Każdy z nas przechodzi w życiu okres, w którym czuje się zestresowany, zraniony czy smutny i chce za wszelką cenę odizolować się od wszystkich wokół. Często wybieramy izolację, kiedy chcemy oszczędzić bliskim swoich problemów lub gdy chcemy udowodnić swoją niezależność.

Izolacja

Izolowanie się może być niezrozumiałe przez naszych bliskich, rodzinę i przyjaciół, a tym samym może wywoływać w nich niepewność, lęk i poczucie odrzucenia. Izolacja nie tylko rani naszych bliskich, ale także nas samych. Intuicyjnie wszyscy mamy w sobie zakorzenione poczucie przynależności i potrzebę intymności. Z psychologicznego punktu widzenia izolacja i odpychanie ludzi mogą być spowodowane traumami z przeszłości oraz lękiem przed odrzuceniem. Czy zdarza Ci się odpychać bliskich nawet wtedy, gdy naprawdę ich potrzebujesz? Przyczyn chęci odizolowania się od bliskich może być wiele.

Należą do nich między innymi:

  • traumatyczne doświadczenia z przeszłości
  • strach przed intymnością
  • strach przed odrzuceniem
  • niskie poczucie własnej wartości
  • poczucie bycia kontrolowanym
  • problemy o podłożu psychicznym

nerwy odpychanie bliskich

Jak zmienić nastawienie i nie odpychać od siebie innych, kiedy tak naprawdę potrzebujemy ich bliskości?

Poświęć czas na refleksję

Izolowanie się od innych często wynika z nieświadomych mechanizmów obronnych. Kluczem do poznania tych mechanizmów jest samopoznanie i świadomość. Aby lepiej poznać siebie i swoje zachowania, warto zainteresować się tematami samoświadomości i samorozwoju. Prowadzenie dziennika lub medytacja mogą być pierwszymi krokami do poznania siebie i swoich zachowań.

Pielęgnuj bliskie relacje

Nieważne czy jesteś osobą, która ma małe grono przyjaciół, czy wolisz obracać się w towarzystwie wielu ludzi. Bliskie relacje są dla nas bardzo ważne. Dlatego, jeżeli zauważasz u siebie chęć odizolowania się od ludzi, postaraj się na pierwszym miejscu utrzymywać relacje z najbliższymi.

Szczera komunikacja

Komunikacja jest bardzo ważna w każdej relacji. Szczera komunikacja pozwala poznać siebie nawzajem, zbudować silną więź i zrozumienie. Unikając komunikacji z drugą osobą, zaczynamy budować wokół siebie mur, jednocześnie tracąc zaufanie do bliskich osób.

Podsumowując

Jako istoty ludzkie, jesteśmy stworzeni do życia z innymi ludźmi. Jeżeli stale czujesz chęć izolowania się od innych osób, warto przyjrzeć się co może być tego powodem. Jeżeli sam/sama nie potrafisz poradzić sobie z tym, zwróć się po pomoc do terapeuty.

Komentarze (0)