SFD - po prostu najlepsze ceny! RABATY DO 90%
SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne Forum

Sztuki walki to w 90% bujdy

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 37779

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
OloKK www.olokk.pl
Ekspert
Szacuny 123 Napisanych postów 34575 Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 195972
Aha, bo to ja zacząłem o reżyserach...

OLIMP ENG-PL TRANSLATOR:
2 capsules 3 times daily = 4 kapsułki 3-4 razy dziennie

http://facebook.com/olokk
http://olokk.pl  http://bng-studio.pl 

...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1020 Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 21579
no to k....a znaczy że do Ciebie też piję, artysto nasz Ty
Będzie ban?

skumulowałem w sobie całą energię i zaj***** mu z całej siły

bramkarz jednej z łódzkich dyskotek

...
Napisał(a)
Specjalista
Szacuny 57 Napisanych postów 10091 Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 53086
Dzizus, ładnie to ująłeś na poprzedniej stronie.

Gory upajaja.Czlowiek uzalezniony od nich jest nie do wyleczenia.Mozna pokonac alkoholizm,narkomanie,slabosc do lekow.
Fascynacji gorami nie można.

...
Napisał(a)
OloKK www.olokk.pl
Ekspert
Szacuny 123 Napisanych postów 34575 Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 195972
Będzie ban, będzie

OLIMP ENG-PL TRANSLATOR:
2 capsules 3 times daily = 4 kapsułki 3-4 razy dziennie

http://facebook.com/olokk
http://olokk.pl  http://bng-studio.pl 

...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 331 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 1751
Też sprawdzałem dane odnośnie armi Okinawy.
Co prawda najlepsze źródła akurat rozpożyczałem , ale w posiadanych nie znalazłem wzmianki o powyższej armii.
Niniejszym odszczekuję informacje jakoby Okinawa posiadała armię w której podstawą szkolenia miało być Karate.

Co nie zmienia faktu że pierwotnie Karate było sztuką bojową.

Odnośnie sportowego charakteru karate pozwolę sobie zacytować :

Higaonna ( 10 dan karate) - Nie odrzucam całkowicie ideii karate sportowego. Czuję że jest to jeden z wymiarów czy aspektów, który wielce spopularyzuje naszą sztukę. Prawdziwe karate jest jednak jak głęboka rzeka. Gdy je zredukujemy do funkcji sportowej, zagubi swą istotę.

Ogura Tsumeyoshi ( 10 dan ) - Gdy oglądam niektóre mistrzostwa, nasuwa mi się porównanie z małpami.Wiadomo że goryl jest najsilniejszy, ale kto usiłowałby twierdzić że małpa stoi wyżej od człowieka.

W obrębie shotokanu za najwększego krytyka wyczynu sportowego uchodził Egami Shigeru ( 10 dan ). Krytykował zmiany wprowadzane przez Nakayamę po śmierci Funakoshiego ( usportowienie).Poglądy samego Funakoshiego są na tyle znane że nie będę ich przybliżal. W każdym razie w Japonii za jego życia nikt nie odważył się organizować zawodów.

Powyższe przykłady pokazują że idea sportu w karate napotykała pewien opór i to nie byle kogo ( znanych w Japoni osób z wysokimi stopniami ).Wynika z tego że sztuki walki wtedy nie były tożsame ze sportami walki.
To że dziś próbuje się twierdzić że sztuki walki = sporty walki oznacza że albo sztuki walki rozumiane tak jak rozumieli je przedstawieni wyżej mistrzowie przestały istnieć , albo że sporty walki zmieniły się wchłaniając idee sztuk walki. A może jedno i drugie.

W mojej ocenie istnienie sztuk których formalizm odnosi się do walki , a które odrzucają idee rywalizacji sportowej ( lub traktują ją jako pewien uboczny kierunek )oznacza że szkoły pojmujące tradycyjnie istote treningu wciąż istnieją. I nie widze powodu dla którego miało by to komuś przeszkadzać.
Jeżeli ktoś nie zgadza się z takim pojmowaniem treningu to nie musi twierdzić że uprawia sztuki walki. Istnieje przecież termin sporty walki.
Myśle że podobnie było w innych sztukach walk.


Zmieniony przez - danbog w dniu 2005-08-07 21:36:54
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1020 Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 21579
danbog, a skąd wziąłes te cytaty, przyznaj się

Zmieniony przez - Dżizus w dniu 2005-08-07 21:49:40

skumulowałem w sobie całą energię i zaj***** mu z całej siły

bramkarz jednej z łódzkich dyskotek

...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 331 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 1751
Cytat nr 1 ( Higaonna )- Stanisław Tokarski "Sztuki walki- ruchowe formy ekspresji filozofii wschodu"

Cytat nr 2 ( Ogura Tsumeyoshi ) - Roland Habersetzer "Karate dla czarnych pasów" str 16.

Opinia o Egami Shigeru - R. m**** " Karate do a sport wyczynowy "

Opinia o Funakoshim - własna z pamięci ( jego postać jest tak dobrze znana że większość książek podaje jego rozumienie sztuki karate.
...
Napisał(a)
OloKK www.olokk.pl
Ekspert
Szacuny 123 Napisanych postów 34575 Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 195972
A może sport od zawsze miał takie idee?

A za porównanie do małp należy się w******l. Bardzo moim zdaniem nietrafione

Zmieniony przez - OloKK w dniu 2005-08-07 22:24:38

OLIMP ENG-PL TRANSLATOR:
2 capsules 3 times daily = 4 kapsułki 3-4 razy dziennie

http://facebook.com/olokk
http://olokk.pl  http://bng-studio.pl 

...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 331 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 1751
Może miał tylko troszeczke o nich zapomniał, a może jednak japońskie pojmowanie sztuki to coś innego. Trudno mi odpowiedzieć bo ani nie jestem chistorykiem sportu, ani znawcą kultury Japońskiej.
Myśle że może ktoś by jakiś doktoraćik na AWFie zrobił żeby to wyjaśnić.

A jeśli chodzi o porównanie Ogury to można wyeliminować małpy i powiedzieć :
Wiadomo że sportowiec jest najsilniejszy , ale czy jest najlepszym rodzajem człowieka ?
...
Napisał(a)
OloKK www.olokk.pl
Ekspert
Szacuny 123 Napisanych postów 34575 Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 195972
Jeszcze raz wrócę - w tym co Ty nazywasz Sztuką Walki nie ma niczego takiego, co by nie wystepowało w sporcie.

A czy sportowiec jest gorszy od tego co klepie sztukę? Nie sądzę...
Datego właśnie porównanie nietrafne.

OLIMP ENG-PL TRANSLATOR:
2 capsules 3 times daily = 4 kapsułki 3-4 razy dziennie

http://facebook.com/olokk
http://olokk.pl  http://bng-studio.pl 

Potrzebujesz szybkiej i rzetelnej porady z zakresu treningu, dietetyki i suplementacji? Skorzystaj z porad naszych ekspertów!
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Treningowy patent-krav maga :-D

Następny temat

mam pytanko??

electro
Polecane artykuły