SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

trening na masę, split 4x w tyg.

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3055

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 355 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 5206
Chodzi mi o to że BEZ wyciskań nie zrobisz potężnej klaty, i pompki na poręczach są ćwiczeniem dobrym ale jako właśnie ten dodatek a nie jako ćwiczenie główne zastępujące wyciskanie. Wystarczy spojrzeć na treningi prosów jakoś nie wielu jeśli ktokolwiek używa pompki na poręczach jako główne i najważniejsze ćwiczenie. I początkowo może to być świetne ćwiczenie główne ale tylko z początku.

Zmieniony przez - Xyz69 w dniu 2010-12-25 19:36:57
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 524 Napisanych postów 21399 Wiek 29 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 141207
Wystarczy spojrzeć na treningi prosów jakoś nie wielu jeśli ktokolwiek używa pompki na poręczach jako główne i najważniejsze ćwiczenie.

Zobacz np. dział dla zaawansowanych...

A czy ja napisałem, że bez wyciskań da się zrobić klate ? Napisałem tylko, że pompki na poręczach są najlepszym ćwiczeniem na klate, potęznym cięzarowo, złotym i nie wiem dlaczego nie nadają się jako główne ćwiczenie, wytłumacz mi to.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 355 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 5206
Dział dla zaawansowanych nie jest dla mnie jakoś przekonujący bo mogę przez dwa lata robić klate i biceps 6 razy w tygodniu i też będę zaawansowanym?
Do tego jak się nie mylę w ciężkie wyciskanie jest zaangażowanych więcej mięśni niż w dipsy.
Pompki na poręczach świetnie działają na dól klaty który według mnie dla początkujących jest o wiele mniej ważny niż góra, gdyż dobrze rozwinięta góra zasłoni słabiej rozwinięty dół odwrotnie to nie działa. I jak już mówiłem zdecydowana większość pro używa dipsów już po seriach ciężkiego wyciskania.

Zmieniony przez - Xyz69 w dniu 2010-12-25 21:00:52
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 524 Napisanych postów 21399 Wiek 29 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 141207
Dział dla zaawansowanych nie jest dla mnie jakoś przekonujący bo mogę przez dwa lata robić klate i biceps 6 razy w tygodniu i też będę zaawansowanym?

Dział dla zaawansowanych jest dla ludzi którzy mają staz minimum 2 lata regularnych i przemyślanych treningów...

Mylisz się.

Ależ działa odwrotnie, dobry dół automatycznie podnosi klate, zresztą pompki na poręczach są jednym z najlepszych ćwiczeń na grubość całej klatki.

Którzy "pro" ?

Zmieniony przez - Viren w dniu 2010-12-25 21:10:21
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 355 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 5206
Dorian, Kai, Piotrkowicz, Cutler, Coleman chociażby.

Skoro jest jednym z najlepszych, ćwiczeń to czemu prawie nikt (z długoletnim stażem) nie używa go jako pierwsze główne ćwiczenie)? Bo podstawą są ciężkie wyciskania! I dlatego uważam je za ćwiczenie dodatkowe pod koniec ciężkich wyciskań. Bo samymi dipsami nie zrobisz potężnej klatki. Co da się zrobić wyciskaniami.

I cytat z atlasu ćwiczeń na temat dipsów żeby daleko nie szukać
"Można je wykonywać jako rozgrzewkę do wyciskań lub użyć, jako ćwiczenie wykańczające trening"


Zmieniony przez - Xyz69 w dniu 2010-12-25 21:50:51
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 524 Napisanych postów 21399 Wiek 29 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 141207
Dlaczego ? Z bardzo prostego powodu - większość nie zna tego ćwiczenia, prawidłowej techniki i stopnia w jakim angazuje ono klatke.

Nie mówie, że bez wyciskań da się obejść bo np. wyciskanie sztangielek na skosie w góre jest świetnym uzupełnieniem jako drugie ćwiczenie właśnie pompek na poręczach aby zaaklcentować bardziej prace górnego rejonu klatki.

Wyciskanie sztangi na ławce poziomej jest słabym ćwiczeniem, przez większość w dodatku robionym źle technicznie przez co jeszcze mniej klata pracuje.

Wyciskanie sztangi na skosach bardzo dobre ćwiczenia.

Wyciskanie sztangielek w chwycie młotkowym czy wycisk sciskający moga być bardzo dobrym uzupełnieniem planu jesli zachodzi taka potrzeba.

Floor press - też bardzo dobre ćwiczenie, jeśli tylko odpowiednio ustawi się je w planie.

Pro kulturyści mają zupełnie inne plany, czesto widze choćby podciąganie sztangi do brody czy wyciskanie zza karku a te ćwiczenia nie są anatomiczne dla stawów i powodują kontuzje.

Wiele ćwiczeń nadaje się na prym, zalezy to od celu, stażu i innych czynników ale akurat w tym przypadku pompki na poręczach powinny być jako główne, ciągnące prosgres cwiczenie, jeśli wykona dobrze technicznie to spokojnie bedzie za jakiś czas dowieszał obciążenie.




Zmieniony przez - Viren w dniu 2010-12-25 22:30:34
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 355 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 5206
W pompkach na poręczach akurat także bardzo łatwo o kontuzje więc nie wiem czy warto polecać to ćwiczenie początkującym.
Co do prosów to wiadomo oni są na soczkach itd. Ale jedno u nich jest pewne znają swoje ciało jak mało kto, w końcu inaczej być nie może po wielu wielu latach treningów. I prawie żaden z nich nie opiera się na dipsach jako głównym ćwiczeniu! Ewentualnie dodają je jako ćwiczenie wykańczające. Więc coś w tym jest.
Oczywiście znajdzie się ktoś na kogo dipsy mogą super działać, każdy jest inny.
Do tego większość planów polecanych tu czy ogólnie w internecie opiera się na wyciskaniach i pompki na poręczach nie są tam (jeśli w ogóle są) głównym ćwiczeniem na klatę.
I tak jak wspomniałem wyżej wyciskaniem spokojnie zbudujesz wielką masywną klatę dipsami niestety tylko do pewnego momentu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 524 Napisanych postów 21399 Wiek 29 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 141207
W takim razie pomyśl co może zrobić połączenie dipsów i wyciskania jako drugiego ćwiczenia, dowieszasz obciązenie w dipsach - klata płonie jesli robisz dobrze, dodajesz wyciskanie na skosie w góre - angażujesz te rejony klatki które słabiej dostały przy dispach, uzupełniasz izolacją i klata pięknie rośnie - bo musi przy odpowiedniej diecie i regeneracji, bodziec i odzew mięśni jest ogromny.

W kazdym ćwiczeniu łatwo o kontuzje jeśli sie je źle wykonuje technicznie ale wyciskanie zza karku i podciąganie sztangi do brody już od poczatku ruchu nie są anatomiczne dla stawów i tych ćwiczeń powinno się unikać.

Warto odejść od reguły i nie skupiać się na wyciskaniach jako pierwszych ćwiczeniach w planie, można też zmieniać co plan i dawać inne ćwiczenia na prym patrząc na cele.

Dipsami da się zbudować dużą klate bo to ćwiczenie potezne cięzarowo a dowieszać obciązenia mozna bardzo dużo [waga ciała + dowieszane obciąznie często przekaracza wyniki w wyciskaniu].

Nie ma co porównywać planów pro do ludzi którzy zaglądają do tego działu i w nim piszą, dwa inne, różne światy, rózne potrzeby, różny staż.

Nie wolno też swojej wiedzy opierać tylko o wiedze z internetu, osobiście będę polecał poręcze bo przetestowałem je na sobie i na paru swoich kolegach, różnica w wykonaniu/zaangażowaniu/budowaniu klaty jest diametralnie inna, inna jest tez reakcja mięsni na taki "atak", nowy, inny bodziec = progres.








Zmieniony przez - Viren w dniu 2010-12-25 23:21:49
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 355 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 5206
Może zacznę od końca mówisz że przetestowałeś to na sobie i paru swoich kolegach, a ile to testowałeś? Wiele miesięcy,lat czy raptem parę tygodni? Bo nic dziwnego jeżeli ktoś robi pierwszy raz w życiu konkretnie jakieś ćwiczenie to dany mięsień palić musi. Zobacz na to z innej ktoś zaczyna ćwiczyć robi sobie trening domatora i zwykłe pompki i też będzie progres bo jest nowy bodziec. Raczej będąc początkującym lepiej nie odchodzić od reguły bo łatwiej coś popsuć niż poprawić.
Do tego przy zerowym/niskim stażu mała różnicę robi co trenujesz pierwsze byle by ciężko trenować. A robienie splitu (partia 1x tydzień) na pierwsze parę cykli raczej mija się z celem. Natomiast przy fbw nie widzę zastąpienia wyciskania dipsami.
Wiesz wszystko wygląda dobrze w teorii praktyka jest nie co inna.

Zmieniony przez - Xyz69 w dniu 2010-12-25 23:52:36
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 524 Napisanych postów 21399 Wiek 29 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 141207
Ale on ma staż 2 lata.

Z praktyki wywaliłem wyciskanie na poziomej i zastapiłem dipsami z obciążeniem i robie już je około roku, moi koledzy jeszcze dłużej gdyz ja miałem przerwe w treningach, asystą jest wyciskanie sztangielek w chwycie młotkowym na skosie dodatnim.

Akurat dipsy świetnie się nadają do FBW bo tak skupiasz się właśnie na złotych, wielostawowych ćwiczeniach .



Zmieniony przez - Viren w dniu 2010-12-26 00:05:02

Zmieniony przez - Viren w dniu 2010-12-26 00:06:36
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pomoc w ułozeniu planu treningowego

Następny temat

Trening - wrażenie chudnięcia

WHEY premium