SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

GLUTAMINA -badania naukowe, czyli przeznacz pieniądze na co innego ;)

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 115096

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1419 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Ambroziak - badania przeprowadzane na sportowcach nie wykazują jak widać na załaczonym obrazku przydatności glutaminy, więc Twoje pytanie traktuje jako wybieg dialektyczny. Odpowiem więc dialektycznie: jesli eksperymentalnie wykazano, iż są rozbieżności pomiedzy zasadnością podawania glutaminy w przypadku sportowców i osob dotknietych (w/w) przypadłosciami - tzn że te róznice istnieją niezaleznie od tego czy je wytłumaczę czy nie.

W ogóle nie wiem czy na poziomie molekularnym trzeba te kwestie omawiać, myslę jednak, że róznice istnieją. Wskrócie odpowiem więc tak: katabolizm powysilowy ma inne podłoze niz przeminay kataboliczne np wchorobach nowotworowych. Kacheksja nowotworowa, zachodzi w wyniku tzw burz cytkinowych. Guzy nowotworowe często produkują tzw PIF (proteolysis inducing factor), który nasila znacznie proteolizę. Poza tym aktywnośc układu renina-angiotensyna-aldosteron wzmozona jest permenentnie - co jest udowodnione. Myslę, że wlasnie bardzo istotnym jest tutaj fakt - że katabolizm ma miejsce permementnie...

Nie ma co jednak przerzucać się wyrywkami badań i argumentami - moim zdaniem nie jest to kwestia przeczucania się wzajemnie, a rzeczowej dyskusji. Osobiscie wygodniej sieczuję mając w zasiegu reki dowód własnej tezy w postaci badania naukowego czy szeregu badań.

Bardzo obszerne i wyczerpujace raporty dotyczące bezużytecznosci glutaminy w kontekscie jej przydatnosc w roziwjaniu zdolnosci wysiłkowych czy hamowania katabolizmu istnieją (Ellis kiedys wrzucał na b-f jesli dobrze pamietam). Dopstep do pełnych treści w sieic - jest jednak płatny, stąd też tak powszechnie cytowane sa abstrakty z badań i streszczenia raportów.


King - racja - własne doświadczenia sa ważne, zwłaszcza w perspektywie dalszych - własych - doświadczeń i wnioskow dotyczących własnej osoby. Są oczywiscie opinie osób którym glutamina służy, którzy odczuwaja pozytywny jej wpływ.

Do mnie do sklepu przychodził sportowiec, który odczuwał pobudzającą moc izotoniku (izo plus), pytał się mnie czy może pić to w wiekszych ilosciach jak treningi ma wieczorem i spierał sie, ze musi byc cos w skladzie co pobudza - bo on jak wypije litr lub wiecej nawet po południu - to w nocy zasnąc nie może...

Stąd tez nie zawsze wnioski praktyczne są trafne. Bład pomiaru, nie wziecie pod uwage wszystkich czynników pobocznych, autosugestia - to najczestsze przyczyny mylnych podsumowań.

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2009-08-22 13:03:16
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 217 Napisanych postów 36673 Wiek 38 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 115952
a to sie zgadza

ja też lubię czytać/słuchać opinii innych osób
zawsze można wyciągnąć z tego jakieś wnioski

wiadomo, różni ludzie
różne poglądy
różny stopień zaawansowania
itd bla bla

pamiętam (Ty też pewnie) ja swego czasu ostro pimpowałem zeby łykać kretkę do/po posiłku

nie znalazłem wówczas zbyt wielu popleczników
a dziś już większość twierdzi, że nie ma to znaczenia większego czy przyjmiemy przed czy po posiłku. Czyżbym wyprzedzał swoją epokę?
nie no żart

reasumując: próbować różnych metod, różnych "konfiguracji", słuchać swojego organizmu

HST PUSH & PULL - mój autorski "system" treningowy:http://www.sfd.pl/-t589381.html
Dieta LOW-CARB, art dla początkujących: http://www.sfd.pl/-t655403.html
Redukcja od A do Z - wszystko o redukcji:http://www.sfd.pl/-t654560.html
Tabata - co to jest i za co ją lubię?: http://www.sfd.pl/-t963145.html
Takie wielkie, takie niewinne. A same niosą na grzbiecie skrzydlatą kostuchę. Polską śmierć.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1419 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
zgadza sie - pisałem wielokrotnie swego czasu, że branie kreatyny do posilku nie tylko nie jest wadliwe - ale moze wręcz byc korzystne (wplyw pokarmu na odpinsulinową - i potencjalny wplyw insuliny na kreatynę).
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
Faftag. Owa "burza cytokinowa" to dokładnie stan po wysiłku fizycznym. Mięśnie produkują przynajmniej 8 tych cząsteczek sygnalizacyjnych, zaś podwyższony poziom tej o najwyższej aktywności katabolicznej - IL-1 - utrzymuje się przez ok 5 dni od zakończenia wysiłku. Trenowane mięśnie też są więc w stanie permanentnego katabolizmu. Zaś większość cytowanych tak często badań ma bardzo poważny mankament - krótki czas obserwacji.

Wiem, że nie jesteś fanem glutaminy. Nie chcę Cię też do niej usilnie przekonywać. Usiłuję tylko oddać jej sprawiedliwość.

S. Ambroziak

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1419 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Nie chciałbym wkraczać na grunt na którym czuje się niepewnie, stąd też nie będę zagłebiał się tutaj w w/w kwestie. Nie mniej jednak rozumiem, że frazę: Trenowane mięśnie też są więc w stanie permanentnego katabolizmu - należy traktować poza kontekstowo... Jesli jednak faktycznie podłoże, intensywnosc i nasilenie procesów katabolicznych w chorobach nowotoworowych - i w wypadku sytuacji powysiłkowej (szacowanej tutaj nawet w okresie 5 dniowym), są Twoim zdaniem tożsame - to myślę że teoretyczna zasadnośc takiego twierdzenia przytoczonego na potrzeby tegoż tematu można podważyć uruchamiając jedynie zwykłą wyobraźnie. Stąd też intencje stają się jasne

Czy tak czy siak myślę, że wypowiedziałem sie dość jasno w kwestii samego pytania które mi zadałes.

Sprawiedliwość, którą oddajesz glutaminie ma charakter mocno subiektywny.

Zawsze jest cos do czego mozna sie przyczepić. Nie wiem ile czasu To dla Ciebie, krótko a ile długo, dla mnie okres 2 - 7 tygodni to okres wystarczający z punktu widzenia policzalnej efektywnośc, a w wypadku badania sprawdzającego poziom 3-metylohistydyny w moczu - jednorazowa aplikacja jest zadowalająca. Myśle, że wielu forumowiczów podziela mój pogląd.

Ja mam swoje zaklęcie: w badaniach na sportowcach z uzyciem glutaminy nie wykazano jej przydatności w kontekscie poprawy skladu ciala, wplywu na silę czy masę miesniową, sa tez badania które dobitnie podważają jej antykataboliczne działanie.

Póki co polemika samymi wynikami wydaje sie być jałowa.

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2009-08-22 19:59:53
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
Molekularne mechanizmy kataboliczne są zawsze takie same. Zawsze działają bowiem te same cząsteczki sygnałowe i te same enzymy proteolityczne. Zdecydowanie masz jednak rację, że ostateczny obraz nie jest identyczny - w przypadku śmiertelnych chorób wyniszczeniowych i stanu po ciężkim wysiłku fizycznym... W pierwszym - nie działają procesy adaptacyjne, polegające na wzmożonej syntezie cząsteczek sygnalizacyjnych (cytokin i hormonów) o charakterze anabolicznym.

Badania na hospitalizowanych pacjentach zawsze wyglądają lepiej, gdyż mamy tu zawsze do czynienia z długim czasem obserwacji i wysoką kontrolą badanych.

Mówiąc szczerze - nie widziałem tych badań, w których podawanie glutaminy nie wpływało na obniżenie poziomu markerów katabolizmu. Masz gdzieś do niego linka?...

S. Ambroziak

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1419 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Badania dotyczace wpływu na poziom 3-metylohistydyny widziałem dwa, oto jedno z nich:

Effect of glutamine supplementation combined with resistance training in young adults.
Candow DG, Chilibeck PD, Burke DG, Davison KS, Smith-Palmer T.

College of Kinesiology, University of Saskatchewan, Saskatoon, Canada.

The purpose of this study was to assess the effect of oral glutamine supplementation combined with resistance training in young adults. A group of 31 subjects, aged 18-24 years, were randomly allocated to groups (double blind) to receive either glutamine (0.9 g x kg lean tissue mass(-1) x day(-1); n = 17) or a placebo (0.9 g maltodextrin x kg lean tissue mass(-1) x day(-1); n = 14 during 6 weeks of total body resistance training. Exercises were performed for four to five sets of 6-12 repetitions at intensities ranging from 60% to 90% 1 repetition maximum (1 RM). Before and after training, measurements were taken of 1 RM squat and bench press strength, peak knee extension torque (using an isokinetic dynamometer), lean tissue mass (dual energy X-ray absorptiometry) and muscle protein degradation (urinary 3-methylhistidine by high performance liquid chromatography). Repeated measures ANOVA showed that strength, torque, lean tissue mass and 3-methylhistidine increased with training (P < 0.05), with no significant difference between groups. Both groups increased their 1 RM squat by approximately 30% and 1 RM bench press by approximately 14%. The glutamine group showed increases of 6% for knee extension torque, 2% for lean tissue mass and 41% for urinary levels of 3-methylhistidine. The placebo group increased knee extension torque by 5%, lean tissue mass by 1.7% and 3-methylhistidine by 56%. We conclude that glutamine supplementation during resistance training has no significant effect on muscle performance, body composition or muscle protein degradation in young healthy adults.


Badanie trwało 6 tygodni, brak istotnych róznic pomiędzy grupą l-g i placebo.

Drugie badanie - wrzucę jak znajdę
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
Wyniki ciekawe, ale nie do końca należy zgadzać się z jego wnioskami. Możliwe, że w pełnej treści jest dyskusja i szerszy komentarz. Nawet - jeżeli różnice nie są tutaj znamienne statystycznie - to jednak wyraźne. Szczególnie - w markerze katabolizmu.

S. Ambroziak

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1419 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Był własnie cały raport dotyczacy glutaminy ktory brał pod uwagę cały szereg badań, między innymi to.

Z tego co pamietam uznano ten wynik za zbyt mało istotny by uznać działanie antykataboliczne glutaminy. Niestety od pewnego czasu nie mogę owego raportu odszukać. Moge wysłać PW do Ellisa, może odczyta/odpisze/odszuka (bo on z tego co pamietam o owym raporcie pierwszy wspominał).

Generalnie w kontekscie wpływu glutaminy na parametry siłowe / masowe / katabolizm - wniski były sceptyczne. Podkresłono przy tym, iż na podstawie przesłanek teoretycznych mozna by oczekiwać po tej substancji więcej.

Postaram się dojśc do raportu, bo sam dobrze nie pamietam szczegółów.

Tutaj jeszcze ciekawe badanie:


The effect of glutamine on protein balance and amino acid flux across arm and leg tissues in healthy volunteers

Authors: Svanberg, Elisabeth1; Möller-Loswick, Ann-Charlotte2; Matthews, Dwight E.3; Körner, Ulla1; Lundholm, Kent1

Source: Clinical Physiology, Volume 21, Number 4, July 2001 , pp. 478-489(12)

Publisher: Blackwell Publishing

Abstract:
Background.&#8194;Glutamine is important in nitrogen transportation and the physiological control of acid-base regulation. In addition, it has been assumed that glutamine regulates protein balance in skeletal muscles based on findings in both experimental and clinical studies. However, little information on glutamine and its effect on protein dynamics in normal individuals is available. Therefore, the aim of this study was to evaluate whether glutamine improves protein balance and uptake of various indispensable amino acids across peripheral tissue in healthy individuals.

Material and methods.&#8194;Standard primed constant infusions ofL-[ring-2H5]phenylalanine and [ring 3,3-2H2]tyrosine (2&#8201;&#956;mol&#8201;kg&#8722;1&#8201;h&#8722;1) were performed after overnight fast in five healthy male volunteers before and during infusions of a standard and a glutamine/tyrosine enriched amino acid solution. Flux measurements of amino acids (AA) including 3-methylhistidine, glucose, lactate and free fatty acids (FFA) were performed across arm and leg tissues.

Results.&#8194;Infusion of the standard AA solution (0&#183;2&#8201;g&#8201;N&#8201;kg&#8722;1&#8201;day&#8722;1) increased the net uptake of individual amino acids, but provision of the enriched solution (0&#183;4&#8201;g&#8201;N&#8201;kg&#8722;1&#8201;day&#8722;1) with increased amounts of glutamine and tyrosine seemed to compete unfavourably with the net uptake of other key amino acids as methionine and phenylalanine, which are indispensable in muscles for protein synthesis. Increased flux of amino acids across peripheral tissues did not influence on flux of glucose, free fatty acid and lactate.

Conclusions.&#8194;Glutamine provision did neither stimulate protein synthesis nor attenuate breakdown of either globular or myofibrillar proteins in skeletal muscles of healthy volunteers.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1419 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
The effects of high-dose glutamine ingestion on weightlifting performance

Antonio J, Sanders MS, Kalman D, Woodgate D, Street C.

Sports Science Laboratory, University of Delaware, Newark, Delaware 19716, USA.

The purpose of this study was to determine if high-dose glutamine ingestion affected weightlifting performance. In a double-blind, placebo-controlled, crossover study, 6 resistance-trained men (mean +/- SE: age, 21.5 +/- 0.3 years; weight, 76.5 +/- 2.8 kg(-1)) performed weightlifting exercises after the ingestion of glutamine or glycine (0.3 g x kg(-1)) mixed with calorie-free fruit juice or placebo (calorie-free fruit juice only). Each subject underwent each of the 3 treatments in a randomized order. One hour after ingestion, subjects performed 4 total sets of exercise to momentary muscular failure (2 sets of leg presses at 200% of body weight, 2 sets of bench presses at 100% of body weight). There were no differences in the average number of maximal repetitions performed in the leg press or bench press exercises among the 3 groups. These data indicate that the short-term ingestion of glutamine does not enhance weightlifting performance in resistance-trained men.






The effect of free glutamine and peptide ingestion on the rate of muscle glycogen resynthesis in man.

van Hall G, Saris WH, van de Schoor PA, Wagenmakers AJ.

Department of Human Biology, Maastricht University, The Netherlands. [email protected]

The present study investigated previous claims that ingestion of glutamine and of protein-carbohydrate mixtures may increase the rate of glycogen resynthesis following intense exercise. Eight trained subjects were studied during 3 h of recovery while consuming one of four drinks in random order. Drinks were ingested in three 500 ml boluses, immediately after exercise and then after 1 and 2 h of recovery. Each bolus of the control drink contained 0.8 g x kg(-1) body weight of glucose. The other drinks contained the same amount of glucose and 0.3 g x kg(-1) body weight of 1) glutamine, 2) a wheat hydrolysate (26% glutamine) and 3) a whey hydrolysate (6.6% glutamine). Plasma glutamine, decreased by approximately 20% during recovery with ingestion of the control drink, no changes with ingestion of the protein hydrolysates drinks, and a 2-fold increase with ingestion of the free glutamine drinks. The rate of glycogen resynthesis was not significantly different in the four tests: 28 +/- 5, 26 +/- 6, 33 +/- 4, and 34 +/- 3 mmol glucosyl units x kg(-1) dry weight muscle x h(-1) for the control, glutamine, wheat- and whey hydrolysate ingestion, respectively. It is concluded that ingestion of a glutamine/carbohydrate mixture does not increase the rate of glycogen resynthesis in muscle. Glycogen resynthesis rates were higher, although not statistically significant, after ingestion of the drink containing the wheat (21 +/- 8%) and whey protein hydrolysate (20 +/- 6%) compared to ingestion of the control and free glutamine drinks, implying that further research is needed on the potential protein effect.






Exercise-induced immunodepression- plasma glutamine is not the link.

Hiscock N, Pedersen BK.

Copenhagen Muscle Research Centre and Department of Infectious Diseases, Rigshospitalet, University of Copenhagen, DK-2100 Copenhagen, Denmark.

The amino acid glutamine is known to be important for the function of some immune cells in vitro. It has been proposed that the decrease in plasma glutamine concentration in relation to catabolic conditions, including prolonged, exhaustive exercise, results in a lack of glutamine for these cells and may be responsible for the transient immunodepression commonly observed after acute, exhaustive exercise. It has been unclear, however, whether the magnitude of the observed decrease in plasma glutamine concentration would be great enough to compromise the function of immune cells. In fact, intracellular glutamine concentration may not be compromised when plasma levels are decreased postexercise. In addition, a number of recent intervention studies with glutamine feeding demonstrate that, although the plasma concentration of glutamine is kept constant during and after acute, strenuous exercise, glutamine supplementation does not abolish the postexercise decrease in in vitro cellular immunity, including low lymphocyte number, impaired lymphocyte proliferation, impaired natural killer and lymphokine-activated killer cell activity, as well as low production rate and concentration of salivary IgA. It is concluded that, although the glutamine hypothesis may explain immunodepression related to other stressful conditions such as trauma and burn, plasma glutamine concentration is not likely to play a mechanistic role in exercise-induced immunodepression
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

Masówa Mutant Mass, Amino 2000, Cell Pump

Następny temat

no xplode , ile gram w jednej miarce?

WHEY premium