Suplementacja magnezem jest nieodłącznym elementem diety sportowca. Pełni on w organizmie człowieka ponad 300 wyspecjalizowanych funkcji, które pozwalają na utrzymanie ciała w homeostazie zdrowotnej, metabolicznej, wspomagając jednocześnie kondycję mięśni, kości, stawów i sferę urody. Oprócz działania, które zostało opisane we wstępie, rola magnezu może być jeszcze szersza.

  1. Magnez a testosteron
  2. Niski testosteron a kondycja psychiczna
  3. Mechanizm działania

Magnez a testosteron

Jak się okazało, badacze z Panamy doszli do zaskakujących wniosków, które głoszą jednoznacznie, że niedobory magnezu korelują z poziomem testosteronu, jak i insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1). Im większe niedobory w naszym ciele, tym organizm mniej produkuje testosteronu i mniej nastawiony jest na działania wspomagające anabolizm.

W badaniu wykorzystano mężczyzn w wieku 65 lat i starszych. Ilość przebadanych osobników sięgała prawie 400. Mężczyźni mający odpowiedni poziom magnezu w organizmie wyróżniali się znacznie na tle osobników mających niedobory magnezu, posiadających jednocześnie niski poziom testosteronu, jak i IGF-1, co skutecznie hamowało ich procesy regeneracyjne, odnowę biologiczną, a także efekty treningu, jeżeli takowy stosowali.

magnez

Wyniki badania są bardzo ważne, gdyż obecnie zauważa się znaczne pogorszenie wyników wskazujących, że ilość magnezu w organizmie przeciętnego człowieka jest na poziomie optimum. Oznacza to, że nasz organizm jest stopniowo pchany w kierunku samozagłady, gdyż upośledzenie około 300 wspomnianych funkcji nie jest wartością, obok której możemy przejść obojętnie. Tym bardziej, gdy zależy nam na wynikach sportowych zwłaszcza w takich sportach, jak kulturystyka czy sporty typowo siłowe.

Niski testosteron a kondycja psychiczna

Co więcej, niski poziom testosteronu to znaczny wpływ na samopoczucie osobnika płci męskiej. Stany lękowe, depresje, brak ochoty na aktywność fizyczną, niskie libido i apatia, to tylko część z negatywnych następstw niskiego poziomu hormonów.

Inne badanie z kolei sugeruje, że dodanie do diety około 1 g mleczanu magnezu na dobę znacznie podnosi i normuje poziom testosteronu. Badanie zostało wykonane przez włoskich i tureckich naukowców, którzy sprawdzali zależność między niedoborem minerałów w diecie a odpowiedzią hormonalną organizmu.

SFD mag B6 Forte

Mechanizm działania

Tego typu zagadnienia naukowcy jeszcze nie zbadali. Domniemywa się, że magnez wpływa na aktywność wolnych rodników, których aktywność zwiększa się, gdy poziom magnezu spada. Co więcej, gdy brakuje magnezu w diecie osoby trenującej, zauważyć można również nasilenie stanów zapalnych, co nie jest sprzyjające z punktu widzenia utrzymania zdrowia hormonalnego. Komórki, które posiadają odpowiednią ilość magnezu, posiadają ograniczone funkcje do produkowania czynników prozapalnych, gdyż produkcja enzymów antyoksydacyjnych wymaga magnezu.

Warto zaznaczyć, że odpowiednia ilość magnezu w diecie, to nie tylko zapobieganie chorobom prozapalnym, powiązanym z niskim poziomem testosteronu i IGF-1. Niedobory magnezu zostały dodatkowo powiązane z takimi chorobami jak zaburzenia nerwowo-mięśniowe, choroby wieńcowe serca, astma, migrena, PSM, powikłania w rozwoju zarodka, kruchliwość kości i otyłość.

Komentarze (2)
kaczor89

Bardzo przydatna ciekawostka.

0
demien

Skoro tak to może wprowadzilibyscie tak samo jak konkurencja do sprzedazy najlepiej przyswajalna forme magnezu, mam tu na myśli chlorek magnezu szesciowodny. Inne formy można wsadzic w buty. Pozdrawiam

0