Sala treningowa to nie tylko miejsce, gdzie spotykają się sympatycy wyrzeźbionych sylwetek, to również miejsce pracy wielu fizjoterapeutów, zwłaszcza tych, którzy prowadzą treningi personalne. Trening na siłowni, odpowiednio dostosowany do potrzeb i możliwości pacjenta, pozwala na pracę nad przywróceniem wielu funkcji układu ruchu. 

  1. Trening oporowy 
  2. Urazy pleców
  3. Jak radzić sobie z kontuzją?
  4. Zapalenie stawów barkowych
  5. Skręcenie stawu skokowego
  6. Bóle nadgarstków a siłownia
  7. Kontuzje kolan
  8. Kiedy wybrać się do fizjoterapeuty na siłowni?
  9. O czym należy pamiętać trenując z fizjoterapeutą?

Trening oporowy 

Trening oporowy (tak fachowo nazywany we fizjoterapii) stwarza nam także możliwość szybszego powrotu do zdrowia m.in. poprzez przeciwdziałanie atrofii mięśniowej.

W artykule zajęliśmy się najczęstszymi urazami, z jakimi przychodzą mężczyźni do fizjoterapeuty na siłowni. Opisane zostały sposoby pomocy, jak i wskazówki co robić, gdy przydarzy się nam jedna z nich. Lektura artykułu pozwoli Ci poznać najczęstsze dolegliwości, których powinieneś wystrzegać się jako mężczyzna.

Urazy pleców

urazy pleców

Bóle w obrębie grzbietu to najczęstsza kontuzja, z jaką mamy do czynienia na siłowni. Zazwyczaj jest ona następstwem siedzącego trybu życia, który powoduje osłabienie mięśni posturalnych, stabilizujących plecy. Skróceniu i przykurczeniu ulegają też mięśnie wpływające na staw biodrowy, jego funkcję zgięcia. Do kontuzji grzbietu dochodzi również na skutek nieumiejętnego wykonywania takich ćwiczeń jak martwy ciąg czy przysiady. Zazwyczaj mężczyźni, którzy poddają się swojemu ego doświadczają szybkiego zderzenia z rzeczywistością.

Jeśli w czasie treningu poczujesz intensywny ból w dolnej części pleców, może się okazać, że mięśnie pleców w odcinku lędźwiowym zostały przeciążone i nie spełniają swojej funkcji stabilizacyjnej. W gorszym przypadku są to problemy w obrębie krążka międzykręgowego, który może powodować ucisk na nerwy.

Jak radzić sobie z kontuzją?

Właściwe postępowanie obejmuje tutaj przede wszystkim dobrą diagnostykę. Przy bólach ostrych, promieniujących możemy mieć pewność, że problem dotyczy krążków międzykręgowych, które wymagają profesjonalnej terapii. W przypadku przeciążeń lub osłabienia i przykurczów, bez problemu możemy poradzić sobie dobrze dobranym planem treningowym, który będzie uwzględniał stretching i mobilizację w obrębie skróconych mięśni i struktur stawowych.

Zazwyczaj w tym momencie pada również pytanie, czy można trenować z przepuklinami na kręgosłupie? Na tego typu zagadnienie szerzej odpowiedziałem w poniższym artykule.

Polecamy również: Przepuklina - czy można ćwiczyć na siłowni?

Zapalenie stawów barkowych

Ból barków jest częstą konsekwencją niepoprawnej techniki wykonywania ćwiczeń. Problemy z brakami biorą się zazwyczaj z niewłaściwej techniki wykonywania wszelkiego rodzaju wyciskań. W wielu przypadkach wystarczy skupienie się na poprawie techniki wykonywania poszczególnych ćwiczeń, by w krótkim czasie zmniejszyć odczuwane dolegliwości. Warto pamiętać też, by nowe ćwiczenia zawsze wykonywać z mniejszym obciążeniem, skupiając się przede wszystkim na wyrobieniu w sobie poprawnych nawyków.

zapalenie stawów barkowych

Zaburzony balans mięśniowy

Innym częstym problemem jest zaburzony balans mięśniowy między przednią częścią barków, a ich tyłem. Tutaj dochodzą dodatkowe problemy związane z wadami postawy ciała, które zostały utrwalone przez lata np. pracy biurowej.

W przypadku zaawansowanych stanów zapalnych praktycznie niemożliwe jest wykonanie dobrego treningu mięśni piersiowych czy barków. Praca fizjoterapeuty na siłowni skupiona jest zazwyczaj na wzmocnieniu tylnej części mięśnia naramiennego, wyrównaniu balansu mięśniowego między przednią częścią obręczy barkowej a tylną.

Skręcenie stawu skokowego

Wszelkie gwałtowne ruchy nóg polegające np. na zmianie kierunku biegu, mogą doprowadzić do poważnej kontuzji, czyli skręcenia stawu skokowego. Ten uraz często przydarza się biegaczom lub piłkarzom. Dość często kontuzja przytrafia się mężczyznom około 40 roku życia, którzy na nowo rozpalili w sobie miłość do piłki nożnej grając z kumplami na orliku.

Pomyśl o odpowiednim obuwiu

Najlepszym sposobem zapobiegania jest dobór profesjonalnego obuwia z odpowiednią stabilizacją i amortyzacją. Warto też zachować uważność podczas schodzenia z urządzeń takich jak orbitrek czy stepper.

skręcenie stawu skokowego

Trening siłowy jest ograniczony do momentu, aż staw nie ulegnie wygojeniu. Dobór ćwiczeń uzależniony będzie od stopnia skręcenia stawu. Po okresie rekonwalescencji praca skupiona jest wokół funkcji stabilizacyjnych dla stopy. Wzmocnić należy mięśnie mające wpływ na prace stawu skokowego. Więcej na temat skręcenia stawu skokowego przeczytasz w moim opracowaniu - TUTAJ.

Bóle nadgarstków a siłownia

Osoby ćwiczące z obciążeniem (kettlebells, sztanga, hantle) mogą doświadczać dolegliwości bólowych nadgarstków. Kontuzja zwykle spowodowana jest przeciążeniem stawów.

Innymi przyczynami bólu są m.in.:

  • Zwichnięcie lub skręcenie. Podczas ćwiczeń na siłowni, jest łatwo o zwichnięcie lub skręcenie nadgarstka, szczególnie gdy używasz ciężkiego sprzętu lub nieprawidłowo wykonujesz ćwiczenia.
  • Zapalenie ścięgien. Intensywne i częste ćwiczenia mogą prowadzić do zapalenia ścięgien, co może skutkować bólem nadgarstków.
  • Zespół cieśni nadgarstka. Powtarzalne ruchy nadgarstka mogą prowadzić do zwężenia cieśni nadgarstka, co powoduje ucisk na nerw. To może prowadzić do bólu, drętwienia i osłabienia ręki.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów. Ta autoimmunologiczna choroba może prowadzić do bólu i stanu zapalnego w nadgarstkach.

Postępowanie podczas treningu siłowego zazwyczaj oparte jest na zachowaniu funkcjonalności stawów nadgarstkowych. Podobnie jak w przypadku barków, problemy ze stawami nadgarstkowymi znacznie utrudniają pracę na siłowni. Przede wszystkim w pierwszej kolejności trzeba pozbyć się stanu zapalnego, bólu i przywrócić możliwości chwytne.

Kontuzje kolan

kontuzje kolan

Stawy kolanowe są podatne na kontuzje. Jest to jedna z najbardziej skomplikowanych struktur w układzie ruchowym człowieka. Często przyczyna kontuzji nie leży wcale w pracy samego stawu, ale wynika ze złej techniki wykonywania ćwiczeń, nieprawidłowej postawy, a nawet niedopasowanego obuwia.

W przypadku kolan fizjoterapeuta przede wszystkim wychodzi od prawidłowej pracy miednicy, korekcji jej ustawienia, jak i sprawdzenia odpowiedniej pracy bioder. Dość często jest tak, że osoba zgłaszająca problemy z kolanami musi przede wszystkim zająć się swoimi stawami biodrowymi, które są mocno przykurczone i stwarzają problemy w stawach dalszych, czyli kolanach.

Polecamy również: Ranking ochrona stawów - najlepsze suplementy na stawy

Kiedy wybrać się do fizjoterapeuty na siłowni?

Jeśli doświadczasz którychkolwiek z poniższych objawów, warto skonsultować się z fizjoterapeutą:

  • Trwający ból lub nieprzyjemne uczucie w stawach i mięśniach.
  • Ograniczony zakres ruchu.
  • Nierównowaga mięśniowa, osłabienie mięśniowe.
  • Trudności w wykonywaniu ćwiczeń - ograniczenia fizyczne.

Niestety mężczyźni dość często bagatelizują kontuzje. Wydaje się nam, że problem sam się rozwiąże i nie ma potrzebny konsultowania się z fizjoterapeutą. Istnieje taka niepisana zasada, która mówi o tym, że jeżeli po okresie tygodnia od wystąpienia problemu nie czujemy znacznej poprawy - znacznej, czyli np. odczuwalny ból jest znikomy, to konieczna jest konsultacja z fizjoterapeutą.

Pamiętaj, że dalsza aktywność często prowadzi do pogłębienia urazu. Niekiedy np. naderwanie mięśnia kończy się wtedy jego dalszym uszkodzeniem i całkowitym zerwaniem. Kilka tygodni przerwy zamienia się wtedy w miesiące leczenia.

O czym należy pamiętać trenując z fizjoterapeutą?

Fizjoterapeuta przede wszystkim pracuje nad przywróceniem Twoich funkcji.

Ma on szerszą wiedzę niż trener personalny, która dotyczy zagadnień stricte medycznych, związanych z układem ruchu.

Wszelkie problemy zdrowotne powinieneś bezzwłocznie skonsultować ze specjalistą lub lekarzem.

 

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)