SFD - po prostu najlepsze ceny! RABATY DO 90%
SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne Forum

Jeden dzień z życia kucharza na urlopie :) Pizza

temat działu:

Kuchnia SFD

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 31454

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Ekspert
Szacuny 1138 Napisanych postów 95001 Wiek 36 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 375707
Na rozkaz wrzucam swój przepisik i daje gwarancję naprawdę świetnego doznania dla podniebienia

Przy okazji może przekonam Was, że ciasto drożdżowe nie jest taki trudne do wykonania i otwiera przed nami wieeele manewrów do popisów w kuchni, ponieważ można zrobić z niego prawie wszystko, jak się okazało nawet grzybową hantelkę

Zacznijmy zatem od ciasta. Napisałbybm, że robiąc je dokładnie, wyjdzie takie jak w pizzerni, ale...wychodzi o niebo lepsze!
Świetnie sprawdza się jako podstawa na tradycyjną pizzę, która staje się niezwykła po ułożeniu sera na krawędziach i zawinięciu ich.








Ciasto:
-2 szkl mąki pszennej, nie ukrywam, że najlepiej sprawdza się przy wypiekach z drożdży.
Można dać ostatecznie mix pszenna/żytnia, ale to już nie będzie to samo.
-20g drożdży świeżych
-3/4 szkl ciepłej wody [ nie gorącej! wtedy nasze drożdże szlak trafi (można zamienić na mleko)]
-łyżeczka płaska soli
-łyżeczka cukru

Robimy zaczyn:
-drożdże kruszymy do szklanki, wrzucamy cukier, zalewamy wcześniej przygotowaną wodą, ale odlewamy tylko 1/5 zawartości szkl.
-mieszamy, aby nasze "grzybki" się rozpuściły
-wsypujemy 2-3 łyżki mąki pszennej
-mieszamy
-przykrywamy ściereczką(niekoniecznie) i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok 10 min, po tym czasie zaczyn powinien wyrównać się z wysokością naszej szklanki.





Gdy zaczyn "dojdzie":
-bierzemy dużą miskę i wlewamy pozostałą wodę+sól i mieszamy
-dodajemy zaczny- mieszamy
-wrzucamy 2 szkl mąki(najlepiej przesianej przez sitko, wtedy mamy pewność, że pięknie nam uroście, pomijając ten krok również wyjdzie) i ponownie mieszamy.
Ciasto po wymieszaniu nie powinno się bardzo kleić, testowałem na wieeeelu mąkach "białych".
Jeżeli już tak się stanie dodajemy po troszku mączki i bierzemy się za wyrabianie.
Po 5 min wyrabiania dajemy 2-3 krople oliwy
Kluczem przepysznej pizzy jest co? Oczywiście, że ciasto. A żeby było idealne trzeba je porządnie napowietrzyć.
Podczas tej czynności wytwarza się gluten, który jest niezbędny dla prawidłowej struktury i elastyczności.
Operacja przebiega w następujący sposób:

Jak to fachowiec z pracy kiedyś tłumaczył Świeżakowi( mi zresztą też!) "Zaginamy ciasto na ciasto, pchamy i tak w kółko, minimum 8 min )
Jak będzie poparcie przejdziemy na wyższy level wyrabiania. U mnie z natury trwa to 10min.










W momencie, gdy nasza kula bezoproblemowo odchodzi od łapki osiągneliśmy 90% sukcesu!
Wrzucamy ją do michy, przykrywamy ściereczką i dajemy w ciepłe miejsce na ok 25-30 min.

A teraz to co tygryski lubią najbardziej! Mraaau

Zawartość naszej kuleczki jest uzależniona tak naprawdę od naszej wyobraźni.
Grunt to sosik-->warzywka(najlepiej podsmażone/podduszone)-->składnik główny(mięso, serek wiejski ODCIŚNIĘTY, a nawet twaróg) -->ser tarty(bądź w plasterkach)+ ewentualnie mały bonus na górę.

Moja wersja wygląda następująco

Sos:
-puszka pomidorów pelati
-łyżka bazylii i oregano
-oliwa
-sól
-cukier-cukier, tak cukier ma być niebo? będzie niebo

Zer0 filozofii, traktujemy blenderem wyobrażając sobie, że to np nasza mordeczka Donek.

Wyrośnięte ciasto wyrabiamy jeszcze ok 20-30 sekund, dzielimy na 3,4 lub 5 części i każdą z nich rozwałkowujemy "na koooło", włączamy wyobraźnie i działamy.

Pierwsze poziom stanowi sos-->grillowane salami z ziołami--> plasterek grillowanego boczku-->grillowana papryczka pokrojona w drobną kostkę wraz z cebulą--> mięso wołowe mielone smażone z solą i pieprzem-->ser morski-->kapary--> no i oczywiście kabanosik

Uważam że jest to genialne połączenie jeśli chodzi o kwestię smaku i odeprę każdy atak każdego bez względu na płeć, wiek, orientację, czy 170kg na klatę!

Z praktycznego punktu widzenia ostatnim krokiem będzie formowanie.
Składamy to na wzór hmmm koperty, 4 "rogi" zaginamy do środka i delikatnie zaciskamy, aby nam nic nie popłyneło podczas pieczenia.
Górę posypujemy ulubioną przyprawą, w tym przypadku była to bazylia i oregano.











Piekłem na środkowym poziomie piekarnika. 170stopni/25 min

Z doświadczenia wiem, że sprawdzoną alternatywą jeśli chodzi o smak będzie połączenie:
-sos(najlepiej majonez)+rukola+łosoś(wędzony, smażony, czy duszony) +jajko na twardo+ser
-dżem+twaróg z miodem+żurawina ( w tym przypadku dajemy mniej soli do ciasta)

Ta forma wypieku jest na tyle praktyczna, że można ją użytkować w szkole, pracy, autobusie, stojąc w korku, czy jadąc rowerem


Jeśli będzie popyt pojedziemy z drożdżami po całości





[IMG]http://fotoo.pl//out.php?i=723693_imag0268.jpg[/IM






To chyba tyle w temacie. Czekam na wytknięcie błędów i uwagi. A tymczasem pora coś hapnąć Smacznego!

Zmieniony przez - grekar9 w dniu 2014-02-13 09:21:15

Zmieniony przez - grekar9 w dniu 2014-02-13 09:22:43

Zmieniony przez - lodzianin1 w dniu 2014-02-19 08:17:03



Zmieniony przez - lodzianin1 w dniu 2014-03-14 21:54:46




Zmieniony przez - lodzianin1 w dniu 2014-03-14 21:56:35




Zmieniony przez - lodzianin1 w dniu 2014-03-14 21:56:07

Zmieniony przez - lodzianin1 w dniu 2014-03-14 21:58:16
2
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Ekspert
Szacuny 761 Napisanych postów 16449 Wiek 46 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 169412
Zaj**ioza, te bułeczki zrobię bankowo, kjażda z innym nadzieniem Ja do tej wersji z łososiem jeszcze suszonych pomidorów bym nawtykał
...
Napisał(a)
Ekspert
Szacuny 4871 Napisanych postów 21619 Wiek 37 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 93517
Elegancko, b.ladnie Ci wyrasta

Malinowy blog kulinarny - od str. 60 keto szama http://www.sfd.pl/[BLOG]_Cud,miód_i_MALINA_-t1082118.html 

...
Napisał(a)
Ekspert
Szacuny 1138 Napisanych postów 95001 Wiek 36 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 375707
Jak jest poparcie Perfekcyjnej Pani domu to jest gitara


Ed. z pozostałości wyszła jeszcze mała pizza





Zmieniony przez - grekar9 w dniu 2014-02-13 12:07:21
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Wiek 46 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 3
Wygląda wspaniale.
...
Napisał(a)
Ekspert
Szacuny 1138 Napisanych postów 95001 Wiek 36 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 375707
Taki był mój niecny plan
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 244 Wiek 30 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 6471
dzień pierwszy? czyli rozumiem, że teraz raz dziennie będziesz dawał przepis jakiś? Mam nadzieje bo twoje przepisy są na serio mistrzowskie ;p
...
Napisał(a)
Ekspert
Szacuny 1138 Napisanych postów 95001 Wiek 36 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 375707
Czeszę się, że się podoba. Nie pierwszy, lecz jeden dzień Urlop mam od początku lutego, jak dziś się okazało potrwa trochę dłużej niż był planowany

Zmieniony przez - grekar9 w dniu 2014-02-13 16:46:55
...
Napisał(a)
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 3252 Wiek 32 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 22814
no i zrobiłem się głodny :)
...
Napisał(a)
Ekspert
Szacuny 11016 Napisanych postów 6132 Wiek 46 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 20035
Grekar smarujesz czymś dodatkowo papier do pieczenia??
1
...
Napisał(a)
Ekspert
Szacuny 1138 Napisanych postów 95001 Wiek 36 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 375707
Nie używam papieru, piekę na sylikonowej "stolnicy". Super gadżet kuchenny. Raz, że można wyrabiać ciasto i się nie przykleja, a dwa, że można również na tym piec bez smarowania czymkolwiek

ed: nie przycialem, ze buleczki wstawilem, wtedy raz pieklem na papierze, ale nie smarowalem

Zmieniony przez - grekar9 w dniu 2014-02-15 08:59:41
Potrzebujesz szybkiej i rzetelnej porady z zakresu treningu, dietetyki i suplementacji? Skorzystaj z porad naszych ekspertów!
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Zdrowa, dietetyczna szarlotka

Następny temat

BOUNTY Szpinakowe / Konkurs

electro
Polecane artykuły