Niedawno najsilniejszy człowiek na świecie Hafthor Bjornsson zaskoczył wszystkich (albo może niektórych) i przyznał się w wywiadzie, którego udzielił ESPN, do tego, iż stosuje doping. Bjornsson w wywiadzie z 2017 roku na pytanie dziennikarza, czy kiedykolwiek wziął sterydy, by zwiększyć szanse na wygraną w zawodach strongman odpowiedział: „Tak, brałem”. Bjornsson powiedział jeszcze:

“Kiedy chcesz być najlepszy, robisz wszystko, co konieczne.”

https://youtu.be/4wDdi_iyVM0

Wywiad wyemitowano dopiero w tym roku, być może w poszukiwaniu sensacji medialnej, ale nas to wcale nie dziwi. Właściwie każdy, kto ma jakiekolwiek pojęcie o elitarnej rywalizacji sportowej na arenie międzynarodowej wie, że stosowanie sterydów jest powszechne i nie powinno już szokować. Czasem jest nawet konieczne, aby wyrównać szanse (zwłaszcza jeśli chodzi o sporty siłowe).

Głos w tej sprawie postanowił zabrać Mark Henry, amerykański zawodowy zapaśnik, sztangista, trójboista siłowy i strongman. Twierdzi, że jest naturalną postacią w świecie sportu i krytykuje wszystkich „oszustów”. Henry został poproszony o komentarz w sprawie przyznania się Bjornssona do stosowania sterydów w wywiadzie i sądzi, że stosowanie dopingu w konkurencjach wolnych od sterydów jest nie fair.

„Walczyłem przeciwko zawodnikom, którzy zażywają sterydy przez całe moje życie, a ludzie mówili mi, że przeze mnie będą mieć kłopoty. Ja jestem czysty i chciałbym, żeby szanse były wyrównane. Żeby ci, którzy nie brali sterydów walczyli przeciwko sobie, a jeśli Hafthor lub ktokolwiek inny używa niedozwolonych środków, to nie powinien konkurować z ludźmi, którzy tego nie robią.”

Mark Henry powiedział też, że podda się każdej kontroli antydopingowej, bo jest pewien, że i tak nic nie wykryje. Pochwalił się też, że w latach 1992–1996 miał dwadzieścia trzy testy na obecność sterydów, a ponieważ wiedział, że jest czysty nigdy nie musiał niczego ukrywać. Wiedział, że ludzie są “na bombie”, bo łatwo można było poznać to po wyglądzie fizycznym, np. był widoczny trądzik, łysienie, ginekomastia. itp.

https://youtu.be/eN-WA1pB-BY

Henry był zdegustowany Komitetem Olimpijskim, ponieważ ludzie wszędzie oszukiwali, ale nigdy nie zrobiono nic, aby upewnić się, że wszyscy sportowcy są czyści. Mówi, że jest to jeden z powodów, dla których przestał konkurować. Najbardziej boli go to, że ustanowił wiele rekordów “na czysto”, które przez nieuczciwych graczy zostały pobite.

„Byłbym znany jako najsilniejsza osoba w historii, gdyby ludzie nie oszukiwali. Cieszę się, że mimo to wielu z tych facetów, którzy brali sterydy, wciąż nie było w stanie zrobić wszystkich rzeczy, które zrobiłem ja”.

Wywiad zakończył się pytaniem o przyszłość Strongmana, stosowanie sterydów przez Hafthora Bjornssona i to, co to oznacza dla jego reputacji… Mark Henry powiedział:

„Nie sądzę, że będę mu kibicował. Tak samo, jak ludziom, którzy są kłamcami i oszustami”.

Komentarze (7)
avo 21

w moim prime :) na siłowni (lata 90) przyznawanie sie do sterydów to był obciach każdy twierdził, że na sucho, obecnie gdzie uczęszczam dla przyjemności spocenia się nie ma żadnej krępacji, chłopcy w różnym wieku, głównie jacyś około 20 latkowie gadają że cała szatnia ich słyszy. ogólnie też dostęp do sterydów niesamowicie łatwy.

0
MMA

"Niedawno [...] Bjornsson [...] w wywiadzie...
...Bjornsson w wywiadzie z 2017 roku..."
;-)

0
Bull

"wywiad opublikowano dopiero teraz"

1
MMA

@Bull Mogłoby być "W niedawno niedawno opublikowanym wywiadzie Bjornsson..."
;-)

0
lordknaga

wywiad opublikowano teraz, bo wychodzil nowy sezon gry o tron, wszystko ladnie w czasie poustawiali i wieksza ilosc ludzi obejrzala, guglowala, wiekszy zamet dookola got i thora - tak dziala media :-)

1
domosos

Ja bym się dziwił jakby nie stosował dopingu.

1
grind

Haha no oczywiście że naturalny Henry. Oczywiście

0