SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

PO 50-CE LEPIEJ COŚ NIŻ WCALE

temat działu:

Po 35 roku życia

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 36227

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
flex1976
szczerze to nie wiem
Wiesiu Kruk skombinował


Pomyślnie zakończone zostało testowanie pierwszych w Polsce prototypów urządzeń treningowych tego rodzaju. Wszystkie sugestie ćwiczących zostały wzięte pod uwagę w tworzeniu ostatecznej wersji urządzenia. Rozwiązane zostały problemy ergonomii oraz współpracy układu mechanicznego i hydraulicznego. Kilka miesięcy ćwiczeń na prototypach przyniosło ćwiczącym wręcz nadspodziewane efekty. Co ważne, nie wystąpiły w tym czasie kontuzje zaburzające cykl treningowy. Praktyka ćwiczeń na urządzeniu z oporem hydraulicznym, oraz uzyskane efekty pozwalają poddać w wątpliwość klasyczne powiedzonko: „No pain – no gain”. Uzyskano lepsze efekty treningowe przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka kontuzji.















...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
„REACTOR”
Specyfika treningu na urządzeniu treningowym z oporem hydraulicznym polega na tym, że urządzenie REAGUJE zmiennym oporem, na działanie zmiennej siły, jaką wywiera ćwiczący (stąd nazwa „REACTOR”), umożliwiając mu jednocześnie ruch-szybszy lub wolniejszy w zależności od zastosowanej siły. Minimalna siła umożliwiająca ruch może być stosunkowo niewielka, lecz opór urządzenia rośnie lub maleje w zależności od intensywności działania ćwiczącego. Charakterystykę i maksymalną wielkość tego oporu można dowolnie regulować. Występuje w trakcie ćwiczenia specyficzne sprzężenie zwrotne między siłą działania a oporem urządzenia treningowego. Oddziaływanie w pewien sposób jest podobne do tego, z jakim mamy do czynienia w czasie treningu na cykloergometrze.














...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
flex1976 Trener Personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 9051 Napisanych postów 82727 Wiek 48 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 699738
bareczki wchodzą pięknie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Bezpieczeństwo
Urządzenie dzięki swojej konstrukcji i zasadzie działania jest wyjątkowo bezpieczne w czasie obsługi i samego ćwiczenia. Nie wymaga asekuracji dla trenującego nawet przy największych obciążeniach. Nie występują gwałtowne przeciążenia wynikające ze zmiany kierunku ruchu podczas wykonywania ćwiczeń. Niebezpieczeństwo kontuzji jest zminimalizowane.

Obsługa i regulacja
Jest wygodna i łatwa. Umiejscowienie regulatorów obciążenia jest optymalne z punktu widzenia ćwiczącego. Ustalone zostało podczas miesięcy treningów na prototypach. Płynność regulacji obciążenia i jego szeroki zakres od małych do dowolnie dużych wielkości, oraz błyskawiczność zmiany obciążenia przez samego ćwiczącego (praktycznie nawet w czasie trwania serii powtórzeń). Stwarza to zupełnie nowe możliwości treningowe. Czyni trening bardziej efektywnym, gdyż nie tracimy czasu i energii na dodatkowe czynności i możemy skupić się na samych ćwiczeniach.

Funkcje treningowe
Można na nim wykonywać 11 zasadniczych ćwiczeń w różnych wariantach (pełna wersja urządzenia 1-11, wersja podstawowa 1-7). Przestrojenie urządzenia do dowolnego ćwiczenia jest szybkie i łatwe. Polega jedynie na ustaleniu poziomu uchwytu oraz regulacji obciążenia.

1. Ciągi (z dowolnej wysokości początkowej, w uchwycie współosiowym lub równoległym)

2. Przysiady z uchwytem trzymanym na barkach lub na klatce piersiowej Tradycyjnie w pionie lub z wysunięciem stóp w przód lub w tył - dla zaangażowania różnych grup mięśniowych.














...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
3. Wyciskanie leżąc poziomo albo pod kątem dodatnim lub ujemnym stosując uchwyt:
a)współosiowy w dowolnym rozstawie rąk,
b)równoległy w uchwycie ustalonym lub płynnie regulowanym.

4. Wyciskanie w pionie w uchwycie :
a) współosiowym z dowolnym rozstawem rąk,
b) równoległym stałym lub płynnie regulowanym.

5. Podciąganie do klatki piersiowej w oparciu przodem.

6. Wypychanie nogami w pionie, w leżeniu tyłem z dowolnym obciążeniem

7. Ćwiczenie połączone 4+11

8. Wyciskanie „francuskie” w uchwycie równoległym.

9. Ćwiczenie bicepsów w uchwycie równoległym z płynnie regulowanym rozstawem rąk.

10. wyciskanie na poręczach z dowolnym obciążeniem, mniejszym lub większym od ciężaru ciała ćwiczącego.

11. Ściąganie uchwytu w dół z dowolnym obciążeniem

Charakterystyka obciążenia
Porównanie przybliżonej charakterystyki obciążenia jakiemu podlegają mięśnie w czasie ćwiczenia na wolnym ciężarze i na „REACTORZE” (np. triceps w czasie dynamicznej serii wyciskania dużego ciężaru na poziomej ławce bez dotykania gryfem sztangi do klatki piersiowej i bez zatrzymywania jej na wyprostowanych ramionach oraz triceps w czasie dynamicznego wyciskania na poziomej ławce na „REACTORZE”)










...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Maszyny treningowe testowane były przez doświadczonych sportowców, którzy spotykali się na wspólnych treningach, konsultując walory i możliwości przeznaczenia treningowego urządzeń. Na jednym z nich pojawił się również Jan Łuka, który w towarzystwie ubiegłorocznych mistrzów Polski w kulturystyce: Grzegorza Zielińskiego oraz Pawła Giłka testował możliwości maszyn. Poznajmy wypowiedzi każdego z nich:

Jan Łuka:
Sprzęt nadaje się do Ciężkich treningów i jest doskonały zarówno dla trójboistów jak i dla zawodników uprawiających dyscyplinę „strongman”. Można wykonywać dynamiczne ruchy a maszyna będzie oddziaływać odpowiednio silna reakcją. Nie ma ograniczeń w obciążeniach, budowa maszyn minimalizuje prawdopodobieństwo kontuzji, co jest szczególnie ważne dla sportowców wyczynowych używających maksymalnych obciążeń. Wyjątkowo prosta i płynna regulacja obciążeń, co w moim przypadku eliminuje konieczność zakładania i zdejmowania kilkunastu krążków z przyrządu lub gryfu sztangi. Dodatkowo na zegarze można odczytywać przeliczeniową wartość siły, jaką dysponuje ćwiczący podczas wykonywania ruchu – jest to ważne dla wyczynowców.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Paweł Giłka:
Na początku sceptycznie podchodziłem do treningu na tych maszynach, ponieważ preferuję wolne ciężary. W okresie przygotowań do startów w kulturystyce poszukiwałem metod, które poprawią definicję umięśnienia. Z uwagi na to, że prototypy ich znajdują się w klubie od jakiegoś czasu, mogłem je wykorzystać podczas treningu jakościowego przed zawodami. Uważam, że doskonale się nadają do treningów kształtujących mięsnie nadając im pełny i wypukły kształt. Dzięki wywieranemu oporowi przede wszystkim w ruchu koncentrycznym można efektywnie „napompować” mięsnie (do granic możliwości), co zdawało egzamin w etapie treningów przedstartowych. Maszyny pozwalają na wprowadzenie do treningów zasady serii ze zmniejszanym obciążeniem, ponieważ ćwiczący sam decyduje o oporze, z jakim będzie oddziaływała na niego maszyna w ustawionych na początku zakresach. Doskonale również uzupełniają treningi w cyklu na masę mięśniową jak i na siłę, ponieważ zakres regulacji obciążenia jest nieograniczony i zależy od dynamiki ruchu.

Grzegorz Zieliński:
W sesji przygotowawczej do tegorocznych Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Świata w kulturystyce Weteranów wykonywałem 80% ćwiczeń używając maszyny hydrauliczne REACTOR. Trening na maszynach hydraulicznych wywołuje maksymalne dokrwienie mięsni, co było receptą na poprawę użylenia. Maszyny pozwalają na zastosowanie różnorodnych technik wykonywania ćwiczeń, przy czym w każdym wypadku obciążenie nie jest uzależnione od grawitacji. Pozwala to na bardzo dobrą kontrolę ruchu podczas wykonywania ćwiczenia, co w dużym stopniu ogranicza przeciążenia stawów. Jako właściciel klubu Portowiec stwierdzam, że wprowadzenie prototypów maszyn hydraulicznych wzbudziło duże zainteresowanie wśród klientów zarówno płci męskiej jak i żeńskiej. Uważam, że maszyny nadają się do każdego rodzaju siłowni i fitness - klubów o różnej specyfikacji oraz doskonałe są dla ćwiczących o różnym poziomie zaawansowania treningowego.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Jak powstawał Reactor
Pierwotnie Reactor powstał jako urządzenie umożliwiające ćwiczenie na maksymalnych obciążeniach z oporem jednokierunkowym, w ruchu koncentrycznym (pozytywnym).
Ćwiczeniami były: ciągi, przysiady i wyciskanie, czyli podstawowe ćwiczenia dla trójboju siłowego. Już pierwotna konstrukcja umożliwiała wykonywanie ciągów z dowolnej wysokości, przysiady pod różnym kątem oraz wyciskanie pod dowolnym kątem (pionowe, poziome, pod kątem dodatnim i ujemnym). Najważniejszą podstawową ideą Reactor ’a było uzyskane jednocześnie:

a) obciążenie jednokierunkowe (dla ruchu pozytywnego),
b) wyeliminowanie gwałtownych przeciążeń,
c) płynna regulacja obciążenia,
d) uzyskanie efektu sprzężenia zwrotnego między siłą z jaką działa
ćwiczący a oporem urządzenia.

W czasie testowania prototypów okazało się, że konstrukcja nośna jak i ruchoma, oraz współpracujący z nimi mechanizm hydrauliczny jest układem niezwykle rozwojowym pod względem funkcji użytkowych. Niewielkie zmiany konstrukcyjne przy zachowaniu idei podstawowej, uczyniły z Reactor ’a maszynę bardzo wszechstronną i stwarzającą znacznie szersze możliwości dla trenującego, niż pierwotnie zakładano.
W czasie wprowadzania zmian, bardzo ważne było zachowanie prostoty samej konstrukcji, łatwości obsługi, niezawodności i co najważniejsze - ergonomii. Możliwość odciążania lub opcjonalnie dociążania ramienia maszyny za pomocą elementu sprężystego dodatkowo pozwoliło na zmianę charakterystyki reakcji siły Reactor 'a na siłę, z jaką działa ćwiczący.
Reactor stał się urządzeniem, które w pełnej opcji umożliwia wykonanie 11 ćwiczeń podstawowych z modyfikacjami. Profesjonalny trening wykonywać na nim mogą bez ograniczeń obciążenia wyczynowi sportowcy. Reaktor doskonały jest również dla treningu aerobowego i rekreacyjnego.
Na rynku wśród urządzeń treningowych Reactor jest absolutną nowością nie tylko ze względu na swą konstrukcję przestrzenną. Innowacja w tym przypadku, polega na:

- rodzaju reakcji na ruch wykonywany przez ćwiczącego
- jednokierunkowym obciążeniu,
- występującym sprzężeniu zwrotnym między działającą siłą a oporem,
- płynności regulacji obciążenia,
- możliwości zmiany oporu przez ćwiczącego w trakcie trwania
serii, a nawet samego ruchu.

Reaktor jest wzorem zarejestrowanym w Urzędzie Patentowym.


Aktualnie prototypy maszyn dostępne są dla każdego w klubie Portowiec w Gdańsku.

Na rynku wśród urządzeń treningowych Reactor jest absolutną nowością nie tylko ze względu na swą konstrukcję przestrzenną. Innowacja w tym przypadku, polega na:

- rodzaju reakcji na ruch wykonywany przez ćwiczącego
- jednokierunkowym obciążeniu,
- występującym sprzężeniu zwrotnym między działającą siłą a oporem,
- płynności regulacji obciążenia,
- możliwości zmiany oporu przez ćwiczącego w trakcie trwania
serii, a nawet samego ruchu.

Reaktor jest wzorem zarejestrowanym w Urzędzie Patentowym.


Aktualnie prototypy maszyn dostępne są dla każdego w klubie Portowiec w Gdańsku.

http://www.atomicpower.pl/content/category/8/51/45/

Zmieniony przez - chungi w dniu 2013-04-19 18:10:05
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
KUJDE ŻLE ZROBIEM ,MOGŁEM Z TEGO ZROBIĆ OSOBNY WĄTEK LUB WRZUCIĆ DO WĄTKU O MASZYNACH
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
W Z O R EK Moderator
Ekspert
Szacuny 5258 Napisanych postów 19362 Wiek 58 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 336272
Takie maszyny ciśnieniowe są już w sprzedaży...nawet ostatnio widziałem cały zestaw na Allegro
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Plan treningowy

Następny temat

Co zamiast biegania

WHEY premium