Trening w różnych warunkach i przy wykorzystaniu różnego sprzętu nie daje takich samych efektów. Stwierdza się to na przykładzie biegania w terenie, jazdy na ergometrze czy pływania. Przykładowo, na rowerze stacjonarnym będzie trudniej uzyskać wysokie tętno i stężenie mleczanów, w porównaniu do biegania.

Przyjmuje się, że u młodych mężczyzn (20-27 lat) próg przemian anaerobowych (beztlenowych: PPA lub PPB) występuje przy ok. 175-180 uderzeniach serca na minutę (na ergometrze imitującym jazdę na rowerze, PPB może występować dopiero przy 190 uderzeniach serca na minutę).

Naukowcy sprawdzali, jak różne środowiska wpłyną na adaptacje. Piętnastu młodych mężczyzn, którzy byli podobni pod względem maksymalnego pochłaniania tlenu (VO2 max), podzielono na trzy grupy.

Przeczytaj także: Czy warto trenować podczas upałów?

Przez miesiąc:

  • grupa I trenowała na ergometrze rowerowym na lądzie (I),
  • grupa II trenowała na ergometrze rowerowym w wodzie o temperaturze 32 st. C,
  • grupa III trenowała na ergometrze rowerowym w wodzie o temperaturze 20 st. C.

Trenowano raz dziennie, sesja trwała godzinę, powtarzano ją 5 x w tygodniu. Trenowano z intensywnością ~ 75% VO2 max.

Wyniki

W grupie trenującej w wodzie o temp. 20 st. C, tętno badanych było niższe o 20 uderzeń, w porównaniu do grupy trenującej na ergometrze rowerowym na lądzie, w trakcie pracy o tej samej intensywności,

W grupie trenującej w wodzie o temp. 20 st. C, tętno badanych było niższe o 10 uderzeń, w porównaniu do grupy trenującej również w wodzie, ale w temperaturze 32 st. C, w trakcie pracy o tej samej intensywności,

W grupie I odnotowano 16% wzrost VO2 max,

W grupie II odnotowano 13% wzrost VO2 max,

W grupie III odnotowano 15% wzrost VO2 max.

Wniosek

Trening w chłodniejszej wodzie prowadzi do większego wzrostu pochłaniania tlenu mimo pracy przy niższym tętnie roboczym.

Komentarz

Jak widać różne rodzaje pracy nie są sobie równe skoro przynoszą odmienne wyniki (zachodzi różna adaptacja) i na dodatek zupełnie inne są tu odpowiedzi fizjologiczne.

Referencje:

Barbara A. Avellini PhD „Cardio-respiratory physical training in water and on land” https://link.springer.com/article/10.1007/BF00422164

Komentarze (0)