Szacuny
470
Napisanych postów
13028
Wiek
33 lat
Na forum
10 lat
Przeczytanych tematów
79809
Kaptury to górna część mięśni czworobocznych grzbietu. Cały mięsień wyróżnia się trójkątną budową i częściowo pokrywa mięsień najszerszy grzbietu, począwszy od podstawy czaszki do wyrostków kolczystych dwunastu kręgów piersiowych. Najwyżej umiejscowione włókna przyczepione są do obojczyka, włókna pośrednie - do wyrostka barkowego, natomiast dolne - do grzebienia łopatki. Górna część mięśnia czworobocznego zbliża łopatki do siebie, a środkowa i dolna - obraca łopatkę względem klatki piersiowej.
Mięsień ten jest odpowiedzialny za ściąganie łopatek (zbliżanie do kręgosłupa), cofanie barku i przyciskanie łopatki do klatki piersiowej - pełni kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Współpracując z mięśniami: dźwigacz łopatki oraz równoległobocznym unosi bark ku górze.
Angażujemy go między innymi przy następujących czynnościach: pływanie, podciąganie na drążku, a nawet podczas treningu klatki piersiowej.
Jakie ćwiczenia? Najpopularniejszym i zarazem najefektywniejszym ćwiczeniem na tę partię mięśniową są wznosy barków, tzw. “szrugsy”. Podczas wykonywania tego ćwiczenia, oprócz mięśni czworobocznych grzbietu (szczególnie ich górnej części, czyli kapturów), zaangażowane są mięśnie dźwigacze łopatki oraz mięśnie równoległoboczne.
Technika ćwiczenia: do wykonania tego ćwiczenia niezbędne jest obciążenie w postaci sztangi bądź sztangielek. Należy stanąć w rozkroku na szerokość barków lub trochę węższym, nogi wyprostowane w kolanach - bez przeprostu, ręce wyprostowane, łokcie delikatnie ugięte, łopatki ściągnięte do siebie, klatka piersiowa wypięta do przodu, głowa prosto, wzrok przed siebie. Trzymając obciążenie w rękach, biorąc wdech, unosimy jak najwyżej barki (zbliżamy je do uszu, jednocześnie ściągając je w kierunku kręgosłupa), bez wykonywania jakiegokolwiek ruchu w łokciach. W celu lepszego napięcia mięśnia zatrzymujemy na chwilę ruch w najwyższym punkcie, następnie, wypuszczając powietrze, opuszczamy barki do pozycji wyjściowej.
Filmik:
Innymi ćwiczeniami, które pomogą rozwinąć tę partię mięśniową są wznosy ramion na boki oraz wiosłowanie szerokim chwytem - stojąc.
Jaka częstotliwość i objętość? Pomimo faktu, iż górna część mięśni czworobocznych grzbietu bierze udział w wielu codziennych czynnościach uważa się, iż najkorzystniej jest włączyć ćwiczenia je angażujące przynajmniej dwa razy w tygodniowym planie treningowym. A za najefektywniejszą uznaje się objętość w granicach 8-20 powtórzeń.