SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

ABC Młodego siłacza

temat działu:

Trening w domu

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 6623

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 45 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319


Do tego posta będę Wam wrzucał fragmenty z tej ciekawej książki. Jest to o tyle ciekawe, że zagadnienia które pan Stanisław Zakrzewski opisał w 1966 roku są obecnie odkrywane na nowo Czasami chodzi o to, że coś udowodniono w badaniach naukowych co wtedy po prostu praktykowano, a czasami są to po prostu odgrzewane marketingowe kotlety.

Pozwolę sobie dodawać własne komentarze, a Was zapraszam do dyskusji i wymiany własnych spostrzeżeń, uwag i doświadczeń.

Myślę, że te informacje mogą być pomocne dla wszystkich domowych pakerów, szczególnie tych młodszych.

Jeśli nie napisano inaczej, to wszystkie cytaty pochodzą z książki "ABC Młodego siłacza" autorstwa Stanisława Zakrzewskiego. Sport i turystyka, Warszawa 1966 r.

----------------------------------

Wskazania do ćwiczeń w wieku dojrzewania

Podzielmy wiek dojrzewania na dwa okresy: pierwszy 14-16 lat, w którym zdolność organizmu do podejmowania wysiłków fizycznych stale się pogarsza, oraz drugi 17-19 lat, w którym organizm odzyskuje zdolność wysiłkową.
W pierwszym okresie należy ćwiczyć często, ale nie intensywnie: stosować wyłącznie pracę dynamiczną, unikać ćwiczeń z obciążeniem większym (ponad 40kg) i statycznych wysiłków (skurczy izometrycznych), stosować ćwiczenia zręczności, szybkości reakcji i koordynacji ruchowej, często przebywać w terenie.
W drugim okresie można rozpocząć pracę siłową ze stopniowym zwiększaniem obciążenia, włączać powoli ćwiczenia izometryczne, stosować (ostrożnie!) w treningu siłowym serie kombinowane, wzmagać intensywność i czas trwania treningów. Nadal utrzymywać dużą wszechstronność ćwiczeń i nie zapominać o ćwiczeniach w terenie.
Przestrzegając tych wskazówek zdobędziecie nie tylko wysoką sprawność ogólną i dobrą sylwetkę, ale także doskonałe przygotowanie do pracy zawodowej i specjalizacji sportowej.


Słowem komentarza: Jak widzicie to co staramy się zawsze mówić osobom młodym, zaczynającym swoją przygodę z treningami jest znane od pół wieku. W naszym kraju byli i są wspaniali trenerzy, którzy chcą edukować i ćwiczyć młodzież. Aktualnie wiemy dużo więcej na temat rozwijania poszczególnych cech motorycznych, wiemy jak wielkie znaczenie ma adaptacja układu nerwowego, kształtowanie koordynacji ruchowej, oraz sprawności ogólnej.

Dodam jeszcze, że zalecenia pana Stanisława służyły również jednemu ważnemu celowi o którym nie napisał lub o nim nie wiedział. Jego zalecenia prowadzą wprost do rozwoju silnych mięśni posturalnych oraz głębokich. Słabe fundamenty i chęć szybkiego rozwijania tylko siły i masy mięśni szkieletowych może prowadzić do powstawania wad postawy i problemów neurologicznych w wieku dorosłym.

Zachęcam również do lektury tego tematu:
Masz 14-16 lat? Sport i wychowanie fizyczne

Zmieniony przez - Mawashi w dniu 2012-10-06 12:09:18

Zmieniony przez - Mawashi w dniu 2012-10-06 12:09:44

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 50 Napisanych postów 12867 Wiek 31 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 90343
Osoby które zaczną ćwiczyć w wieku 13lat+, mają dużo lepiej. Nie tylko ze względu na rozwijanie mięśni posturalnych głębokich i adaptacji CUNa, ale również dzięki temu, że praca w tym wieku pozwala rozwijać jeszcze nowe włókna mięśniowe, a nie tylko rozbudowywać już posiadane. Do tego dochodzi fakt, że osoby ćwiczące są często lepiej porozciągane, bardziej moblilne, nie mają tylu przykurczów, co przekłada się na fakt, że łatwiej im opanowywać technikę ćwiczeń. Nie muszą walczyć z własnymi ułonościami, żeby przyjąć odpowiednią pozycję przy przysiadzie czy martwym ciągu.

Trening bez nóg, to jak seks bez orgazmu.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 25 Napisanych postów 6418 Wiek 29 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 17630
To bardzo ciekawy fragment, mój ojciec posiada tę książkę do dziś a po tym temacie sobie o niej przypomniałem. Później ją skonfiskuje do pokoju Temat świetny sog !

G.O.A.T:

The Truth
Dr. J
Sugar Ray
CP3
RJJ

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1320 Wiek 30 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 9758
Też mam tą książkę w domu. Chyba się pokuszę o przeczytanie jej. Dawaj następny fragment, komentarze równie ciekawe co książka :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Z jedną tezą się nie zgadzam: żeby nie wchodzić na ciężary powyżej 40 kg w wieku 14-16 lat. Zbyt dużo zależy od indywidualnych predyspozycji, żeby narzucać takie granice. Tym bardziej, że w ćwiczeniach typu przysiad czy martwy ciąg to naprawdę mało, nawet jak na 15-latka z paromiesięcznym stażem.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 45 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
Fajne są również opisane sylwetki wybranych sportowców tamtego czasu. Ja zawsze podziwiałem Waldemara Baszanowskiego, za jego wszechstronność i niesamowite wyniki przy skromnych warunkach fizycznych (tak by się mogło wydawać).

"Do tytułu rekordzisty świata Baszanowski doszedł w stosunkowo krótkim czasie. Było oto wynikiem planowej, systematycznej zaprawy opartej przede wszystkim na wszechstronności. Baszanowski jest nie tylko doskonałym ciężarowcem, ale również dobrym lekkoatletą. Szczególnie dobre wyniki ukazuje w skokach z miejsca (ponad 3 m w skoku w dal). Jest zawodnikiem bardzo pilnym i pracowitym. Nie pali papierosów i nie pije alkoholu. Opiekun naszych ciężarowców dr Firsowicz nazywa Baszanowskiego mlecznym panem, gdyż wypija on dużo mleka - litr po każdym treningu.

Baszanowski ma 165,5 cm wzrostu, waży 67-68 kg, obwód klatki piersiowej wynosi u niego 105 cm, bicepsu 40 cm, uda 54 cm."


Możecie więcej poszukać w googlach o sylwetce tego wspaniałego sportowca.
Ja zwrócę uwagę na zwyczaj mlecznego pana

Ciekawy art o mleku, który pewnie znacie MLEKO PO TRENINGU

Wtedy o tym nie wiedzieli, teraz mamy to rozkminione na czynniki pierwsze Jeden z moich podopiecznych nie ma kasy na odżywki, a bazą jest po prostu dieta, którą stara się urozmaicać jak tylko może w warunkach domowych mieszkając jeszcze z rodzicami. Po treningu na siłowni wypija 1 l mleka 0,5% tłuszczu. Ponieważ nie ma problemów z trawieniem laktozy, ani nie jest uczulony na surową kazeinę nie ma problemów ze strony układu pokarmowego, a efekty siłowe i sylwetkowe są z miesiąca na miesiąc coraz lepsze.

W skrócie: mleko dobrze nawadnia po treningu, dostarcza łatwo przyswajalne cukry, oraz zróżnicowane frakcje białek (kazeina i serwatka). Do tego witaminy i minerały.

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
" Baszanowski jest nie tylko doskonałym ciężarowcem, ale również dobrym lekkoatletą. Szczególnie dobre wyniki ukazuje w skokach z miejsca (ponad 3 m w skoku w dal)." Chyba każdy atleta, który dużo dźwiga, jest ponadprzeciętnie skoczny
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
QUEBLO Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 2362 Napisanych postów 30610 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 270713
średnio mi się podoba pierwsza część tego artu z książki...jak autor tłumaczy to że między 14 a 16 rokiem życia wskazane są tylko ćwiczenia dynamiczne i na obciążeniu do 40kg?

Zmieniony przez - QUEBLO w dniu 2012-10-06 13:53:34

"Będąc na diecie najważniejsze jest, by wieczorem zasnąć, zanim się zechce żreć"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1320 Wiek 30 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 9758
Mi osobiście nie podoba się sylwetka Baszanowskiego ale to tylko moje zdanie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 45 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
Panowie, spokojnie. Nie rozumiem tego podejścia do sprawy. Potraktujcie to jako ciekawostkę i nie zamykajcie się w skrajność z drugiej strony: FBW dla każdego, przysiady, martwy ciąg i push press to podstawa.

Kiedy rozpocząć ćwiczenia siłowe
Do niedawna jeszcze uważano, że ćwiczeń siłowych nie wolno rozpoczynać przed 21 rokiem życia. Dopiero w pierwszych latach po wojnie ten pogląd zmienił się radykalnie. W niektórych krajach, np. w USA, ćwiczenia siłowe wprowadzono tytułem próby dla chłopców 12-14 letnich. Nie zawsze jednak było to pożyteczne dla ćwiczącego, choć niektórzy zaczęli osiągać wyniki wręcz rewelacyjne. Peter George np. zdobył tytuł mistrza świata w podnoszeniu ciężarów w 16 roku życia. Murzyn John Davis - mistrz wagi półciężkiej - stanął na podium zwycięzców, gdy liczył 17 lat. "Cudowny" Dallas Long, wychowany od wczesnej młodości w szkole siłaczy, w 18 roku życia uzyskał 19 metrów w pchnięciu kulą. Ale są to nieliczne wyjątki. A przecież chodzi o przyjęcie jakieś zasady dla ogółu młodzieży."


Myślę, że jak na 1966 rok, to podejście do sprawy opisano bardzo rozsądnie. Teraz każdy chce być królem FBW, a ma problem z przebiegnięciem 1km <5 min, czy podciągnięciem się na drążku 10 razy. W następnym wpisie wrzucę propozycję prostych testów sprawnościowych, ciekawe czy ktoś się spróbuje

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 21 Napisanych postów 4748 Wiek 12 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 29812
proba harvardzka czy cos innego bedzie?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Plan do oceny :) FBW

Następny temat

Plan na początek do oceny

WHEY premium