Dieta zarówno młodych sportowców, jak i dzieci mniej aktywnych fizycznie, poza tym, że powinna być zdrowa i prawidłowo zbilansowana, to musi jeszcze zapewniać pewne walory smakowe. Otóż nawet najlepiej skomponowana pod względem zawartości substancji odżywczych dieta nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli przez brak smakowitości potraw posiłki będą pomijane, lub zastępowane czymś „spoza listy”, jak fast food, czy słodkie i słone przekąski.

Oczywiście przekąski nie są czymś szczególnie pożądanym w diecie, jednak przy wysokim poziomie aktywności fizycznej i odpowiednim ich przygotowaniu mogą przysłużyć się kondycji i stanowi odżywienia.

Słone przekąski

Popularne słone przekąski należą do najbardziej szkodliwych dla zdrowia produktów spożywczych. Ich wysoki poziom spożycia wiąże się nie tylko z ryzykiem wystąpienia otyłości i zaburzeń odżywiania, ale również z ryzykiem chorób serca i chorób nowotworowych. W domu przygotować można jednak pewne formy alternatywne tych przekąsek, które mogą zniwelować ilość spożywanych związków potencjalnie szkodliwych.

Jedną z przekąsek, która absolutnie w diecie dziecka występować nie powinna to chipsy. Są ciężkostrawne, wysokokaloryczne oraz bogate w sól i wzmacniacze smaku, oraz produkty uboczne obróbki termicznej (uznawane powszechnie za pronowotworowe). Doskonałą alternatywą dla tej kategorii produktów mogą być frytki z batatów lub chipsy z buraków. Przygotować je można, stosując niewielką ilość soli i oleju oraz sporą ilość ulubionych przypraw i piekąc w piekarniku.

chrupkie pieczywo

Kiedy te dwa rodzaje przekąsek się znudzą, przygotować można coś, co nie wymaga pieczenia i jest bardzo proste i szybkie. Mogą to być m.in. kanapki z chrupkiego pieczywa (najlepiej wysokobiałkowego) z solonym masłem orzechowym lub z hummusem smakowym. Tego typu przekąski dostarczają więcej białka, niż alternatywy chipsów, w związku z czym mogą wspierać regenerację potreningową i pozytywnie wpływać na stan odżywienia organizmu.

Słodkie przekąski

Słodkie przekąski najczęściej charakteryzują się dużą zawartością cukru i niską błonnika oraz często bogactwem tłuszczy tzw. trans. Łatwo się domyślić, że przesadna ich konsumpcja może przyczyniać się do rozwoju zaburzeń metabolicznych oraz innych związanych z tym konsekwencji zdrowotnych. Nieco łatwiej jest komponować przekąski słodkie, niż słone, ponieważ do dyspozycji dostępne jest m.in. liczne grono owoców, miód, syrop z agawy, kakao, cynamon, lub niskokaloryczne substancje słodzące.

Jednym z przykładów dla zdrowej i słodkiej przekąski jest mieszanka orzechów z suszonymi owocami. Orzechy takie jak orzechy włoskie, brazylijskie, laskowe, czy migdały połączone mogą być z suszoną żurawiną, wiśniami, czy rodzynkami. Połączenie takie zapewnić może wartościową porcję białka, błonnika, a także witamin i składników mineralnych i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Kolejnym pomysłem może być koktajl ze zmiksowanych owoców, warzyw, jogurtu, miodu i nasion (chia lub lnu). Solidną porcję ważnych dla organizmu dziecka substancji odżywczych dostarczyć może połączenie banana, truskawek i szpinaku, lub mango, malin i selera naciowego z jogurtem naturalnym lub odżywką białkową oraz nasionami chia, lub siemieniem lnianym.

Wśród słodkich przekąsek wartych uwagi wymienić można również „zdrowe” ciastka oraz batony. Składać się mogą np. z płatków owsianych lub jaglanych, jaj kurzych, kakao lub cynamonu, suszonych owoców oraz innych dodatków. Charakter „zdrowotny” tego typu przekąsek zawdzięczany jest m.in. wysokiej zawartości białka, błonnika oraz witamin i składników mineralnych. Na rynku spożywczym pojawia się coraz więcej rozwiązań tego typu. Wysokobiałkowe batony bez dodatku cukru mogą z powodzeniem zastępować klasyczne słodycze, a jednocześnie wpływać pozytywnie na stan odżywienia. Ponadto łatwo je przechowywać i zabierać ze sobą poza dom. Jednym z ciekawszych rozwiązań w tym kierunku są również owoce i orzechy w polewie czekoladowej.

Wykorzystanie przekąsek w diecie

Mimo że przekąski uznawane są często za zbędne i niekorzystne z punktu widzenia dietetycznego, to można je „ugryźć” w nieco bardziej prozdrowotny sposób. Odpowiednio przygotowane mogą nie tylko uprzyjemnić dietę, ale również przynieść pewne korzyści odżywcze. Zarówno słone, jak i słodkie przekąski mogą być dobrym rozwiązaniem m.in. u bardzo aktywnych dzieci, które mają trudność z dostarczeniem odpowiedniej ilości kalorii do organizmu.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (2)
M-ka

Zamiast chipsów smaczna jest też ugotowana, obtoczona w małej ilości oleju i przyprawach (np. chilli), następnie upieczona, ciecierzyca. Ma sporo białka i błonnika, więc nie da się tego dużo zjeść.

0
Bull

A ja polecam frytki z warzyw, ziemniaków czy z batatów, ale z frytownicy beztłuszczowej, ewentualnie wcześniej troszkę skropione oliwą i przyprawami.

0