mistrz pada i to byl koniec.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
OloKK www.olokk.pl
Ekspert
Szacuny 122 Napisanych postów 34575 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 195972
Thx

______________________________
Sprzątam w "Stylach Tradycyjnych"
SFD has you...
"Należy być silnym jak lew, a zarazem szlachetnym jak kwiat. Poprzez trening można dotrzeć do bram niebios."- Sosai Masutatsu Oyama
"...W regulaminie SFD jest napisane, że kto jedzie na moderatorów ten ma prze**BANe..."

OLIMP ENG-PL TRANSLATOR:
2 capsules 3 times daily = 4 kapsułki 3-4 razy dziennie

http://facebook.com/olokk
http://olokk.pl  http://bng-studio.pl 

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Stare porachunki...

Następny temat

Minotauro w Polsce...

WHEY premium