Znasz to uczucie, gdy przychodzi czas, aby spakować torbę treningową i udać się na zaplanowane zajęcia sportowe, a Ty myślisz tylko o tym, co “pilnego” masz właśnie w tym momencie do zrobienia…?

Mieszasz porcję przedtreningówki i z przyzwyczajenia idziesz na trening. Po tym zabiegu, co ciekawe, z reguły sam trening najczęściej przebiega bardzo pozytywnie, jednak w momencie jego zakończenia, ponownie dopada nadmierne zmęczenie... Sądzę, że z taką sytuacją spotkał się chyba każdy z nas. I choć faktycznie porcja przedtreningówki może pomóc w tym, aby trening stał się efektywny, to jednak nie rozwiązuje ona problemów, które spowodowały brak siły i energii na trening…

Brak siły i energii na trening - możliwe przyczyny

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że nie jestem w stanie wymienić tutaj wszystkich możliwych przyczyn, dlatego skupię się wyłącznie na tych, z którymi najczęściej można się spotkać. 

Brak siły i energii na trening - sprawdź swój sen

Jeśli miałbym w ciemno obstawiać przyczynę numer jeden braku siły i energii na trening, wskazałbym na niewłaściwą ilość lub/i jakość snu. Niestety sen znajduje się bardzo nisko na liście naszych priorytetów…

brak energii na trening

Zdecydowanie wyżej znajdziemy tam:

 • obowiązki zawodowe i szkolne - rozumiem
 • zobowiązania rodzinne - rozumiem
 • treningi i aktywność ruchową - po części rozumiem, choć wolałbym, aby na co najmniej trzecim miejscu znalazł się właśnie sen - warto zatem rozważyć zmianę kolejności priorytetów
 • spotkania ze znajomymi - sen postawiłbym wyżej
 • granie na komputerze/konsoli oraz oglądanie ulubionych seriali/filmów - sen postawiłbym zdecydowanie wyżej 

Niestety najczęściej na ostatnim miejscu powyższej listy znajduje się sen… W związku z tym pozostaje na niego niewiele czasu. Ale to jeszcze nie koniec problemów z tym związanych. Często bowiem dzieje się tak, że nawet gdy położymy się do łóżka wcześniej, nie możemy zasnąć. Tutaj też przyczyn może być niezwykle wiele, ale do głównych z pewnością można zaliczyć nadmiar stresów - wrócimy do tego tematu za chwilę i nadmierne pobudzenie, wynikające z przetwarzania zdobytych w ciągu dnia informacji. Niestety, nawet jeśli uda się Tobie zasnąć, w trakcie snu możesz się wybudzać, choćby po to, aby skorzystać z toalety, choć oczywiście nie jest to jedyny powód… Każde przebudzenie może generować problem z ponownym zaśnięciem...

W związku z tym, że ten artykuł nie dotyczy tego, jak radzić sobie z problemami ze snem, odsyłam do pomocy specjalisty, a gdy będziesz czekał na wizytę, możesz zajrzeć do sklepu z suplementami, gdyż w dobrze zaopatrzonym, z pewnością znajdziesz preparaty, które mogą pomóc w lepszym wykorzystaniu snu. Jednak pamiętaj - nie zastąpią one samego snu!

Suplementy na sen ranking - najlepsze tabletki ułatwiające zasypianie

Brak siły i energii na trening - sprawdź poziom swojego stresu

Stres może powodować problemy z zaśnięciem. Niestety nie jest to jedyny mechanizm, za pomocą którego nadmiar stresu może wpływać na brak sił i energii na trening. U osób skarżących się na zmęczenie, bardzo często stwierdza się podwyższony poziom kortyzolu - hormonu stresu. Aby zatem minimalizować wpływ stresu na poziom energii i chęci do treningu warto, poza dbałością o właściwy sen, stosować inne metody radzenia sobie z nimi. 

Warto tutaj wymienić:

 • umiarkowane ćwiczenia fizyczne 
 • medytację 
 • lekturę ciekawej książki 

oraz

stosowanie adaptogenów, wśród których największą sławą cieszą się preparaty oparte o rośliny takie jak:

 • Ashwagandha - Withania somnifera 
 • Różeniec górski - Rhodiola Rosea 
 • Melisa
 • Miłorząb japoński - Ginkgo biloba
 • Cytryniec chiński - Schisandra chinensis 

Polecamy również: Adaptogeny ranking 2023 - najlepszy adaptogen

Brak siły i energii na trening - sprawdź swój trening

Pamiętajmy, że każdy trening jest pewnego rodzaju stresem. O ile polecałem w poprzednim punkcie umiarkowane ćwiczenia fizyczne, jako remedium na nadmiar stresu, głównie psychologicznego, o tyle bardziej intensywne treningi, zwłaszcza wykonywane często i/lub w dużej objętości, mogą być ogromnym dodatkowym czynnikiem stresotwórczym! Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że dla sportowca oraz osoby “zakręconej” na punkcie aktywności fizycznej, tego typu treningi są albo niezbędne, albo na porządku dziennym. Wszystko jest w porządku do momentu, gdy stres wywołany treningiem będzie zbyt duży, albo nałoży się na inne czynniki, omawiane w tym artykule. Wtedy używając analogii z wiadrem, woda - stres - zacznie się wylewać. 

Dokładnie wsłuchuj się zatem w sygnały płynące z Twojego ciała, gdyż potrafi ono już na początkowym etapie, gdy zaczyna się dopiero dziać źle, dawać o tym znać. Jednak my, podobnie jak dzieje się ze snem, często to lekceważymy… Jeśli szybko zareagujesz, nie dopuścisz do wylania się wody, czyli w przypadku tego artykułu, braku siły i energii na trening. 

Najprostszymi radami będą zatem tak proste zabiegi jak:

 • odpoczynek przez kilka dni - może wystarczyć dosłownie 2-3 dni
 • skrócenie treningów, czyli wykonywanie mniejszej ilości serii/ćwiczeń
 • zmniejszenie intensywności treningów, okresowo nie ma potrzeby, aby wszystkie ćwiczenia kontynuować do upadku mięśniowego

Jeśli te zabiegi nie wystarczą, warto wziąć nieco dłuższy urlop od intensywnych zajęć fizycznych np. 10-14 dni, aby po tym okresie wrócić pełnym energii i sił ponownie na treningi. Można w tym czasie wykonywać, w ograniczonym zakresie, ćwiczenia o niskiej intensywności. 

Brak siły i energii na trening - sprawdź, czy nie cierpisz na niedobory pokarmowe

Ten punkt jest niezwykle szeroki, gdyż może obejmować zarówno niedobory w spożyciu energii/kalorii, makroskładników, jak i mikroskładników. O ile sprawa niedoborów kalorii i makroskładników jest dość prosta, o tyle przypadek braków mikroskładników, wymaga nieco szerszego omówienia. 

Wśród powszechnie występujących niedoborów, które mogą mieć wpływ na brak sił i energii na trening, najczęściej wymienia się niewystarczające spożycie:

Witamin: 

 • kwasu foliowego - witaminy B9
 • witaminy B12
 • witaminy D

oraz

Minerałów:

Jeśli więc podejrzewasz, że możesz cierpieć na niedobór tych mikroskładników, zadbaj o właściwy skład i urozmaicenie swojej diety. Jeśli nie dysponujesz wystarczającą wiedzą, warto zwrócić się do doświadczonego dietetyka, a jeżeli napotykasz problem natury logistycznej, np. wykluczasz jakiś rodzaj pożywienia, stanowiący idealne źródło danego mikroelementu, pomyśl o celowej suplementacji, najlepiej pod kontrolą lekarza. 

Komentarze (0)