SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[BLOG] Marek - blog treningowy

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 58825

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4064 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347438
Marexx_v2
W wersji tricepsowej pompek nie schodzi się tak nisko jak w przypadku wersji na klatkę?


Nie, bo mocniej obciążasz staw barkowy. Ja bym trochę ograniczył zakres ruchu.
No chyba, że faktycznie masz dobrą mobilność i nie czujesz żadnego dyskomfortu.

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4064 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347438
Marexx_v2
Uginanie sztangi łamanej na modlitewniku robić szerszym chwytem (wtedy nadgarstki około 45 stopni) czy w miarę wąskim i nadgarstki bardziej w typowym podchwycie? Innej opcji nie mam na sztandze łamanej:).


Szerzej i nadgarstki pod kątem. Niech ten ramienny popracuje mocniej.

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4064 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347438
Marexx_v2
Przeczytałem jakieś badania dotyczące przerw między seriami (tutaj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/16095405/), z których wynika, że jeżeli chodzi o siłę i hipertrofię, to nie ma znaczenia, jak długie przerwy będziemy robić między seriami (akurat w badaniu był przykład 2 min. vs 5 min.). Masz jakieś zdanie / wiedzę na ten temat? Tak na logikę, to przy trochę dłuższych przerwach będziemy w stanie podnosić więcej, bo dłużej odpoczywamy, więc teoretycznie objętości treningowe będą większe.


Ja również spotkałem się z opinią, że liczy się objętość treningu a nie czas. Na pewno coś w tym jest. Ale spójrzmy na to ze strony bardziej praktycznej :

1.Nie ma sensu odpoczywać tak długo w lżejszych ćwiczeniach.
2.Przy takim żółwim treningu masz słabszą pompę i nabicie.
3.SIedzisz na siłowni dwa razy dłużej.

Najrozsądniejsze rozwiązanie to ćwiczenie głowne/siłowe z przerwami intuicyjnymi, by ciężary były jak największe a reszta już w miarę szybkim tempem.

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 240 Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 891
ronie220
Marexx_v2
Uginanie sztangi łamanej na modlitewniku robić szerszym chwytem (wtedy nadgarstki około 45 stopni) czy w miarę wąskim i nadgarstki bardziej w typowym podchwycie? Innej opcji nie mam na sztandze łamanej:).


Szerzej i nadgarstki pod kątem. Niech ten ramienny popracuje mocniej.


A to nie jest tak, że w podchwycie biceps się bardziej angażuje niż w przypadku gdy nadgarstki są pod kątem np. 45 stopni?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 240 Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 891
Zauważyłem (a właściwie poczułem), że w MC, jak już mam mało siły, przy podnoszeniu ciężaru, pomimo tego, że napinam najszersze, to właśnie górna część pleców lekko mi się zaokrągla (chodzi tu bardziej o część piersiową, a nie lędźwiową). Poczytałem trochę, m.in. tutaj: https://www.t-nation.com/training/strong-case-for-the-rounded-back-deadlift , i okazuje się, że z różnych względów właśnie w tej pozycji jesteśmy w stanie podnieść więcej (dlatego też wielu zawodowców podnosi w ten sposób, oczywiście robiąc to świadomie). Jakie jest Twoje zdanie na temat techniki tego typu? Zakładam, że osoby z moim stażem (dla których dodatkowo priorytetem jest zachowanie zdrowia, a nie bicie rekordów) powinny raczej podnosić w klasyczny sposób, z 'prostym' kręgosłupem, a jeżeli plecy zaczynają się zaokrąglać to oznacza, że należy zmniejszyć ciężar.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4064 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347438
Marexx_v2
ronie220
Marexx_v2
Uginanie sztangi łamanej na modlitewniku robić szerszym chwytem (wtedy nadgarstki około 45 stopni) czy w miarę wąskim i nadgarstki bardziej w typowym podchwycie? Innej opcji nie mam na sztandze łamanej:).


Szerzej i nadgarstki pod kątem. Niech ten ramienny popracuje mocniej.


A to nie jest tak, że w podchwycie biceps się bardziej angażuje niż w przypadku gdy nadgarstki są pod kątem np. 45 stopni?


To prawda. Ale celowo dałem Ci gryf łamany, by mocniej zaangażować ramienne i ramiennopromieniowe. Samo pozycja ramion w uginaniu na modlitewniku będzie mocniej aktywowała głowę długą i brachialisa-nawet z gryfem prostym. Dodając lekko łamany gryf masz kompleksowe ćwiczenie na peak bicepsów.

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4064 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347438
Marexx_v2
Zauważyłem (a właściwie poczułem), że w MC, jak już mam mało siły, przy podnoszeniu ciężaru, pomimo tego, że napinam najszersze, to właśnie górna część pleców lekko mi się zaokrągla (chodzi tu bardziej o część piersiową, a nie lędźwiową). Poczytałem trochę, m.in. tutaj: https://www.t-nation.com/training/strong-case-for-the-rounded-back-deadlift , i okazuje się, że z różnych względów właśnie w tej pozycji jesteśmy w stanie podnieść więcej (dlatego też wielu zawodowców podnosi w ten sposób, oczywiście robiąc to świadomie). Jakie jest Twoje zdanie na temat techniki tego typu? Zakładam, że osoby z moim stażem (dla których dodatkowo priorytetem jest zachowanie zdrowia, a nie bicie rekordów) powinny raczej podnosić w klasyczny sposób, z 'prostym' kręgosłupem, a jeżeli plecy zaczynają się zaokrąglać to oznacza, że należy zmniejszyć ciężar.


To ciekawe zagadnienie.

I powiedziałbym, że bedą tutaj dwie opinie-jedna praktyczna, wynikająca z doświadczenia i obserwacji, a druga teoretyczna wynikająca z potrzeby dbania o zdrowie klienta.

Jeśli mam napisać cokolwiek z praktyki:

Tak naprawdę większość osób przy maksymalnych ciężarach lekko zaokrągli górę grzbietu. To wcale nie musi prowadzić do uszkodzeń kontuzji. Rzadko się słyszy, by ktokolwiek miał po martwym ciągu problemy z odcinkiem piersiowym, który jest najmniej ruchomą częścią całego kręgosłupa. Ponadto anatomicznie ta częśc jest lekko zaokrąglona. Jednak jeśli trzymasz odcinek lędziowy w naturalnej krzywiźnie to ciężko jest doprowadzić do nadmiernej fleksji w odcinku piersiowym. W zasadzie jest to nie wykonalne. Jesli popatrzysz na trójboistów, którzy mocno się garbią to zauważysz, że mają również płaskie plecy na dole, a to już jest błąd, gdyż naturalnie powinna być zachowana lordoza.

Skrajnym przykładem będzie tutaj Konstantinovs:



Ale zauważ, że w dolnym odcinku plecy również są zaokrąglone.



Tutaj dla porównania prawidłowa pozycja :





Jeśli już sie lekko zgarbisz to najbezpieczniej będzie dokończyć powtórzenie w tej pozycji zamiast próbować się wyprostować pod ciężarem .











Zmieniony przez - ronie220 w dniu 2016-10-12 10:19:01

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4064 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347438
Dorzucę jeszcze grafikę na której dobrze widać, że jeśli pozycja ledziowego jest ok to i góra pozostanie w naturalnej krzywiźnie.

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 240 Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 891
Dzięki. Z tego co czytałem na t-nation to zawodowcy świadomie zaokrąglają górną część pleców, ale zachowują przy tym naturalną krzywiznę w części lędźwiowej, w odróżnieniu od amatorów, którzy zaokrąglają plecy włącznie z odcinkiem lędźwiowym. Tak czy inaczej, moim zdaniem ćwicząc rekreacyjnie chyba lepiej dążyć do zachowania bardzo dobrej formy, a nie na siłę forsować ciężar:).
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 240 Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 891
PS Na zdjęciu tej dziewczyny to jak dla mnie to zaczyna być hiperlordoza:P.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

po jakim czasie widac efekty?

Następny temat

Kreatyna - dawkowanie co do ciężaru ciała

WHEY premium