Międzynarodowy zespół naukowców (Iran, Stany Zjednoczone i Kanada) postanowił sprawdzić, co lepiej wspierać będzie wysiłek zawodnika sportów walki i jego zdolności do prowadzenia skutecznej walki podczas zawodów.

Aby ułatwić osiągnięcie przekonujących wniosków, skupiono się na zawodnikach uprawiających taekwondo. 

Eksperyment naukowy

Na potrzeby badania przyjęto, iż wysiłek sportowca uprawiającego taekwondo obejmuje aktywność o bardzo wysokiej intensywności wykonywaną przez 1-5 sek. oraz wysiłek o znacznie niższej intensywności. Przeplatane są one proporcji 1:2 aż do 1:7. Walka toczona jest w trzech dwuminutowych rundach z jedną minutą przerwy między nimi. Jest to więc format w jakimś stopniu zbliżony do innych walk.

W badaniu wzięło udział 40. zaawansowanych zawodników taekwondo. Średnia wieku ~21 lat, minimum 6 lat uprawiania tej dyscypliny oraz ponad 2-letnie doświadczenie w zmaganiach w irańskiej lidze taekwondo. 

Sportowców podzielono na pięć grup. Pierwsza przyjmowała łącznie kreatynę z sodą oczyszczoną (20 g kreatyny + 500 mg/kg sody oczyszczonej). Druga kreatyna i placebo (w postaci maltodekstryn) - takie same ilości. Trzecia placebo + soda oczyszczona (20 g maltodekstryna i 500 mg/kg sody oczyszczonej). Czwarta otrzymywała wyłącznie maltodekstryny, a piąta służyła jako kontrola - bez wspomagania.

Dawkowanie podzielono na cztery, równe porcje, przyjmowane w godzinach 9:00, 12:00, 17:00 i 21:00, a suplementację prowadzono przez 5 dni. Było to więc typowe “ładowanie” kreatyną.

Wyniki

Najlepsze efekty uzyskano w grupie stosującej kombinację kreatyny z sodą oczyszczoną. Za wyznacznik efektywności suplementacji służył test kopnięć nazwany skrótem TAIKT, który został zaprojektowany do oceny mocy beztlenowej: szczytowej i średniej, a także wskaźnika zmęczenia zawodników taekwondo. Największą poprawę obserwowano w kategorii wzrostu średniej mocy zawodników.

Bibliografia - link do badania:

https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12970-021-00407-7 

Sarshin, A., Fallahi, V., Forbes, S.C. et al. Short-term co-ingestion of creatine and sodium bicarbonate improves anaerobic performance in trained taekwondo athletes. J Int Soc Sports Nutr 18, 10 (2021). https://doi.org/10.1186/s12970-021-00407-7

Komentarze (5)
Artemis.Entreri

(20 g kreatyny + 500 mg/kg sody oczyszczonej) - 500mg na kg masy ciała? Dla 100kg zawodnika 50g sody..? Przeciez po takiej dawce wizyta w toalecie murowana i to na prędce.

0
Biniu

ale to dawka dzienna nie jedrorazowa
stosowano 4 porcje

1
Biniu

zawsze w przypadku sody poleca sie dochodzenie do pelnej dawki przez pewien czas
wiec mozna zalozyc ze to nei byla nowosc dla zawodnikow taekwondo ;)

0
rarytas1

nie rozumiem jak można zbadać działanie kreatyny z sodą na trenujących taekwondo. W tym sporcie nic nie jest mierzalne

0
Biniu

parafrazujac Killer 2

juz sobie naukowcy znajda sposob ;)

stawiam na ten fragment

Za wyznacznik efektywności suplementacji służyła zmienna o skrócie TAIKT, czyli parametrze, który został zaprojektowany do oceny mocy beztlenowej przy wyznaczaniu mocy szczytowej i średniej, a także wskaźnika zmęczenia zawodników taekwondo.

0