Zazwyczaj okres studiów jest czasem, gdzie chcemy połączyć naukę z innymi obowiązkami życiowymi (nie mam tutaj na myśli imprez co drugi dzień). To sprawia, że czasu na zakuwanie jest niewiele. Dlatego dość często podczas tego pięknego okresu życia, zaczynamy interesować się dodatkowym wsparciem w postaci suplementacji, która nosi nazwę nootropików.

Substancje nootropowe są to związki, które wpływają na metabolizm naszej tkanki mózgowej, poprzez zwiększenie jej funkcji odżywczej, przyspieszenia procesów myślowych, zwiększenie możliwości zapamiętywania, czy kojarzenia.

Na rynku polskim, większość nootropików nie jest dostępna w szerokim obrocie suplementacyjnym, jednak bez problemu można zakupić większość środków w internecie. Niejasna sytuacja prawna co do zastosowanych substancji, jak i ich sprzedaży sprawia, że sklepy nie do końca wiedzą, czy mogą sprzedawać dany suplement w sposób legalny, czy też nie.

Pomijając jednak kwestie prawne, jednym z godnych zainteresowania suplementów jest NALT. NALT to inaczej N-Acetyl-L-Tyrozyna. Jest to postać tyrozyny, która została poddana procesowi acetylacji, aby zwiększyć znacznie jej biodostępność.

NALT wykorzystywana jest przez naszą tkankę mózgową w sposób bardziej efektywny, a jej działanie polega na zwiększeniu uwalniania dopaminy, której działanie polega na stymulowaniu procesów poznawczych. Wspomaga ona proces zapamiętywania, nasze wspomnienia są bardziej wyraźne, jak i utrzymuje samopoczucie na wysokim poziomie.

Działanie N-Acetyl-L-Tyrozyny przejawia się więc w:

  • poprawie pamięci, jak i tempa nauki
  • pomocy w skupieniu i koncentracji
  • pozwala na szybszą reakcję i trafniejsze podejmowanie decyzji
  • wspomaga kreatywność
  • redukuje stres i lęk
  • wspomaga pracę pod wpływem stresu, zwiększając odporność na bodźce stresowe.

Jak sugerują badania naukowe, NALT doskonale sprawdza się u osób, które pracują w ciągłym stresie. Oznacza to, że pozwala podejmować decyzje ,,na chłodno”, ograniczając dopływ bodźców stresowych. Jest to niezwykle ważna zaleta suplementu, gdyż korzystają z niego osoby, które muszą szybko działać, a ich decyzje mają wpływ na życie ludzkie. Stąd też dość często tyrozyna w formie acetylowanej wykorzystywana jest w siłach specjalnych czy policji.

Jaka dawka?

Zazwyczaj wykorzystuje się około 500 mg suplementu przed aktywnością umysłową czy też fizyczną. Warto produkt łączyć z innymi suplementami, które działają odmiennie na pobudzenie i utrzymanie aktywności umysłowej, jak kofeina. Dawka 200 mg kofeiny do 500 mg NALT wydaje się dobrym połączeniem, wspomagającym pracę mózgu na najwyższym

Komentarze (0)