SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

GLUTAMINA -badania naukowe, czyli przeznacz pieniądze na co innego ;)

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 114979

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Mi chodzi raczej o to, że pewna równowagę pomiedzy przekazem merytorycznym, a przekazem markwtingowym. Zauważam wręcz, że przekaz merytoryczny - chyba zbyt często ma podłoze marketingowe.

Moim zdaniem z dopingiem powinno się walczyć skutecznymi suplementami i realnymi ich opisami, bo jesli alternatywą dla SAA ma być glutamina czy HMB i piekne kolorowe opisy mające sie nijak do realiów silownianych - to potem wychodzi pokracznie. Z pragmatycznych więc nawet powodów powinno się "niewyrazne" ********mieracać - by nie psuły opinii "roli" jaką suplementy mogą pełnic (w pewnym zakresie), jako alternatytwa dla SAA zwłaszcza dla młodych amatorów

Roznimy sie więc i tutaj, bo ja Twoje opisy suplementów uważam za przebarwione w kontekscie wniosków które mozna z nich wyciagnąc, rozbudzające przesadny entuzjazm u napalonych dzieciaków. Zwracam na marginesie uwagę, że przystepnosc wielu biochemicznych opisów dla przedstawicieli mlodego pokolenia, ktorzy wiecej czasu spedzają na silowni a nie przy ksiązkach, jest raczej niewielka, takie osoby raczej skupiaja się na pojeciach "receptory androgenowe", "anabolizm", "testosteron" itp... Mysle więc, że srodki których uzywasz nie koniecznie kompatybilne sa z ideą która CI przyswieca, stąd też z pewna rezerwą traktuje ten argument.

Nie chce tutaj kreslic rozbudowanych portretów psychologicznych, odnosze się po prostu do zjawiska.

Konkretnie, w kwestii tezy dotyczącej EAA. Powiedz prosze w jakich procesach sytnetyzuje sie wogranizmie ludzkim: leucyne, izoleucyne i waline, bo ja w ksiązkach tego znaleźc nie mogę. A czytam uważnie:

"Organizm człowieka i innych ssaków nie potrafi syntetyzować 8 aminokwasów(...)" [J.Gawęckii; L.Hryniewiecki "Zywienie Człowieka")

Swoją droga arginina nie jest aminokwasem egzogennym. Pomijam tutaj kwestie aminokwasów względnie egzogennych, gdyż ich egzogennośc - jest warunkowa. Chodzi mi o role glutaminy w syntezie aminokwasów egzogennych którą poruszyłes.

Co do reklamy kaizena - ktora ma jakos korespondowac z Twoja sympatią do Olimpa - niestety wiem o co chodzi.

I jeszcze pytanie: jakie witaminy produkuje organizm (wspomniales ze większosc), ale ich produkcja jest niewystarczająca?

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2010-03-29 00:28:13
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
Faftag, jeżeli chodzi o suple vs sterydy - to widzę, że zmierzamy do jednego celu, tylko trochę innymi drogami. Cieszę się z tego i nie odmawiam racji Twoim argumentom.

Zazwyczaj kreuję dwa rodzaje informacji - marketingową i merytoryczną, aby każdy z niech skorzystał - i przeciętny paker, i fizjoterapeuta czy student AWF-u. Ale przyjmuję krytykę - oczywiście!

Z tą glutaminą Kaizena to chodziło mi o to, że na obronie supli korzystają wszyscy ich producenci - nie tylko Oli.

Substratami do syntezy BCAA są niektóre krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe i - właśnie - glutamina. Informacji tych szukaj raczej w podręcznikach biochemii. Jeżeli dobrze pamiętam, to wszystko to wyczytasz np. w Biochemii Harpera.

Faktycznie, egzystuje takie pojęcie, jak - aminokwasy względnie niezbędne - w odniesieniu do argininy i histydyny, co nie zmienia faktu, że zalicza się je do aminokwasów egzogennych.

Jeżeli dobrze pamiętam, to chyba wszystkie witaminy powstają w ludzkim organizmie, poza witaminą C. A sztandarowe przykłady - to synteza witaminy A z karotenoidów czy witaminy D z cholesterolu.

S. Ambroziak

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
O syntezie BCAA w organizmie ludzkim, Stryer w "Biochermii" niestety nic nie wspomina. Transaminacja w/w z glutaminianu i synteza z ketokwasów nie zachodzi w organizmie ludzkim, badz jest celowo pominięta w literaturze którą przeglądałem. W sieci również glucho na ten temat. Natomiast szlak alfa-ketoglutaran -> glutaminian -> glutamina, arginina oczywiscie istnieje i z tym faktem nie polemizuję. Polemizuje jednak z uznaniem argininy za aminokwas egzogenny (pomijam okres wczesnego dziecinstwa.)

Aminokwasy względnie egzogenne - egzogenne są tylko względnie, wiec zapotrzebowanie na ich podaż pojawić się moze w specyficznych warunkach. W normalnych warunakch - endogenna synteza jest wystarczająca by zaspokoic zapotrzebowanie organizmu. Sugerowanie iż okreslenie "względnie egzogenne" - "egzystuje" jako pojęcie które poniekąd odnosi sie do egzogennych aminokwasów - rowniez nie odpowiada rzeczywistosci. Termin "aminokwasy względnie egzogenne", nie jest podkategorią EAA.

Co do witamin - kwestia ujecia zagadanienia. Choc przyznam, że faktycznie nie przyszło mi do glowy pojęcie prowitaminy.

Co do kaizena i innych firm... motywacja docelowa to jedno, a efekt uboczny - to drugie, co nie trudno zauważyc Sławku
Osobiscie jestem krytyczny dla merketingowego ujmowania zagadnien, gdyz przy takim zalozeniu z opracowania bądz dyskusji robi się Truman Show. Przewrotnie strywializuję: "nie ma nic za darmo"; nie mozna jednoczesnie lansować i obiektywizowac, zwłaszcza posługując się manipulacją. To przechodzić może w srodowisku wzajemnej adoracji, a i jedynie na mocy autorytetu, co jest raczej smutne niż optymistyczne. Nie wnikam w Twoja motywację, bo nie chce bawic sie w psychologa. Kwestia alternatywy dla dopingu ładnie brzmi, ale jej niespojnosc zasugerowałem kilka akapitów wczesniej. Mozliwe iz wierzysz w niezaprzeczalonosc przełozenia które stosujesz, a możliwe że traktujesz to zagadnienie dialektycznie. Mnie to nie przekoanuje. I nie jest to kwestia wiedzy, czy jej braku, a pewnej logiki w wyciaganiu wniosków prakycznych, która rózni nas diametralnie.

W kwestii badania podeslanego przez Knife'a - ustosunkowalem się w poprzednim poscie.

Kwestia znikomej zasadnosci stosowania glutaminy we wspomaganiu wsilku w swietle powyzszego, jak i wspomnianych badan - pozostaje oczywiscie nadal aktualna.


Zmieniony przez - faftaq w dniu 2010-03-29 01:15:03
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
Faftag, dla jednych zawsze szklanka będzie do połowy pełna, podczas gdy dla innych - od połowy pusta. Ja reprezentuję pierwszą, Ty drugą połowę populacji. A że zasada ta jest uniwersalna dla całego gatunku ludzkiego, odbija się też wyraźnie w interpretacji źródeł naukowych - i nie dotyczy tylko - Ambroziaka i Faftaga.

O endogennej syntezie witamin masz nawet u przywoływanych przez Ciebie - Gawęckiego i Hryniewieckiego (str. 241 - sprawdziłem).
Szczegóły znajdziesz zapewne w "Biochemii Witamin" - Moszczyńskiego i Pyć.

Czy przywoływane przez Ciebie źródło nie zawiera informacji o endogennej syntezie BCAA i nie precyzuje statusu argininy i histydyny...? Jeżeli tak, to poszukam źródła, w którym jest to omawiane...

S. Ambroziak

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
U Gawęcki/Hryniewiecki wspominają o syntezie witamin niektorych witamin w niewielkich ilosciach przeprowadzanej przez bakterie jelitowe, w kontekscie witaminy A - konieczne jest podanie prowitaminy, syntezy aktywnej formy wit D nie ogarniam. Dlatego zjawisko wydaje mi sie relatywne co do zasady, stąd wspomnialem o ujęciu zagadnienia.

Moja szklanka nie jest od połowy pusta, generalnie - nie tak postrzegam zagadnienie suplementacji. To przerysowanie na zasadzie kontrastu do Twojego podejscia. Zauważ iż ja w sowich wnioskach jestem zazwyczaj zgodny z autorami badan na ktore sie powołuje, co zwlania mnie w duzej mierze w udowadniania slusznosci interpretacji...

Gawęcki/Hryniewiecki piszą wyraznie iż niezbędnych aminokwasów (tych ktore nie są syntetyzowane w ustroju) jest 8. Wymieniają: "izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, treonina, tryptofan, walina".

NIe znalazlem informacji o syntezie BCAA z glutaminy, natomiast - znalazlem informacje odwrotną: synteza glutaminy z BCAA. Tak więc dodatkowa podaz BCAA poniekąd moze się wydawać sensowna nawet w kontekscie zabezpieczania puli ustrojowej glutaminy... Przemawia to jednak na korzysc BCAA niz glutaminy.\



Zmieniony przez - faftaq w dniu 2010-03-29 12:37:43
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
U Gawęckiego/Hryniewieckiego znajdziesz jeszcze więcej o endogennej syntezie witamin na str. 85.

Komórki symbiotyczne są równoprawnym składnikiem cytofizjologicznym organizmu wielokomórkowego!

Niektóre z tych organizmów mogą żyć - tylko i wyłącznie - dzięki symbiotykom (np. przeżuwacze).
Dla organizmu (oraz z formalnego punktu widzenia) niema żadnego znaczenia, czy dany związek aktywny metabolicznie jest produkowany w jego wnętrzu - np. przez hepatocyt czy lactobacillus.

Na marginesie - mikroflora przewodu pokarmowego produkuje też pełen komplet aminokwasów egzogennych, tyle że brakuje oceny znaczenia tej syntezy dla gospodarki azotowej organizmu człowieka. W przypadku przeżuwaczy, wiadomo, że synteza mikrobiologiczna jest podstawowym ich źródłem.

Co do syntezy glutaminy z BCAA, to odwrotnie interpretujesz sytuację... Suplementacja glutaminy oszczędza pulę BCAA, zużywaną do jej syntezy.

A co do BCAA, argininy i histydyny - poszukam źródeł i wkleję cytaty.

S. Ambroziak

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Co do syntezy glutaminy z BCAA, to odwrotnie interpretujesz sytuację... Suplementacja glutaminy oszczędza pulę BCAA, zużywaną do jej syntezy. - jesli mowimy o warunkach specyficznych dla sportów siłowych to suplementacja glutaminą nie przynosci wymiernych korzysci, więc w kwestii zalet z suplementacji tym aminokwasem - nie wyciagałbym tak daleko idacych wnisoków jak Twoje. Dodatek glutaminy do szejka potreningowego - w kontekscie dostepnosci aminokwasów (na przykładzie leucyny), jesli dobrze pamiętam nie miał znaczenia dla w/w parametru.

W kwestii wlasciowsci mikroflory jelitowej i witamin się nie wypowiadam. Mozliwe, ze jest tak jak mówisz. Nie mniej pierwotne ujęcie zagadnienia nawet w świetle informacji które wyzej zawarłes wydaję się być obrazowym nadużyciem. Tutaj nie chodzi o to czy proces jest wystarczajacy czy niewystarczający w kontekscie zapotrzebowania, tylko czy jest w ogole istotny w kontekscie zapotrzebowania, (pomijam kwestie wit K). Ale nie zalezy mi na ty by kontynułowacten watek, jesli chodzi o mnie -0 kwestia jest wyjasniona. Chyba, że ty jeszcze chcesz cos do witamin dodać.

Czekam na opis zjawiska syntezy bcaa z glutaminy, roli tego zjawiska jesli faktycznie zachodzi.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
Jeżeli 0.3% przyrostu beztłuszczowej masy ciała, czyli ponad ćwierć kilo czystego mięcha, przez 6 tygodni nie jest wymierną korzyścią, to trudno...

Tkanka mięśniowa jest głównym źródłem azotu dla jelit i nerek w okresie poabsorpcyjmym. Katabolizm białek mięśniowych uwalnia wtedy BCAA, które przekształcają się w glutaminę, zaś ta dowozi azot do tych narządów. I to o ochronę tej puli BCAA właśnie tutaj chodzi. To ten mechanizm jest właśnie główną przyczyną katabolizmu poabsorpcyjnego, z czego wynikają z kolei zalecenia stosowania antykatabolików (BCAA i glutaminy) przed snem i po przebudzeniu.

S. Ambroziak

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
A co do witamin... Przeczytałeś te informacje ze str. 85 u Gwęckiego...?

S. Ambroziak

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Repeated measures ANOVA showed that strength, torque, lean tissue mass and 3-methylhistidine increased with training (P < 0.05), with no significant difference between groups.

- z jakis wiec przyczyn rozniaca zostala uznana za nieistotną statystycznie (zapewne ustalony margines błedu). Nie jest to moja jak widzisz opinia. Z reszta jest cała masa badań z uzyciem glutaminy, gdzie nawet roznice nieistotne statystycznie - są żadne.


Tkanka mięśniowa jest głównym źródłem azotu dla jelit i nerek w okresie poabsorpcyjmym. Katabolizm białek mięśniowych uwalnia wtedy BCAA, które przekształcają się w glutaminę, zaś ta dowozi azot do tych narządów. I to o ochronę tej puli BCAA właśnie tutaj chodzi. To ten mechanizm jest właśnie główną przyczyną katabolizmu poabsorpcyjnego, z czego wynikają z kolei zalecenia stosowania antykatabolików (BCAA i glutaminy) przed snem i po przebudzeniu.

- zdecydowanie bardziej celowe wydaje sie uzupelnienie BCAA, czy to w postaci stricte aminokwasowego suplementu, czy odzywki białkowej. Mówię - nie ma dowodów na to iz suplementacja glutaminą na cokolwiek się tutaj przyda. Teoretyczne dywagacje na temat tejsubstancji nie maja przełozenia na korzysci z jej stosowania.

Gawęckiego przeczytałem. Dziekuje za namiar.

W kwestii glutaminy, ciekawy artykuł mysle, z jeszcze ciekwaszą bibliografią



Glutamine
Destroying the Dogma, Part 1
by David J. Barr

One of the most frequent supplement questions I get as a strength coach is whether or not athletes should use the amino acid glutamine for either performance enhancement or size gains.

The topic comes up so much that it almost seems as though glutamine is a "no brainer" supplement just like creatine. In fact, its popularity is such that at least two separate online message boards, as well as numerous magazines, have feature articles on the use of glutamine as a supplement. The dogma of glutamine supplementation had even permeated the SWIS symposium to the extent that the numerous conversations about this amino acid were solely about how much to take, rather than whether or not to take it.

So, it seems as though everything is pretty cut and dried when it comes to glutamine use&#8230; or is it? While there was some literature-supported speculation as to the potential benefits of glutamine supplementation, there needs to be an updated review of the literature examining the current status of this purported "wonder supplement." In fact, there's quite a bit of information that's been left out of the popular bodybuilding literature that needs to be brought to light.

But before we get on to that, we should review some of the basics of glutamine.


Glutamine: The Basics

For those of you who are new to the concept of glutamine supplementation, you should know that it's a non-essential amino acid created largely by our muscles. It's also noteworthy that glutamine is the most abundant free amino acid in our bodies, comprising up to 2/3 of the muscle free amino acid pool.(13) This fact, coupled with the idea that muscle is the largest producer of this amino acid, could suggest that supplementation would be beneficial.

One potential problem with this is that glutamine is a non-essential amino acid (meaning that we don't have to consume outside sources containing this amino acid because our bodies can make it on its own), but this is where things get interesting: the use of glutamine by many different cells in our bodies is so great that there may be times when its use exceeds its availability, therefore glutamine has been termed a "conditionally essential" amino acid.(18)

This means that during times of physical stress the body may actually need glutamine from the diet to maintain proper cellular function. Clearly, activities such as resistance training constitute a physical stress on the body, which is one reason that athletes have been targeted for glutamine supplementation.

Another interesting fact about our muscles and glutamine is the issue of transport. For an amino acid to get into or out of our muscles, it has to be transported by specific carriers. Using these carriers, our muscle takes up amino acids according to demand from protein composition (i.e. what our muscles need the most), BUT amino acid release is NOT according to composition.

Alanine and glutamine can account for up to 50% of amino acid release from muscle despite accounting for only about 15% of total muscle protein.(31) Obviously, this is a huge discrepancy&#8212;which is normally made up for through glutamine production&#8212;but as mentioned earlier, during times of physical stress (i.e. exercise), the synthesis of glutamine is hindered. Everyone knows that lacking even one amino acid can hinder muscle growth, which fortifies the theory of glutamine supplementation by athletes.

Now that you're familiar with the basics behind glutamine supplementation, it's time to delve into the literature and pull out some more specific theories as to the beneficial effects of glutamine supplementation.


Glutamine and Muscle Mass

Interest first arose in glutamine as a supplement when it was found that glutamine enrichment elevated levels of protein synthesis in isolated rat muscles.(21) This isn't surprising since it's also been found that muscle protein synthesis levels can be correlated with free glutamine levels.(17) It's also been shown in vitro using rat skeletal muscle cells that glutamine may decrease protein breakdown.(22)

Additionally, we know that the anabolic/catabolic state of a muscle cell is related to it's hydration status&#8212;this simply means that cellular swelling has an anabolic or an anticatabolic effect on the affected cells (including muscle cells). Based on this, it's been found that glutamine supplementation may mediate cell swelling and therefore an anticatabolic effect through either increasing cell swelling or hindering cellular dehydration.(28)

Sure you say, these theories are all well and good in cell cultures or animals, but what about the human studies? Well, studies in humans indicate that glutamine supplementation may improve nitrogen balance in critically ill patients, as well as assist in the prevention of protein synthesis decreases following surgery (a HUGE physical stress) or following a 14-hour fast.(13, 12,24,13) There have even been a couple of studies done on resistance trained subjects (more on that a little later)!


Glutamine and Overtraining

We've all felt the scourge of overtraining: the lethargy, the sickness, and the lack of desire to train. Aside from the horrible feeling associated with overtraining, we also know that the longer we're out of the gym, the longer we go without any anabolic stimulus to our muscles. Based on this, another theory suggesting glutamine supplementation for athletes involves the prevention of overtraining.

Glutamine is used as a fuel source by many cells of our body, including many cells of our immune system. Now if you recall that there are times of stress where the body's production fails to meet its needs for glutamine, you can see that this could negatively affect the immune system. In fact, you may not be surprised to find that blood glutamine levels may be compromised following exercise induced overtraining.(1)

Surveys of endurance athletes supplementing with glutamine following a marathon race showed lower rates of infection than those who didn't supplement.(8,9) As for the applicability to bodybuilding, one study showed that resistance exercise may induce a small transient (ie short-term) negative effect on some cells of the immune system, although plasma glutamine levels weren't examined.(6)

So now we have theories for glutamine supplementation to increase protein synthesis/inhibit protein breakdown, as well as boost immunity following intense exercise. This sounds great, but we have yet to look at glutamine's potential effect to stimulate glycogen replenishment following exercise. Glutamine infusion has been shown to enhance glycogen stores following cycling exercise twice as much as compared to subjects who infused saline or other amino acids.(27) If this happened after weight training, it could even help with our cellular swelling and have the aforementioned postive effect on protein accretion.

Another study supports the use of glutamine for enhancing muscle glycogen. Bowtell et al. found that glutamine supplementation following exercise enhanced glycogen resynthesis in muscle just as well as the ingestion of a glucose polymer.(4)

Sadly at this point, many readers have already gone out and bought their kilos of glutamine, and are now reading only to find out how to use the stuff. You may argue, why not? There's plenty of evidence to support the theories presented! This was exactly the thinking when glutamine was introduced to bodybuilders several years ago. In fact, the journal articles reviewed above are the same research papers that can be found time and again, in any outdated article that's trying to sell you on glutamine. But things have recently changed; new studies have been done on animals, and people involved in resistance training, but the results are less than positive.


What the Glutamine Salespeople Don't Want You To Know:

Glutamine and Protein Synthesis &#8212; The other side of the coin

We've seen the theory that glutamine levels in the blood and muscle may decrease during or following exercise, and that this decrease correlates with reduced levels of protein synthesis. Several studies have addressed whether this relationship between glutamine and protein synthesis was a coincidental or a causal (meaning that one caused the other) relationship.

The first study compared the abilities of glutamine and the amino acid alanine to stimulate protein synthesis in rats with artificially reduced blood and muscle glutamine levels.(23) As expected, glutamine infusion increased intramuscular glutamine levels, while alanine didn't. Surprisingly, even depleting muscle glutamine levels by 60% had no effect on protein synthesis. What may also surprise you is that restoring blood and muscle glutamine levels to normal had no effect on protein synthesis compared to rats receiving no glutamine treatment! Additionally, even though whole body protein turnover didn't change, alanine stimulated protein synthesis!

In support of this contention, researchers studied the effect of glutamine supplementation on septic rats. Sepsis is a severely catabolic condition, during which glutamine levels (and protein synthesis) fall. Again, this study showed that despite increasing muscle glutamine levels to even higher than normal, it had no effect on protein synthesis or the catabolic state of the rats.(11)

Cumulatively, these studies show that decreased or increased levels of glutamine in the muscle has no effect on protein synthesis.

Another study, performed on people, examined the effect of adding glutamine to an amino acid mixture on muscle protein synthesis .(30) Ultimately, infusion of the original amino acid mixture increased protein synthesis by nearly 50%, but adding glutamine to this mix had no additional effect. This study is particularly relevant because most consumers of glutamine do so following a workout, along with other amino acids (or a whole protein).

Finally, Wusteman et al., used a drug to reduce muscle protein synthesis, along with muscle glutamine levels, in rats.(29) Much like the Olde Damink et al. study, restoring muscle glutamine levels to normal had no effect on protein synthesis. This study further supports the concept that blood and muscle glutamine levels have no bearing on protein synthesis and protein turnover.


Zmieniony przez - faftaq w dniu 2010-03-29 17:11:05
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

Masówa Mutant Mass, Amino 2000, Cell Pump

Następny temat

no xplode , ile gram w jednej miarce?

WHEY premium