Coraz więcej osób dotyka ten problem. Bezsenności to zaburzenie zdrowotne objawiające się problemami z zasypianiem, płytkim snem i łatwym wybudzaniem. Nikt nam nie dostarczy ekspresowego rozwiązania, chyba że odpowiada nam stosowanie przewlekłej farmakologii. Tabletki nasenne na pewno załatwią sprawę, jednak warto wypróbować inne sposoby. Bezsenność to kompleksowy problem, więc rozwiązanie również dotyczy zmian w kilku obszarach. Również żywieniu.

  1. Skąd się bierze bezsenność?
  2. Hormony regulujący rytm dobowy
  3. Zielone wsparcie

Skąd się bierze bezsenność?

bezsenność

Bezsenność utrudnia prawidłową regenerację, przez co źle funkcjonujemy w ciągu dnia. Brakuje nam energii, nie możemy się skoncentrować na ważnych czynnościach, jesteśmy drażliwi i mało wydajni. Tworzy się z tego zamknięte koło, gdyż dużo stresu nagromadzonego w ciągu dnia nie sprzyja prawidłowemu odpoczynku. 

Bezsenność jest często wynikiem długotrwałego zmęczenia, traumatycznych wydarzeń czy intensywnego stresu. Może być również wynikiem schorzeń układu pokarmowego czy oddechowego. Zanim udamy się do psychiatry lub lekarza, warto przyjrzeć się czy nasza bezsenność nie jest wynikiem niewłaściwych nawyków?

Mała aktywność fizyczna, objadania się przed snem, niewłaściwa dieta, długie drzemki w ciągu dnia czy przesadne przesiadywanie przed ekranem komputera, czy telefonu. Są to zwyczaje, które mogą wpływać na jakość naszego snu i co najważniejsze możemy je samodzielnie zmienić!

Hormony regulujący rytm dobowy

Korekta zachowań wpływających negatywnie na spokojny sen powinna przynieść szybkie rezultaty. Jeśli nasza bezsenność nie wymaga interwencji psychiatrycznej, możemy spokojnie czekać na szybkie efekty. Warto również sięgnąć po produkty, które ułatwiają zasypianie. Co znajdziemy wśród nich?

Przede wszystkim pełnowartościowe przetwory mleczne. Nie chodzi tutaj o wyjałowione mleko czy jogurt z dodatkiem syropu glukozowo-fruktozowy. Pełnowartościowy nabiał zawiera tryptofan - aminokwas wchodzący w skład białek mleka, będący równocześnie prekursorem serotoniny i melatoniny. Są to hormony regulujące rytm dnia i wpływające na jakość snu. Zawiera je również mleko, będące z tego powodu doskonałym napojem wieczornym dla dzieci.

Zielone wsparcie

Szpinak, kapusta, jarmuż zawierają magnez i witaminę B6, która bierze udział w konwersji tryptofanu do melatoniny. Magnez jest uważany za pierwiastek życia, dlatego że jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, krążenia. Dzięki niemu w organizmie spada poziom adrenaliny – magnez koi nasze nerwy. Również zioła działają zbawiennie na układ nerwowy i uspokajają nas.

Melisa, chmiel czy męczennica cielista działają uspokajająco, obniżają stanu napięcia, pomagają w łagodzeniu stanów nerwicowych i poprawiają jakość snu. Listę produktów, które wspomagają zdrowy sen, zamykają orzechy, nasiona, banany, ryby morskie, pomidory, oliwki oraz winogrona.

Warto wymienić tutaj również wiśnie, które są jednym z nielicznych naturalnych źródeł melatoniny regulującej zegar biologiczny i wzmacniającej, układ odpornościowy. Hormon produkowany jest w szyszynce, jednak jego światło hamuje jego syntezę. Stąd też przesiadywanie przed ekranem komputera czy telefonu zaburza procesy zasypiania. Warto zrezygnować z tego zwyczaju i wtedy unikniemy problemów z bezsennością. Prawidłowemu snu nie sprzyja alkohol, pikantne dania, czekolada oraz słodycze.

Komentarze (0)