SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

**ABC dla początkujących - czyli podstawowe zasady**

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2841

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 489 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 5893
Witajcie,
Przedstawiam tutaj artykuł mojego autorstwa i postaram się ująć w nim wszystkie istotne elementy – skierowany jest on do osób początkujących, aby rozjaśnić nieco pogląd na zdrowie, trening i ćwiczenia. Miłego czytania.
--------------------------------------------------------------------
1. Znaczenie zdrowia

Zanim przystąpimy do uprawiania sportu ( jakiegokolwiek ) powinniśmy najpierw skontaktować się z LEKARZEM w celu uzyskania informacji o naszym obecnym stanie zdrowia. Zdrowie jest najważniejsze i nie warto się narażać na niepotrzebne ryzyko związane z podejmowaniem aktywności fizycznej bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
Jeżeli nasze zdrowia pozwala – możemy przystąpić do ćwiczeń

Kolejną sprawą w trosce o nasze zdrowie i zabezpieczanie się przez urazami, kontuzjami, bo takowe mogą wystąpić jest odpowiednia ROZGRZEWKA. Należy zadbać, aby zawsze przed treningiem odpowiednio rozgrzać nasze mięśnie, ścięgna, stawy, przygotować organizm do wysiłku. Odpowiednia rozgrzewka bowiem zmniejszy ryzyko wystąpienia jakichkolwiek kontuzji, czy urazów, które mogłyby okazać się naprawdę bardzo poważne i wyeliminować nas na jakiś czas z ćwiczeń bądź spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu, za którym kolejno pójdzie rezygnacja z treningów, wizyty u lekarza, rehabilitacja lub niezdolność do funkcjonowania

Kolejno, ale to w dalszych etapach, kiedy dojdziemy do większych ciężarów w ramach zdrowia można zainwestować w pasy usztywniające, wszelakie rodzaju opaski, aby jednak nasze ćwiczenia były bezpieczniejsze.

Powinniście zadbać aby ćwiczenia przynosiły założony cel a nie kalectwo.

2. Czynniki gwarantujące rozwój zarówno w sportach siłowych, kulturystyce, jak i innych aktywnościach fizycznych

Można to nazwać też głównymi elementami, współgrającymi i gwarantującymi rozwój jeżeli tylko nie pominiemy, którejś z części tej układanki. A więc :

a) TRENING – to on stymuluje i dostarcza naszej sylwetce, nam coraz to nowych bodźców przez co mamy możliwość rozwijania naszej muskulatury. Trening otwiera nam drogę do sukcesów, bo bowiem tylko ciężką pracą można coś osiągnąć.

b) ODŻYWIANIE – odpowiednio zbilansowana dieta wspomoże nas w założonych celach dzięki czemu szybciej osiągniemy to, co założyliśmy. To właśnie dietą kierujemy nasz cel – zależnie od tego, czy mamy zamiar zrzucić trochę tkanki tłuszczowej bądź nabrać masy mięśniowej. Stosowanie odpowiedniej diety nie tylko sprzyja zdrowiu, ale i zdecydowanie pomaga rozwinąć muskulaturę. Aby móc właściwie trenować i zapewnić przyrost masy mięśni musimy dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych – bez budulca nie będzie przyrostów.

c) REGENERACJA – bardzo istotny czynnik. Bowiem, gdy trenujemy powodujemy mikrouszkodzenia w naszym organizmie. Nasz organizm, nasze mięśnie muszą mieć czas, aby się odbudować. Bez odpowiedniej regeneracji nie byłoby możliwości rozwoju mięśni – przez co proces wzrostu nie będzie tak efektywny i w dodatku bylibyśmy bardziej podatni na przetrenowanie, przemęczenie, wszelakie kontuzje. Należy pamiętać, że mięsnie rosną właśnie podczas odpoczynku i bez stworzenia im odpowiednich warunków do niego, nie można liczyć na ich rozwój.

Pragnę podkreślić, iż abyśmy mieli możliwość cały czas to odnosić nowe sukcesy to nie możemy pominąć żadnego z tych głównych elementów. Wszystkie one współgrają ze sobą, co – zapewnia nam główną bazę, podstawę dzięki, której mamy możliwość rozwoju. Jest to bardzo istotne i tylko to otwiera nam drogę, abyśmy mogli wejść kolejny szczebel wyżej.

3. Rozwój muskulatury i gotowe plany treningowe

Wiele osób – głównie Wy początkujący – próbujecie ułożyć sobie plan treningowy bądź korzystacie z gotowych planów treningowych i właśnie popełniacie zazwyczaj zasadniczy błąd. Korzystając i wzorując się na planach głównie osób bardziej zaawansowanych a nawet profesjonalistów i układacie plany nie adekwatne do swojego stażu, swoich możliwości, potrzeb.

Mówiąc nie adekwatne mam na myśli zazwyczaj za dużą objętość treningową ( za dużo serii, powtórzeń, za wielka intensywność ćwiczenia, częstotliwość, a także intensywność ) – to powoduje, że efekt często różni się od założonego i występują bardzo często objawy przemęczenia, przetrenowania, nie ma efektów, spadek motywacji, brak chęci do ćwiczeń a nawet kontuzje, urazy.

Nie jesteś jeszcze profesjonalistą i nie potrzebujesz stymulacji mięśni dziesiątkami ćwiczeń na daną partię mięśniową – w zależności od stażu i celów powinieneś oprzeć się początkowo na 3 treningach w tygodniu ( np. poniedziałek – środa – piątek ) oraz na bazowych, głównych, złożonych ćwiczeniach jakimi są : przysiady, martwy ciąg, wyciskanie sztangi leżąc, w zakresie 4-5 serii i 12-15 powtórzeń na ćwiczenie. Kolejno wraz ze wzrostem i nabieraniem doświadczenia do swojego planu można dodawać ćwiczenia, które zaangażują już poszczególne partie mięśni.

Po pewnym czasie należy też pamiętać o zmianie bądź modyfikowaniu naszego planu treningowego, w celu uniknięcia STAGNACJI ( czyli stanu, który hamuje nasze postępy – powoduje, że mięśnie przestają rosnąć ) ponieważ mięśnie poddawane non stop temu samemu wysiłkowi zaczynają się do niego najzwyczajniej przyzwyczajać i reagować słabiej. Więc, by muskulaturę rozwijać satysfakcjonująco co pewien okres – przykładowo 8-12 tygodni – modyfikuj lub zmieniaj swój trening, dzięki czemu będziesz w stanie dalej czynić postępy.

4. Na co zwracać uwagę, gdy ćwiczymy

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na TECHNIKĘ, poprawność wykonywania ćwiczeń, to nie tylko gwarancja sukcesów, ale i bezpieczeństwa. Poprawna technika zmniejsza ryzyko wystąpienia wszelakich kontuzji i urazów, których tak bardzo nie chcemy. Pamiętajmy jednak, że najważniejsza i podstawowa zasada treningu siłowego to dwa połączone ze sobą elementy, czyli odpowiednia rozgrzewka oraz prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń.

Istotną rolę odgrywa jeszcze zwracanie uwagi na to, jakie sygnały wysyła nam nasz organizm – chodzi tutaj o takie sygnały jak ból, przemęczenie, osłabienie – więc jeżeli czujesz, że jest coś nie tak, to lepiej odpuścić trening, wrócić zregenerowanym i będzie o wiele lepiej. Osłabiony organizm jest bardziej podatny na kontuzje i urazy.

Jeszcze odnośnie tego co przedstawiłem w tym artykule, pomocne wam będzie prowadzenie swojego dzienniczka treningowego bądź po prostu zapisywanie swoich efektów, sukcesów – pomoże to wam zrozumieć swoje ciało.

Pozdrawiam.





Zmieniony przez - PPpawlopawlo w dniu 2013-02-07 18:18:09
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 10 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 47
A mnie udało się załatwić kartę benefit systems i od marca ostro trenuję. W końcu zdecydowałem się na ten spinning. Nieźle daje kompa. Polecam!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 97 Napisanych postów 20120 Wiek 20 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 184405
Skracając artykuł:
1. konstultacje z lekrzem
2. rozgrzewka.
3. dieta + trening + regeneracja
4. nie ćwiczymy planem Colemana
5. technika



Nie mam się do czego przyczepić (to znaczy można by podyskutować o tym jakie i w jakiej objętości dać pierwsze ćwiczenia), ale jak dla mnie taki artykuł już był. Nie widzę tu wartości dodanej.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 489 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 5893
Możliwe, że taki artykuł się pojawił - tutaj sie nie sprzeczam, ale przygotowałem go dla osób początkujących - być może ktoś skorzysta. Starałem się w nim ująć wszystkie istotne elementy, ale dziękuję za uwagę
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 10 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 47
Cenne informacje. Ja mam zamiar zacząć intensywne jeżdżenie na rowerze dopóki pogoda jest w miarę sprzyjająca. Kolega wyciąga mnie na spinning.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 489 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 5893
Dzięki za uwagę - powodzenia i ćwicz wytrwale, ciężka i żmudna droga to droga do sukcesu
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 537 Napisanych postów 15855 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 256574
artykuł jest kierowany dla osób oderwanych od komputera czy początkujących, którzy powiedzmy ćwiczą już te 2-3 miesiące?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 489 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 5893
Artykuł jest kierowany do osób początkujących, tzw '' zielonych w sporcie '' co trzeba zrobić, jak prawidłowo zacząć - myślę, że właśnie nie tyle co już ćwiczą a zaczynają lub do tych 2-3 miesięcy. Tutaj same podstawy
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 70 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 809
Fajna sprawa ten artykuł no na pewno ukierunkuje na właściwą drogę początkujących
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 537 Napisanych postów 15855 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 256574
No tak, ale to dość kluczowe, gdyż osoba żywcem oderwana od komputera najpierw powinna wprowadzić aktywność aerobową by rozruszać najważniejszy mięsień - serce:) następnie w celu poprawy wytrzymałości siłowej - ACT, typowe obwody. Nawet nie FBW.

Z kolei taka osoba co ćwiczy 2-3 miesiące...hmm polemizowałbym
gdyż teoretycznie się z Tobą zgadzam, natomiast moja praktyka wskazuje zupełnie coś innego. Aktualnie trenuję z początkującym (ćwiczy 2 miesiąc) był tak słaby, że nie mógł wyciskać sztangielek 9kg stojąc, po prostu go to zabijało...podobnież martwy ciąg 70kg z trudami. Też trenował na objętości 4x10-12, ale widziałem co się dzieje... tragedia, a nie stymulacja mięśni. Wrzuciłem go na mój trening (b. wysoka objętość) i cóż... dziś zrobił 18-tkami sztangielkami stojąc, martwy już z powodzeniem na 100kg w 8 seriach po 8pow! sztangielką modlitewnik dziś na 15kg kończył, urósł 7cm w klatce piersiowej, prawie 5cm w udach, w ramionach 3. Diety nie zmienialiśmy. Inny przypadek to mój były partner treningowy (miał tu dziennik, możesz prześledzić - kamikaz) też bazował na małej objętości i też szło jak krew z nosa. Wyciskał sztangielkami na klatkę 18-tkami, inne ćwiczenie też załośnie. Nie minęło pół roku jak doszedł do 46kg sztangielek na skosie na klatkę (przy takim obc. mają problemy osoby trenujące 8 lat - nie żartuję ) po roku treningów przysiadł 200kg ze sztangą na barkach. Aktualnie trenuje 1,5 roku i dalej się rozwija. Oczywiście linka mogę Ci podesłać z jego postępem. Mi praktyka wyraźnie pokazuje, że na 4 seriach nie buduje się nic LUB bardzo niewiele:)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 258 Wiek 29 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 1363
w ciągu roku doszedł do 200kg na przysiad? z tym się akurat zgodzę,9 serii na biceps czy triceps to zabawne,nawet nie poczujesz mięśnia i nic nie urośnie.o



Zmieniony przez - Bodyjob w dniu 2013-02-08 11:57:52
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 537 Napisanych postów 15855 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 256574
napisałem wyraźnie, że przy roku stażu.
https://www.sfd.pl/kami,_siły_na_zamiary_-t855956-s52.html - po 6 tygodniach pracy.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Brzusio Drążek

Następny temat

rozpiska do oceny

WHEY premium